Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E6 pare sa fie mai economic decât E5! Cat a fost viteza maxima? Ai pus Petrom 95 sau 99?
    Foarte bun consumul, la vara o sa consume 4,6 cu gume de vara.

    Comment


    • aris86 la ce vad eu pe aici...consumul este cu 0.5-1L mai mare decat 0.9...ceea ce-mi pare foarte bine. Mai luna asta mai stam cu incaltamintea de iarna. La cum se prezinta vremea...poate si mai repede punem aia de vara.
      @Fanez care-i traseul pe care ai mers?

      Comment


      • Petrom Alexandria - mosie (Purani/Teleormanu) - Vitanesti - Drăgănești - TSV la intrare în București.
        Cam pe același traseul ca și la mine, cu mențiunea ca eu mai mer încă 30 km mai la sud de Alexandria. La o viteza mai mare de 65 km/h am scos 5,6 l/100 km pana am intrat în oras. O sa fac o comparație cu gume de iarna/vara săptămâna viitoare.

        Comment


        • Benzina de 95 de la rompetrol.
          Exclusiv extraurban, drum liber, mers legal. Viteza maxima 105km/h intr-o depasire, in rest maxim 95-98 (conform gps).
          Originally posted by bolovan View Post
          ...Foarte bun consumul. Se apropie de 0.9
          Ba invers. 0.9 se apropie de 1.2. Ti-a zis aris traseul. In total 159,5 km. Am oprit acolo sa fac poze la ceas si de acolo mai e putin pana la intrarea in oras.
          Last edited by Fanez; 3 March 2017, 23:45.

          Comment


          • ....dac-o luati asa incetisor extraurban , batraneste , "a la Dolanescu" , cu vant din spate , se poate si mai bine !
            ...ce ziceti de un 4,9 ?

            Comment


            • Sau 4,7 l/100 km, de vreo 2 ori am scos acel consum, cei drept nu am abuzat de depășiri și nici nu am depășit 90 km/h.

              Comment


              • Asa scot si eu 4% daca nu depasesc 60/ora.

                Comment


                • Normal, în trafic am văzut destui care mer cu 60-70 km/h în afara localității la consum, exceptând incepatorii.

                  Comment


                  • Timisoara - Tg Jiu.
                    Eu am plecat cu un logan 1.4MPI. Un prieten a plecat cu Opel Astra 1.7 CDI (ceva de genul asta...diesel). Aprox 265Km. AM plecat din acelasi loc (de la el de acasa)...pana la socrii mei (trebuia sa luam ceva...si nu incapea intr-o singura masina).
                    Eu mergand legal (60Km/h in localitati, 90-100 afara...fara sa chinui masina, fara sa fortez etc).
                    El nu a avut rabdare, a mers 70-80 Km/h in localitati, si 110-120 afara. Eu am facut pana in tg jiu 4 ore si 15 min, el a facut 4 ore si 4 min. El cu diesel-ul a avut consum de 4.9%, eu cu logan-ul am avut 5.2%

                    P.S. Mers foarte sportiv (un deces in familie)...adica am mers cat sa nu-mi suspende permisul, am scos o viteza medie de 75Km/h. Pe acelasi traseu, mergand legal...si foarte linistit...63-65Km/h. Adica pe un traseu de 260 km...mers legal, aprox 4 ore. Mers la limita suspendarii permisului: 3 ore si 40. Adica cu 20 min mai repede. Si consunul poate sa creasca si cu 40-50%
                    P.S.2 Prietenul meu, in 10 ani are 9 amenzi pentru depasirea vitezei legale si o suspendare de permis...eu in 20 ani am...una...prins in localitate cu 62Km/h
                    P.S.3 Timisoara Bucuresti, se da un DSN. Parcurs distanta in 6 ore si 15 min, consum mediu 9.5% (un plin pana in pitesti)...adica 266 lei cost...mers 100 Km/h in localitati, mers cat prindea afara. Acelasi traseu, mers linistit: 9 ore. Consum mediu 5% (adica 140 lei)...Diferenta intre mers sportiv si liistit: 126 lei economisiti...pt doua ore. Ca sa se renteze economia...trebuie sa ai un venit de sub 60 lei/ora...adica sub 10.000 lei/luna
                    Last edited by bolovan; 4 March 2017, 12:16.

