Ajutor Cumparare Jante Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Cumparare Jante Logan II

    Ziua buna,

    La sfarsitul lunii va veni Loganul nou si am posibilitatea de a cumpara jantele din poza. In magazin(hypermarket) scrie ca sunt pentru logan insa nimeni nu stie daca se potrivesc si pentru logan II. Imi puteti spune voi daca se potrivesc ?(mai jos e si poza facuta cu datele de pe janta).
    Oare ce poate insemna aliaj usor ? Am luat una in mana si mi s-a parut foarte usoara. In mod normal ele costa 290 ron / buc. dar le pot scoate la 200 ron/buc - merita ? N-am mai cumparat jante pana acum si habar n-am la ce sa fiu atent ca sa-mi dau seama daca sunt de calitate sau nu.
    Multumesc.
    Attached Files

  • #2
    Pentru Logan Sandero II jantele originale au: 6xJ15 4x100 ET40 60,1.
    Cele gasite de tine au 6,5xJ15 4x100, ET37 67,2, trecand peste aspectul legal, (jante mai late neomologate) apare problema gaurii de centrare.
    Last edited by t0rquemada; 8 May 2014, 19:57.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Am inteles, deci pica, pacat le puteam lua la un pret bun.Multumesc de ajutor.
      Au ramas urmatoarele 2 jante(aveam 3 jante alese) - pe care le pot cumpara de pe ejante.ro - magazinul e din Arad de unde sunt eu.Pretul 65-70 de euro/buc. - sper sa pot obtine o reducere. Masina va fi de culoare alba , care se potriveste mai bine ?
      Exista vreun program unde poti sa faci sa vezi cum ar arata jantele pe masina ?
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Nu are de ce sa "pice" jantele KM. Iti iei inele de centrare si merg puse. Jantele 4R (prima poza din al doilea post) o sa arate urat cu un cauciuc de 185/65.

        Comment


        • #5
          Jantele de 6,5 suporta fara probleme anvelopele originale de 185 (atat conform datelor oficiale cat si din propria experienta). Certificatul precizeaza doar datele anvelopelor, nu si ale jantelor, asa ca din punct de vedere legal nu este nicio problema.

          Pentru gaura de centrare poti sa iei inele de centrare si ai rezolvat problema. Sau poti sa le prinzi si fara inele, acestea ajutand doar la centrare, ca sa nimeresti mai usor gaurile de la prezoane. Fixarea rotii se face cu prezoane, iar existenta / inexistenta inelelor nu influenteaza la condus.

          ÃŽn concluzie daca poti sa iei cu 200 lei jante noi nu mai sta pe ganduri.

          Comment


          • #6
            Eu merg cu jantele Keskin de 15", 7J si ET 35 cu inele de centrare ,le-am avut la loganul vechi iar acum merg cu ele pe loganul nou .Ambele masini sau comportat excelent cu ele fara sa traga in vre-o parte sau sa strice articulatiile.
            Captain of the black pearl

            Comment


            • #7
              Nu stiu daca te ajuta dar eu am un set de jante de logan 1 care merg perfect. Nu stiu specificatii, ET dar daca le stie cineva le poti lua ca model pentru ce vrei sa iti cumperi

              Comment


              • #8
                Originally posted by YOGI81 View Post
                Jantele de 6,5 suporta fara probleme anvelopele originale de 185 (atat conform datelor oficiale cat si din propria experienta). Certificatul precizeaza doar datele anvelopelor, nu si ale jantelor, asa ca din punct de vedere legal nu este nicio problema.

                Pentru gaura de centrare poti sa iei inele de centrare si ai rezolvat problema. Sau poti sa le prinzi si fara inele, acestea ajutand doar la centrare, ca sa nimeresti mai usor gaurile de la prezoane. Fixarea rotii se face cu prezoane, iar existenta / inexistenta inelelor nu influenteaza la condus.

