Cruise Control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, poti pastra airbagul de il ai acum.

    Comment


    • Si eu sper sa fie asa, as vrea sa fac si eu operatia asta. Si pt cuise, dar si pt volanul din piele
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 19 May 2018, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • .....

        Air -bagul din poza este de logan iar volanul de duster 2017
        Daca ai cumparat asa ceva nu se va clipsa air-bagul niciodata

        Comment


        • si crezi ca gasesc volan imbracat in piele sa se potriveasca cu airbag-ul meu?

          Comment


          • ....

            Normal ca se gaseste.
            Acum depinde pe unde cauti sau pe cine intrebi.

            Comment


            • De ieri sunt fericitul posesor al unui cruise control perfect functional pe Loganul meu 2 1.2 benzina din 2013. Pentru colegii care doresc sa isi monteze pun o lista cu cat costa in linii mari aceasta operatiune (depinde foarte mult de unde gasesti sa achizitionezi piesele) :
              - Volan cu contacte pentru CSSL/RVLV si spira - 500 Ron Dezma auto - dezmembrari
              - Pedala ambreiaj cu CSSL/RVLV - 270 ron - produs nou
              - Pedala acceleratie cu CSSL/RVLV - 150 Ron Dezma auto - dezmembrari
              - Sensor ambreiaj CSSL/RVLV - 50 ron - Colegul t0rquemada caruia ii multumesc si pentru ajutorul dat la activare.
              - Activare software CSSL/RVLV + injectie - 100 RON la colegul t0rquemada.

              Investitia din punctul meu de vedere merita fara nici o indoiala.

              Comment


              • You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 2 photos.

                Comment


                • You do not have permission to view this gallery.
                  This gallery has 2 photos.

                  Comment


                  • Am montat azi datorită colegului Torquemada caruia ii multumesc frumos, un om extraordinar ,
                    cruise control cu limitator plus butonul de eco, pe loganul 2 de 1.2 din dotare
                    merită investiția pentru un plus de confort, în principal la drumuri extraurbane, si pe autostrăzi .
                    o sa scriu si eu costurile pentru cine este interesat:
                    Butonul de cc plus spira plus volanul de piele cu butoane 450 lei
                    contactorul de la pedala 50 lei,
                    pedala ambreiaj nouă 270 lei
                    o parte din bani se pot recupera din vânzarea pieselor rămase după montaj
                    Last edited by panselin4; 21 February 2021, 20:30.

                    Comment


                    • Se simte vreo diferenta in modul eco la 1.2? La 0.9 tce am observat ca iti da afara din boost (scad turatiile) cand il apesi. Ma bate si pe mine gandul sa-mi montez buton ECO pe a mea, dar nu stiu daca are vreun efect.
                      Last edited by 77sky; 22 February 2021, 18:25.

                      Comment


                      • Doar ce am montat butonul
                        trebuie sa testez si revin cu feedback

                        Comment


                        • Si eu am montat butonul eco, in afara de faptul ca se aprinde acel bec in bord cand apas pe buton nu am sesizat nici o diferenta.(1.2 16v)
                          Probabil mai trebuie activat si ceva in ecu.

                          Comment


                          • Eu din ce am testat azi eco la mers în oraș simt ca este mai lenta la demaraj la semafor, si pana la viteza de croazieră din oraș
                            odată cu puterea diminuată eu zic ca scade si consumul
                            voi testa consumul pe mai mulți km, inclusiv în extraurban

                            Comment


                            • M-am apucat și eu de cumpărat piese pentru Cruise Control.
                              Mai am de luat pedala de ambreaj, pe care trebuie sa o comand de nouă.
                              Volan cu contacte pentru CSSL/RVLV si spira - 350 Ron Dezlogan - dezmembrari
                              - Pedala acceleratie cu CSSL/RVLV - 150 Ron Dezlogan - dezmembrari
                              - Sensor ambreiaj CSSL/RVLV - 30 RON (nou)
                              - Buton CC - 35 RON (nou).

                              Comment


                              • Am reusit si eu sa-mi activez Cruise Control la Loganul 1.2 Acces din dotare. Nu mi-am mai batut capul cu pedala de ambreiaj. Am conectat senzorul de ambreiaj si i-am dat cu putina banda izoler ca sa stea apasat. Iar CC pare sa fie destul de destept incat sa-si dea seama ca ai schimbat viteza, fara sa fie nevoie de actionarea senzorului de pe pedala. N-am probat sa vad ce se intampla cand apesi aiurea pe ambreiaj fara sa schimbi viteza, dar daca ai scos-o din viteza se opreste CC ca la apsarea franei sau a pedalei de acceleratie.

                                Deocamdata o sa merg asa pentru ca nu pare sa fie vreo problema. Oricum pedala de ambreiaj nu se mai gaseste noua din cate ma inteles pe la magazinele de piese, iar din dezmembrari e aproape imposibil de gasit. Nu mi-e clar daca 1.2-urile Euro 6 au pedala pe cablu sau nu. Am gasit o masina 1.2 Euro 6 cu CC la dezmembrari, dar proprietarul insista ca e pedala hidraulica si nu vrea sa mi-o vanda.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google