Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 5.55? adica tu ai facut prin metoda plinului? Ia o abatere la total de aprox 2-4L
    120-130 km...real nereal...cb-ul tot cat considera le inregistreaza
    Dar si asa...5.5 nu este un consum rau

    Comment


    • Nu e plin-plin. E strict doar pt cei 130 km. Nu e relevant pentru toata lumea, insa pentru mine este. Alte dati, fara AC deloc activat si fara pilot automat, scoteam 6%. Si nici acolo nu mergeam alert (cu depasiri si franari multe), insa schimbam mereu la peste 3000-3500 rotatii.
      Deci, eu sunt incantat de acel 5,5%.

      Ce am vrut sa subliniez: acel gsi nu e degeaba acolo. Pana acum, in 23000 km nu prea i-am dat importanta. De acum incolo, o sa ii dau
      Pe drum drept, se pot respecta indicatiile si chiar si in rampa, pentru ca acolo nu iti mai indica sa schimbi la 2200, ci la mai mult.

      Comment


      • @Crs.Sandel gsi-ul se adapteaza la stil/sarcina. Urcam zilele trecute pe muntele mic...si au fost portiuni unde nici la 2800 rpm nu-mi spunea sa schimb viteza

        P.S. Logan-ul (fie 0.9, 1L sau 1.2) nu este facut pentru viteze prea mari. Adica ceva de genul: 90-100 in afara localitatiilor, 110-120 pe autostrada. Peste..deja consumul creste exponential.

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          @Crs.Sandel gsi-ul se adapteaza la stil/sarcina.
          Am observat de cand am luat masina. Conditiile de astazi (persoane, bagaje, trafic) au fost asemenatoare cu cele de alte dati, numai ca astazi a fost foarte cald.

          Comment


          • aham, este un consum normal pentru aceasta motorizare. Pe 7000 km, consum mediu de 6,5 l/100 km si 33,5 km/h viteza medie. Intr-adevar, in rampa GSI indica schimbarea vitezei si la 3000-3500 rot/min, in functie de mai multi factori. Este un motor economic si din ce a postat un coleg mai sus consum pe GPL versus benzina diferenta este undeva la 6 lei/100 km in cazul meu.

            Comment


            • Record de consum cu tigaie de 1.4l, ~5.2l GPL % , la un drum extern de ~400km...
              Numai taximetristii pot asa ceva...
              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

              Comment


              • Cu cat au mers in afara localitatii? 50-60 km/h?

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  @Crs.Sandel gsi-ul se adapteaza la stil/sarcina. Urcam zilele trecute pe muntele mic...si au fost portiuni unde nici la 2800 rpm nu-mi spunea sa schimb viteza

                  P.S. Logan-ul (fie 0.9, 1L sau 1.2) nu este facut pentru viteze prea mari. Adica ceva de genul: 90-100 in afara localitatiilor, 110-120 pe autostrada. Peste..deja consumul creste exponential.
                  La motor 0.9, 110 km/h accelereaza la podea in viteza 5 si sa vezi ca arata sageata in jos
                  El indica in functie de viteza, treapta viteza, pozitie acceleratie si sarcina pe motor.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    aham, este un consum normal pentru aceasta motorizare. Pe 7000 km, consum mediu de 6,5 l/100 km si 33,5 km/h viteza medie. Intr-adevar, in rampa GSI indica schimbarea vitezei si la 3000-3500 rot/min, in functie de mai multi factori. Este un motor economic si din ce a postat un coleg mai sus consum pe GPL versus benzina diferenta este undeva la 6 lei/100 km in cazul meu.
                    Daca te referi la mine eu am pus consumul/costul total pe cei 11000 de kM facuti pana acum , tu ai pus un consum exceptional de 5,5 pe 130 de kM.
                    Chiar si asa diferenta este de peste 7 lei la suta de kM.
                    Pentru a vedea diferenta reala te rog sa pui consumul si costul pe un numar de kM macar apropiat de cel postat de mine.
                    Dar in principiu ai dreptate ,este un motor economic si desi are si lipsuri per ansamblu sunt foarte multumit de Dacia,chiar placut surprins de ,cata' masina ofera la banii dati.
                    Last edited by ifratos; 6 June 2017, 00:20.

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      @Crs.Sandel gsi-ul se adapteaza la stil/sarcina. Urcam zilele trecute pe muntele mic...si au fost portiuni unde nici la 2800 rpm nu-mi spunea sa schimb viteza

                      P.S. Logan-ul (fie 0.9, 1L sau 1.2) nu este facut pentru viteze prea mari. Adica ceva de genul: 90-100 in afara localitatiilor, 110-120 pe autostrada. Peste..deja consumul creste exponential.
                      Se adapteaza si nu prea, la 2500 daca pui pedala la fund, nu iti zice sa ii dai inferioara, nici macar in a 5a, unde clar e nevoie tinand cont ca daca pui pedala la fund, ai nevoie de putere.

                      Comment


                      • Poate e la tine ceva! La mine si nu numai, indica retrogradarea on toate treptele superioare!

                        Comment


                        • Originally posted by DannyMC View Post
                          Poate e la tine ceva! La mine si nu numai, indica retrogradarea on toate treptele superioare!
                          Hasserro are motor 1.2, Bolovan are 0.9. Posibil la 1.2 sa nu faca

                          Comment


                          • La mine, peste 80-90Km/h nu mai cere retrogradare daca apas acceleratia pana in podea.
                            Mentiune: 0.9 E6

                            Comment


                            • Originally posted by ifratos View Post
                              Daca te referi la mine eu am pus consumul/costul total pe cei 11000 de kM facuti pana acum , tu ai pus un consum exceptional de 5,5 pe 130 de kM.
                              Eu am postat acel consum de 5,5%, nu aris86. Si am si specificat ca nu este relevant pt toti, insa pt mine este.

                              Comment


                              • Consumul meu de la prima alimentare pana pe la 8800 km (aproximativ).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google