Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by L3on View Post
    Dupa vizionarea filmuletului, din prisma unui sofer profesionist iti spun fara suparare ca iti pui viata ta in pericol si din pacate si pe a celorlalti participanti la trafic.Drumuri bune ! Ai facut nenumarate greseli si iti lipseste si bunul simt in trafic !Daca iti dai seama unde ai gresit ai un +1 de la mine.
    Nu as merge atat de departe. Nu ii tin partea, nici nu am stilul sau de condus si nici varsta. Da, a facut unele greseli ce tin mai mult de conduita preventiva, ecologica, bun simt, stil agresiv, o depasire pe la minutul 24:12 pe linie continua (e clar suspendare de permis asta dar ii gasim si circumstante atenuante pt. ca era deja in depasire si oarecum indicatorul a fost mascat de clio; desi in lege scrie ca tre' sa circuli in asa fel incat sa poti observa/preveni/manevra in timp util etc). Daca ar fi fost asta examen cu politia (si am excepta acea depasire+viteza prea mare) sigur nu i-ar fi dat permisul

    Una peste alta, ce vreau sa zic e ca in mare conduce mai bine decat multi care se dau soferi de ani de zile, eu insa nu inteleg unde toata graba asta, nu cred sa scoata mai mult de 15-20minute la un drum de 300km, deci care e rostul...Aaaa si inca o chestie, motorizarea e din start prost aleasa pt. stilul asta de mers. Mi-a placut ceea ce i-a scris Cezar:
    Originally posted by Cezar View Post
    Asa-i ca in sinea ta tanjesti dupa un biemvieu vechi? Nasol ca ti-au luat parintii masina noua


    "Asa-i ca in sinea ta tanjesti dupa un biemvieu vechi?"
    Sunt de aceeasi parere

    Bag de seama totusi ca la acest stil de mers consumul e. ff bun!

    Comment


    • Originally posted by lord_wader View Post
      Bag de seama totusi ca la acest stil de mers consumul e. ff bun!
      Aşa se întâmplă când circuli cu maşina în zona "verde" (4.250rpm) de cuplu motor.

      Comment


      • Va rog frumuos sa nu mai postatii consumuri asa de mici, o sa suparati Producatorul de la Mioveni

        Comment


        • Originally posted by hasserro View Post
          Nici nu am sa ma strofoc sa intru in discutii contradictorii din nou cu tine domnule cezar, nu tanjesc dupa nici un cazan.
          Nu mai arunca atat cu noroi ca ai tu nu stiu cati ani de permis, sunt altii care conduc de atatia ani, au condus prost de la inceput si asa o sa faca toata viata. Eu nu am pus viata nimanui in pericol pana acum, nici pe a mea si conduc dupa cum consider eu. Asa ca hai sa revenim la titlul topicului. Daca mai aveti si alte comentarii la adresa stilului meu de condus, exista pm.
          Poti conduce mestere dupa cum poftesti!
          Tu ai experienta aproape zero! Si ca mori, nu-i problema mea, ci a familiei si prietenilor tai. Dar daca vrei sa te duci, poti merge singur! Nu-i lua pe altii dupa tine.
          Si am ceva mai multa experienta ca tine si am condus masini mult mai potente.
          Am facut 3 daune totale si am avut de 3 ori carnetul suspendat.
          Nu face si tu ce am facut eu, pt ca am fost norocos!!! Poate altii nu sunt.
          Vrei sa-ti asumi? Prea bine... Dar fa-o singurel

          Legat de consum: hai ca mere bine trasca.

          Comment


          • din ce am vazut, in functie de stilul de condus al soferului, consumul se poate apropia, sau chiar egala consumul oficial anuntat de producator
            la drum extraurban, din ce am vazut eu, cea mai economica viteza este undeva la 80-90 de km/h( viteza de naveta pe dn 1,in localitati ) in a 5 a, undeva la 2500 de turatii, pana in 3000
            viteza de 80-90-100 pare sa fie cea mai economica la multe masini, multe marci si modele
            la viteze de 130-140, loganelul de 1.2, precum si cel de 1.4 consuma simtitor mai mult, plus ca ambele se simt cam turate la aceste viteze, desi sunt sigur ca pot merge toata a2 la aceste viteze, dar vor consuma destul de mult
            viteza de croaziera pe autostrada pt loganel , imi pare ce este ok pe la 110-120
            Last edited by panselin4; 1 January 2015, 22:27.

