Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum din vara
    De la valenii de munte în buc pe dn1 , mers seara tarziu, soseaua liberă
    Consum de diesel, 4.1 litrii este un consum extraordinar pt benzina
    Attached Files

    Comment


    • București - Alexandria - București (E70) - 1p
      Bucuresti - Bacău (E85) - 4 p și ceva bagaj mai consistent
      Fataiala la nunta în Bacău, 2 zile

      Bacău - Onești - Târgu Secuiesc - Brașov - Predeal - București, cca 7h, unde Predeal - Comarnic, bara la bara, cca 75 de minute, viteza medie a scăzut cu 3 km, de la 53,5 la 50,5 km - 4 p, de data bagaje full și la picioare. Motorul s-a descurcat excelent și calitatea traficului e diferita fata de E85, nu înțeleg de ce șoferii "uita" sa circule civilizat prin Moldova.
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 21 October 2018, 22:34.

      Comment


      • În localități mergeți tot cu a V-a? Eu mers normal(60/100) nu scot sub 5 indiferent ce a-și face.

        Comment


        • Pana in 60 km/h (in bord), merg cu a 4-a. Ce e peste, ii dau a 5-a.

          Comment


          • Originally posted by alinn28 View Post
            În localități mergeți tot cu a V-a? Eu mers normal(60/100) nu scot sub 5 indiferent ce a-și face.
            Depinde de mai multi factori, sa fie mai liber drumul, sa nu faci depasiri pe extern de tiruri, ca acolo trebuie sa retrogradezi pana la a 3. Pana la 60 km/h, merg cu a 4, apoi cu a 5-a.

            Comment


            • Cam asa merg si eu
              Asa cere si motorul
              Dacă îi dai a5 a sub 60 km/h este subturata, nu are putere
              Ideea este sa nu mergi subturata ca consuma mai mult si obosește motorul, mai ales daca încerci să accelereze din subturatie

              Comment


              • După 2/3 extraurban și 1/3 urban
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 21 October 2018, 22:37.

                Comment


                • consum ieri, Dr.T.Severin-Herculane-Dr.Tr.Severin. Unpic de fatzaiala prin Herculane... Mers lejer, 70-80 maxim 90km/h. Trafic lejer, piciorul foarte usor pe acceleratie, mers la consum
                  Attached Files

                  Comment


                  • Bravo! Asa da, macar ai satisfactia ca a consumat putin. Dar te-ai chinuit? Sau ai reusit usor? Crezi ca puteai mai bine?
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Nu m-am chinuit, pur si simplu am fost usor cu pedala. Nu cred ca pot mai jos pe tronsonul respectiv, sunt si serpentine... Prin Herculane se mai si urca, daca stii zona...
                      Chestia e ca nu poti sa mergi tot timpul cu 70-80-90km/h ... Dar la un mers normal, scot pe la 5-5,5%. Daca incep si o calc bine ma duc pe la 6-7% in regim extra-urban

                      Comment


                      • Si ce viteze medii scoti? Daca o calci mai tare? (aka mers normal).
                        4.4 este un consum superb pt 1.2. De fapt, si pt 0.9 este un cosnum foarte bun.

                        Comment


                        • Cand o calc in principiu 100-120km/h. Atunci ma duc la 6-7%, sau in regim de autostrada. La 170km/h ( am facut toata autostrada soarelui numai cu 160-170km/h ) aveam consum instant 11-12%. La viteze mari mananca, n-ai ce sa-i faci... Mi se pare enorm consumul, scadeau pavelele de aveam palpitatii
                          Dar 4,4% l-am obtinut cu mers super lejer, fara depasiri, fara accelerari bruste, mers batraneste, fara sa sar de 90km/h ... O plimbareala placuta de sambata dupa-masa

                          daca sunt sanatos si totul ok in familie, la anu in principiu ma despart de ea, trec pe megane GT. M-a convins dacia, raman in familia renault, impecabila ca masina si electronica si mecanica si tot ce vrei... Daca loganul e atat de bine facut si inchegat, ma gandesc ca renault'urile sunt boboc daca era mai bine antifonata, era masina perfecta, parerea mea... Atat am sa-i reprosez...
                          Last edited by GuGu21; 31 October 2018, 12:19. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Ideea-i de acompara vitezele medii intre mers "batraneste" si mers "sportiv".
                            Pe traseul meu clasic (Timisoara-Tg Jiu- Timisoara)...mers batraneste...unde scot consum de 4.1-4.4, am o viteza medie de regual intre 58 si 64Km/h. Daca merg sportiv (destul de tare...110-120 in afara etc)...scot undeva pe la 68-70Km/h. Adica castig 4Km/h. Adica, in primul caz fac cam 8 ore si 10 min, si in al doilea casz scot 7 ore si 30 min .Adica un costig total de 40min in conditile in care am un consum suplimentar de aprox 8-9L pentru traseul respectiv

                            Comment


                            • Concluzia e ca daca nu ai salariu de director ~10.000 lei net pe luna iesi mai ieftin sa pierzi alea 40 min Aici vorbim de un calcul contabil rapid ca sa vedem cati bani pierzi (combustibil) in alea 40 min raportat la cati bani ai castiga muncind.

                              Comment


                              • Sa sti ca si la reno se misca la fel plasticele in masina si ai greieri peste tot, ca la logan. Eu mi.am lua o laguna 3 din 2014 si zdrangane plasticul in masina de toata jena, sa o fi luat-o de noua 25 26k euro cat costa si sa faca asa plasticele asa in masina cred ca innebunesm. Motor este chiar super ok, dar restul, nu chiar.[emoji4] in cer scuze ca m-am abatut de la subiect, dar asta asa ca fapt divers.

                                Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google