                    Comment


                    • București - Arad, 7:30 ore, mers în general regumentar pe autostrada și în localități, consum aproximativ 40 litri. Apoi, dacă respecți fiecare localitate cu maxim 50 km/h, ajungi lejer în 10-12 ore. Apropo, e posibil sa închidă iar un tronson de pe A1 (Sibiu - Deva), dealul Aciliu a luat- la vale, mai sunt 10 m, pana o vina nămolul pe autostrada, cred ca ar trebui închisă de urgenta.

                      Comment


                      • aris86 nici daca mergi cu tr I nu scoti mai mult de 10 ore pana la bucuresti. Am facut in perioada 2000-2004 aproape saptamanal drumul TM-BUcuresit. Si de multe ori mergeam la consum...si n-am reusit sa scot peste 10 ore (asta in conditiile in care aveam doar petecul de autostrada pitesti-bucuresti).
                        Cu resturile de autostrada, mers foarte linistit (eram in rodaj)...am facut TM-Mamaia 9 ore

                        Comment


                        • Dacă meri pe DN6, o sa scoți destul de mult. În fine, dacă ne gândim tot timpul la economie, scoatem din ecuație plăcerea condusului, pana la urma, timpul ar trebui sa primeze cu mașina personala, ca na, asa iei trenul pana la Timișoara și faci cam 10-11 real și vreo 13:30 ore pana la Arad, stai pe bancheta și veghezi la nemurirea sufletului cum se taraie trenul cu 40-45 km/h viteza medie.

                          Asa și eu, București - Piatra, 115 km, deobicei ii fac în 2 ore și 10-15 minute sau mai mult când este aglomerata ieșirea din București. Piatra - București, liber la 5 dimineata, 110 -120 km în afara și 70 -80 în localități, 1h:40 minute. La 115 km am câștigat minim 30 minute sau 1h, depinde, consumul fiind nesemnificativ mai mare. Acu cumnatul meu, cu A4 se lauda ca mere cu 190 km/h inclusiv în localități, mi se pare inconștiență și face cam 1h:20 minute, dar la asa viteza e periculos, în fine treaba lui, chiar dacă as avea un motor mai puternic nu m-as hazarda.
                          Last edited by aris86; 4 March 2017, 12:54. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • aris86...reiau...in 2000 nu exista autostrada. Se mergea la bucuresti prin lugoj->Deva-Sibiu->Pitesti. N-am reusit sa scot peste 10 ore...indiferent cat am mers la consum. Ba, daca-mi aduc aminte, am scos 10 ore jumatate...dar in conditiile in care n-am depasit 80Km/h nici pe petecul de autostrada pitesti-bucuresti (tin minte ca trebuia sa ajung cu aprox 25-30L de benzina. In medie, mers linistit, scoateam cam 8.5-9 ore

                            arirs89 CP in plus la motor nu tin de lipsa punctelor de IQ din tartacuta.
                            Last edited by bolovan; 4 March 2017, 13:01. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Astazi, intoarcere de la bunica, o portiune destul de lunga de drum drept, viteza 70 km/h (cu pilot automat activat), consum instant de 2,9-3,1. Mers asa vreo cativa kilometri, timp in care consumul varia intre 2,9 si 3,1. Ce sa-i mai cer?
                              3 persoane si ceva bagaje, temperatura exterioara 15 grade C, drum liber, distanta fata de masina din fata in jur de 100-150 metri

                              Comment


                              • Pe DN1A coborând spre Ploiești

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google