                ÃŽn concluzie daca poti sa iei cu 200 lei jante noi nu mai sta pe ganduri.
                Daca centrezi roata cu prezoanele, fara inel, risti sa rupi prezoanele in mers la o groapa. Surubul trebuie sa preia doar forte axiale, nu si transversale.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #9
                  Ca tot veni vorba de inele de centrare: mie alea de plastic mi se par cam subrede, desi sunt venite de la producatorul jantelor fix pentru masina in cauza. Preia plasticul ala toate fortelede la gropi?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by einstein1984 View Post
                    Daca centrezi roata cu prezoanele, fara inel, risti sa rupi prezoanele in mers la o groapa. Surubul trebuie sa preia doar forte axiale, nu si transversale.
                    Inelele de centare alea din PCV ( plastic din cel mai ordinar pentru cine nu stie de e ala PCV , policlorura de vinil ) e pentru a usura montajul rotii cind o pui la loc pe fuzeta, nu preia nici o forta, fortele sint preluate de suruburile care de-aia sint conice sa preia fortele axiale si transversale.
                    Daca ar fi altfel la mine s-ar fi rupt de citeva ori la ce denivelari am luat eu la 170-180 sau cit o fi fost viteza atunci cu jantele mele chinezesti ASW 804 !
                    Si uite ca nu am murit ( inca ) !...[ spre supararea unora !! ]

                    Comment


                    • #11
                      Distantierul ala ala lucreaza in compresie uniforma, e de ajuns si din PVC.

                      Poate mai inveti ceva daca stii engleza.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        Pe mine nu ma ajuta decit sa nimeresc gaurile cind pun prezoanele la roata, altfel exista un joc de .1- .2 mm intre butuc si inelul de centrare de pe janta, altfel far inel ar fi mai greu de nimerit dar nu imposibil .
                        Cu asa un joc intre butuc si inelul ala de centrare m-as mira ca inelul sa preia ceva din forta, dar fiecare cu parea lui, n-oi fi eu fun einstein dar la scoala m-am mai dus si eu fo 20 ani ( in care am invatat si engleza )

                        Comment


                        • #13
                          M-am decis sa I-au jantele cele la 200 ron buc.
                          Urmeaza sa cumpar inele de centrare si daca cumva nu se vor potrivi jantele sau voi intampina ceva probleme le voi returna(am norocul ca sunt angajat la hypermarketul respectiv si am luat legatura cu furnizorul care le livreaza).
                          Daca totul va fi ok, ne revedem la My Ride - dupa ce-mi ,,aranjez,, putin masina(prin Iunie cand o primesc) . Multumesc pentru ajutor.

                          Comment


                          • #14
                            Sincer ... decat sa dai 200 de lei pe o jante de calitate cel putin indoielnica mai bine vorbeste cu baietii de la super-jante.ro. Au preturi foarte bune la jantele lor si in plus iti ofer si reducere ca membru logan club. Plus ca pe langa calitate primesti inclusiv certificat de omologare TUV pentru logan 2. Eu unul am primit acest certificat in pachetul cu jantele MAM W3 comandate la ei - plus inele de centrare, prezoane si valve, toate noi si de calitate exceptionale.
                            P.S. ... sa nu fiu inteles gresit - nu fac reclama ci doar expun un punct de vedere / o experienta traita personal.
                            Merci.
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by M.FLORIN View Post
                              Sincer ... decat sa dai 200 de lei pe o jante de calitate cel putin indoielnica mai bine vorbeste cu baietii de la super-jante.ro. Au preturi foarte bune la jantele lor si in plus iti ofer si reducere ca membru logan club. Plus ca pe langa calitate primesti inclusiv certificat de omologare TUV pentru logan 2. Eu unul am primit acest certificat in pachetul cu jantele MAM W3 comandate la ei - plus inele de centrare, prezoane si valve, toate noi si de calitate exceptionale.
                              P.S. ... sa nu fiu inteles gresit - nu fac reclama ci doar expun un punct de vedere / o experienta traita personal.
                              Merci.
                              Florin, dar jantele cumparate de tine ce ET au ? 38 ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google