            Comment


            • pentru cei cu probleme la stilul de condus recomand un film pe care l-am vazut de curand: Death Proof.2007.720p.BRRip.x264.YIFY, stiti voi unde il gasiti....
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Consum Logan II 1.2 16v GPL ( din fabrica ) - Intern : 10 litri GPL Extern : 7-8 litri GPL LA MULTI ANI ! ! ! !
                sigpic

                Comment


                • Consumurile din carte sunt astea:
                  Attached Files
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Posteazale torq si la sectiunea gpl ...ca acolo lumea chiar crede cand le zic montatorii de gpl ca masina consuma cu 1 litru mai mult decat benzina 10 - 7.7 = 2.3 l gpl in plus DIN START!

                    Comment


                    • Cu 20% mai mult. Orice montator iti spune asta.

                      Comment


                      • Bun...Ce e clar e ca in mod cert nu ai condus in stilul ala din filmulet ca sa obti consumul aratat. Conduci agresiv si ai depasit pe dreapta in varf de panta apoi ai intrat fortat in stanga obligand sa franeze pe cel ce il depaseai ca sa nu intre in tine. Ai continuat cu depasire pe dunga continua. In mod cert ai avut noroc ca nu ai provocat accident si asta nu din cauza ca ai condus corect sau ca ai aratat bunavointa. Sunt de parerea celor ce spun ca esti un pericol la volan. Si in mod cert nu conduci masina care trebuie la stilul aratat.
                        Legat de consum. Loganul poate consuma intre 5 si ceva maruntis si 12 % in afara localitatii. In functie de cum conduci evident. Mi se par irelevante consumurile date de fabrica si greu de atins decat daca esti un om extrem d eponderat. Daca o ti pe autostrada in maximum de viteza adica in jur de 150 loganul consuma 12. Daca mergi cu 70- 80 consuma in jur de 5. Chestiile astea le-am testat de multe ori dar un consum realist cu loganul la un drum mixt este undeva intre 7,5 si 8%. Asta la un condus in limita legala (inclusiv autostrada) dar relativ agresiv. In principiu cred pe oricare care da un consum intre aceste limite dar e de luat in considerare ca stilul de condus e esential in stabilirea consumului.
                        Si da loganul meu consuma cu 20% mai mult pe gpl cu precizarea ca eu fac parte din categoria care nu sunt tentat sa merg mai incet pe gpl ca sa consum putin. Din contra faptul ca platesc mai putin ma determina sa merg mai tare.
                        Last edited by citro; 2 January 2015, 12:21.

                        Comment


                        • @Tinuletz> Alea sunt consumurile oficiale declarate de Dacia, evident în viața reala mai cresc, în plus mașina cu GPL e mai grea.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Lasa sa fiu eu pericolul la volan, dar nu eu o sa fiu cel care o sa provoace vreun accident

                            Comment


                            • Am un fiu de 7 ani care ca si tine e f sigur de el. El nu greseste niciodata si atunci cand greseste nu e ceva grav si in plus el nu e de vina niciodata. Din fericire, inca nu conduce )
                              In continuare ma intreb de ce postezi consumuri ale loganului tau daca oricum pt tine nu conteaza?
                              Si iti repet in filmulet ai avut noroc ca tipul ala a franat cand ai depasit. Ma intreb ce o sa patesti daca intalnesti un meserias ca si tine la fel de incapatanat? Bine evident el o sa fie de vina...nu tu...

                              Comment


                              • Nu poate cineva sa steargă mizeriile astea si topicul sa fie de ajutor celor interesati de această motorizare...?
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google