Intrebare Despre Luminile De Zi De Pe Noul Logan!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Păi tocmai că deranjezi, îți mai explic o singură dată, poate întelegi:

    Originally posted by Alex.S View Post
    Salut, eu am schimbat luminile de zi cu niste led-uri cu soclu W21W (un singur filament) soclul de pe masina este W21/5w cunoscut si ca 7443 (2 filamente -unu pt contact, altu' pt pozitie). Daca pur si simplu inlocuiti becurile cu acestea sau cu orice alt bec W21W o sa aveti lumini doar pe contact,nu si pe pozitie......
    eu am "modificat" becurile : am intors firele care fac contact exact pe contactul de la mufa pt pozitie (o sa va dati seama cand le montati care e pt pozitie si care e pt contact) si acum nu mai am lumini de zi, se aprind doar pe pozitie. Nu se aprinde niciun martor un bord cum spun unii...
    Am sa pun si niste poze sa vedeti diferenta dintre becul stoc si cel cu LED pentru cei interesati...


    Legal luminile DRL trebuie să aibă o anumită intensitate/putere(21w) și nu au voie să fie aprinse dacă aprinzi poziții/fază scurtă/fază lungă.

    Legal Luminile de poziție trebuie să aibă, la fel, o anumită intensitate/putere(5w).

    Tu ai 21w pe poziții(care nu se sting la aprinderea fazelor) care au un reflector, care privit din fața mașinii face un bec de 21w să pară mai puternic ca cel de faza scurtă de 50W, noaptea efectul e amplificat
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #92
      Tu vorbești din teorie și din punct de vedere legal....ai văzut mașina ca să poți spune că deranjează ?

      O intrebare: Dacă le pun din nou cum erau doar pe contact, să se stingă pe fază, sunt ok din punct de vedere legal? Sau trebuie neapărat să am 5w pe fază? Mulțunesc!
      Last edited by Alex.S; 8 September 2015, 10:32. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #93
        Eu cred ca orice LED pus pe masina este ilegal sau neconform cu normele fabricii, adica scoti din garantie ceva. Fiecare isi asuma anumite riscuri. O zi buna!
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • #94
          Nu chiar. Daca se respecta puterea si culoarea nu este ilegal. Ma refer la alb (cald sau rece) pe pozitii, faruri, stopuri frana, etc. si galben pe semnalizare
          De exemplu: la itp facut recent domnului de acolo i s-a parut ca drl pe care le am au tenta albastra; dupa ce s-a uitat mai bine a vazut ca sunt alb rece si mi-a spus ca sunt in regula
          In concluzie, atat timp cat se respecta normele constructive cat si legislative, luminile sunt ok
          My Ride sigpic

          Comment


          • #95
            Eu sunt curios daca cei de la Dacia comenteaza cand ai o garantie si te duci la constatare cu LED-uri montate. Ex garantie la UCH, sau maneta lumini sai ceva cabluri din instalatie.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #96
              Mai comenteaza, insa inutil. Led-ul consuma mai putin decat un bec incandescent
              Cat despre maneta de lumini, mi-au spus in prima faza ca fura curent prin leduri. Cand le-am demonstrat ca vorbesc prostii nu au mai comentat nimic
              My Ride sigpic

              Comment


              • #97
                ImageUploadedByTapatalk1441706050.526680.jpgImageUploadedByTapatalk1441706061.427383.jpgImageUploadedByTapatalk1441706070.194030.jpg
                Eu am renuntat la poziție si am pus bec clasic de semnal numai pentru luminile de zi
                Pana acum nu am avut probleme cu poliția
                Probabil cred ca am probleme cu avariile si au rămas aprinse ))


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                sigpic

                Comment


                • #98
                  Se vede bine pe galben, nu m-am inselat, Stoicanu a fost cu pozele cu DRL pe galben. Am o fixatie pe LED-uri cu lumina calda, nu gasesc pe soclu T20, renunt si eu la pozitie pana la urma. Buna ideea cu becuri de semnalizare.
                  ps
                  Daca compar lumina DRL LED alb rece cu lumina bec clasic se vede mai bine ziua becul clasic cu lumina calda. Nu se justifica investitia de 70 lei pe LED din punctul asta de vedere ,al int luminii. pt menajarea bateriei si al fiabilitatii poate da.

                  Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                  Last edited by Oti; 8 September 2015, 13:19.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • #99
                    O singura precizare
                    Aceste becuri au un pinten care nu îți da voie sa il bagi in soclu
                    Eu l-am spart cu ajutorul unui patent
                    sigpic

                    Comment


                    • becul sau soclul?
                      mie imi place cum arata cu becurile alea acolo.
                      daca sapi putin o sa gasesti becuri de semnalizare de masini nemtesti care stinse au sticla argintie/gri si doar cand se aprinde filamentul se vad galbene.
                      incearca sa gasesti becuri de alea si sa vezi ce frumos e cu ele, abia se deosebesc din far, nu se vad asa portocaliu/ strident cand sunt stinse. arata parca ar fi parte din oglinda farului.

                      Comment


                      • Originally posted by Oti View Post
                        Se vede bine pe galben, nu m-am inselat, Stoicanu a fost cu pozele cu DRL pe galben. Am o fixatie pe LED-uri cu lumina calda, nu gasesc pe soclu T20, renunt si eu la pozitie pana la urma. Buna ideea cu becuri de semnalizare.
                        ps
                        Daca compar lumina DRL LED alb rece cu lumina bec clasic se vede mai bine ziua becul clasic cu lumina calda. Nu se justifica investitia de 70 lei pe LED din punctul asta de vedere ,al int luminii. pt menajarea bateriei si al fiabilitatii poate da.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        In conditii de lumina puternica (soare) led-urile se vad mai bine si de la distanta mai mare
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • Eu optez pentru galben
                          Parca totusi sa vad mai bine pe timp de zi.
                          sigpic

                          Comment


                          • Sigur se vad mai bine pe zi, ochiul uman are sensibilitate maxima la lumina cu spectrul alb spre galben, de aici toata povestea despre proiectoarele de ceata galbene combinate cu ochelari speciali. Ziua, lumina solara nu are un spectru uniform, poate UV sa fie mai mare, poate din acest motiv lumina alba cu spectru spre albastru se vede mai prost, ochiul se adapteaza luminii ambientale.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Caut si eu sa inlocuiesc becurile de zi cu altele ( sa aiba lumina mai alba ) sau chiar cu LED-uri. Stiti cumva unde as putea gasi ? Bineinteles, sa aiba 2 faze ( precum becul de pe masina ).

                              De exemplu, cum am inlocuit becurile de faza cu astea

                              Comment


                              • Ce parere aveti de urmatoarele becuri pentru DRL ?
                                1
                                2
                                3

                                A avut/are cineva montat vre-un model de mai sus ?
                                Ar fi o problema (legal vorbind ) daca mi-as pune cele de la 3 ( tip xenon ) ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google