Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by hasserro View Post
    Intre 4750 si 5000 rpm daca imi aduc bine aminte, si consum vreo 10.7-11 instant...
    la 160 trebuie sa treaca lejer de 5000rpm...

    Originally posted by Kojak View Post
    @hasserro, rupe-i fasu', n-are nici pe dracu, ascuțitorile astea mici benzinare iubesc turele mari

    Vezi sa nu ramana cu el in brate
    Eu numai un pic daca merg mai sportiv si schimb la 4500 pe cand ajung acasa miroase a ars, dapoi sa merg cu 160 2-3 ore
    Deja dupa 120km/h nu mai e in elementul lui, e prea turat si se aude in interior .
    Imi pare atat de rau ca nu era 1.6 16v cand am luat 1.2-ul

    PS: Consum la ph 2 1.2 in acest moment de 6.4% mediu, vara nu trece niciodata de 6%, cand vine frigul ajung pe la 6.7%. Asa e si la voi ?
    Last edited by ManGreek; 24 October 2016, 09:20. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • nu uitati sa va umflati rotile acum ca a venit frigul, eu le-am umflat si a mai venit o repriza de frig si nu am mai verificat. Mergeam cu toate pe la 1,9 si ma miram ca am consumul mare, nu scadeam sub 8,5 in oras ... Acum le-am dus la 2,2 si lucrurile au revenit la normal ( ~7-7,5% mers obisnuit numai oras).
      Severin-Orsova-Dubova-Orsova-Severin = 5,1% consum acum 2 saptamani. Multumit de caruta pe partea de consum. Ai piciorul greu, creste consumul
      Ca o concluzie, la un merg regulamentar conform legii, fara accelerari violente si fara pedala la podea, faci 1000 poate 1100 km cu un singur plin ...

      Comment


      • Cu 50 litri, cel mai mult am parcurs 870 km in conditiile in care am avut de la 2 la 5 persoane, iar cu masina nu s-a mers la consum (60-70 localitati, 110-120 afara, depasiri cat si unde s-a putut).

        Comment


        • Originally posted by GuGu21 View Post
          nu uitati sa va umflati rotile acum ca a venit frigul, eu le-am umflat si a mai venit o repriza de frig si nu am mai verificat. Mergeam cu toate pe la 1,9 si ma miram ca am consumul mare, nu scadeam sub 8,5 in oras ... Acum le-am dus la 2,2 si lucrurile au revenit la normal ( ~7-7,5% mers obisnuit numai oras).
          Severin-Orsova-Dubova-Orsova-Severin = 5,1% consum acum 2 saptamani. Multumit de caruta pe partea de consum. Ai piciorul greu, creste consumul
          Ca o concluzie, la un merg regulamentar conform legii, fara accelerari violente si fara pedala la podea, faci 1000 poate 1100 km cu un singur plin ...
          Poate coborând la vale, in rest nu am reusit sa scot mai mult de 900 km.

          Comment


          • 2 persoane cu bagaje de vacanta, pus in rezervor pana sare pompa de 3-5 ori, se face garantat 1000 km. Un coleg spunea ca a pus si 60L in rezervorul de logan, daca e adevarat cu un consum de 5,2% care stim ca e consum real, deja sunt 1150 km la un plin ochi... Ar trebui sa fie realizabil, fara sa intram in interminabilele discutii despre conditii de trafic, trecut prin orase, vant etc
            E realizabil, parerea mea

            Comment


            • La plin, ma refer in jur de 50-52 litri.

              Comment


              • 84,3 litri 1000 de km. Astazi 100 km prin bucuresti 9,7 litri.

                Comment


                • Originally posted by ManGreek View Post
                  la 160 trebuie sa treaca lejer de 5000rpm...
                  Nu stiu cum e la 1.2, dar la 1.4, la 160 am undeva peste 4500rpm.
                  De-abia la 180 ajunge la 5000rpm. 5000rpm si peste nu prea ajungi sa vezi in tr.5 la putori de 1.4 si 1.2, decat in conditii foarte prielnice de rulaj si atunci f. rar.
                  Niciodata n-a mirosit a ars la mine cand i-am dat cox, doar de la frane violente sau lungi pe coborari cu declivitati accentuate pe drumuri nemodernizate, am mai simtit.
                  Last edited by Kojak; 24 October 2016, 13:34.

                  Comment


                  • Da intra 60 de litri de benzina in rezervor (trebuie doar sa fii rabdator)

                    Consum,daca mergi regulamentar in afara orasului 70-80 sate si 90-100 in afara,credema ca scoti peste 1000km.

                    De cate ori a primit "blana" masina nu a avut nici pe dracu,ii plac turatiile mari,la munte daca nu ii dai sa sara de 4500 de ture nu trage deloc deloc (mai ca te rogi de ea sa urce in sus).Vorba lui kojak,miros doar placutele si discurile incinse!Mergeti linistiti cu masinile voastre ca nu patesc nimic!

                    Comment


                    • Aveti grija cu mersul supersportiv. Sunt cateva cazuri de 1.2 16v care s-au dat pe ulei dupa 70 000 de km. Mie mi se pare ca sunt un pic mai fragile decat vechile mpi uri.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Sunt de plastic motoarele astea. Astia de nu dati ture la rasnite niciodata, inclusiv in depasiri, ca va sar pistoanele, sunteti unul din cauzele accidentelor de pe drumuri, am vazut de prea multe ori idioti care depasesc lejer doar ca sa nu-i dea talpa cand din fata vine masina si creeaza situatii aiurea. Eu prefer sa petrec cat mai putin timp pe contrasens, depasire sub 100 vede doar 3 pana la 6200 rpm, 4 pana la 150 daca e nevoie.
                        Ai rasnita de motor, trb sa te adaptezi, cine vrea sa faca depasiri la 2000 de ture si-a ales prost benzina aspirata.
                        Cineva zicea ceva aici de mancat ulei de la alergat. Am 110 mii, si i-am dat de cate ori a fost nevoie si de cate ori am vrut si nu mananca gram de ulei, n-are nici cea mai mica problema motorul.

                        Comment


                        • am vazut de prea multe ori idioti care depasesc lejer doar ca sa nu-i dea talpa cand din fata vine masina
                          Sunt unii care nu stiu sa conduca, printre care si cretinii idioti retarzi care accelereaza cand intri in depasire. Mi s-a intamplat de multe ori. Nu stiu ce tarate o fi avut in cap dar dupa ce mersese ca un tampit 2km, cu viteze intre 40 si 50, osciland fara nicio logica sau motiv, s-a apucat sa accelereze constant in timp ce eram in paralel cu el. Din sens invers poti sa ai impresia ca ala care depaseste abia se misca.

                          Comment


                          • ...eu va tot spun : "piesa" !
                            ...piesa dintre scaun si volan , din cauza ei apar majoritatea belelelor
                            ...faptul ca ai permis de conducere nu inseamna ca esti sofer sau un bun "manager si administrator" al autovehiculului.

                            Comment


                            • Am patit-o de mai multe ori (deobicei aia cu masini mai vechi si mai scumpe gen bmw,mercedes) cand intram in depasire si "trageam" de masina sa il depasesc se trezeste el sa accelereze si sa nu il pot depasi.Vorba colegului de mai sus cine stie ce o fi in capul lor...Isi zic "Aaaa vrea asta cu loganu lui sa ma depaseasca ia lasa ca ii arat eu lui ce poate masina mea" (da el mergea cu 10Km/h sub limita legala pe valea oltului)

                              On topic:Am bagat de la omv benzina "carrera 100" ori mi se pare mie ori o mananca foarte repede.Sau este de la frig? Si la voi este la fel?

                              Comment


                              • Da,o mananca mai repede! Simti ceva imbunatatiri cu cea de 100? Eu fix,pix [emoji4] M-am lamurit!
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google