Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum mixt:
    Attached Files
    Last edited by aris86; 29 December 2014, 13:39.

    Comment


    • Salutare dragi colegi si sarbatori fericite !
      Am revenit dupa o calatorie destul de lunga.
      Am plecat joi la tara, intre sibiu si rm. Valcea, vreo 360de km, pe drum uscat.
      Mers preponderent cu 130, consum mixt 6.8. Am plecat a doua zi dimineata pe zapada de acolo catre Paltinis. De la Paltinis la Sibiu, apoi iar la Paltinis. De la Paltinis am plecat catre Hateg la manastirea Prislop, am revenit la sibiu, iar astazi dimineata de la Sibiu la Buzau.
      Nu am mai vazut asfalt deloc pana astazi dimineata cand m-am intors acasa. Consumul a fost de 6.9.
      Mi se pare destul de bine tinand cont ca am fost 3 persoane, portbagaj full, mers cu 120-130, 140-150 pe alocuri.
      Ca si mentiuni, masina s-a comportat excelent pe tot parcursul drumului, Esp-ul a fost foarte foarte bun pentru drumul catre manastire unde era foarte multa zapada si trebuia sa urc.
      Ce am descoperit ca minus dp meu de vedere: rezervorul pt lichidul de parbriz este prea mic. Am consumat astazi 5 l de lichid pe drum pana acasa, la un moment dat pe siriu, ma tineam dupa un ford galaxy cu statie si la un moment dat a trebuit sa trag pe dreapta sa umplu vasul pentru ca nu mai vedeam nimic.
      Aici este video cu datele din CB
      Dacia Logan II Fuel consumption after 1200km: http://youtu.be/fFhOwvQ37P0

      Comment


      • Originally posted by hasserro View Post
        Nu am mai vazut asfalt deloc pana astazi dimineata cand m-am intors acasa. Consumul a fost de 6.9.
        Mi se pare destul de bine tinand cont ca am fost 3 persoane, portbagaj full, mers cu 120-130, 140-150 pe alocuri.
        Ceva parcă nu se leagă sau cine ştie, poate eşti un Ari Vatanen în devenire.

        P.S Sărbători fericite şi ţie!

        Comment


        • "Pana astazi dimineata cand am venit acasa"
          De la Sibiu pana la Buzau(am venit pe fagaras-brasov-siriu-buzau) a fost drumul curat, pe unele portiuni chiar asfalt uscat, de aceea mi am permis sa o mai calc)
          Am mers si pe a1 pana la Deva, destul de prost dezapezit pe acolo, banda 2 in unele locuri era teroare, mergeam cu 100-110 si mai prindeam portiuni cu zapada de 2-3 cm...
          Ma uitasem la consumul instant, pe la 135 era de 8.4 parca.

          Comment


          • Ce inseamna la tine *preponderent cu 130*? Cat timp ai mers cu 150km/h?
            Nu te supara, nu am nimic cu tine (oricum nu conteaza), dar nu cred nimic din datele de mai sus. Poate ar trebui ajustate .
            Bafta.
            sigpic
            !

            Comment


            • Preponderent 130 inseamna de la iesire din sibiu pana la brasov. 150 a fost de vreo 3 ori intre localitati, de la brasov spre buzau, am mers cu cat a permis drumul pentru ca pana la nehoiu este plin de curbe.
              Eu n-am scris ca sa ma laud, asta este stilul meu de mers, am postat si vitezele pt ca au legatura cu consumul.

              Comment


              • Originally posted by hasserro View Post
                Preponderent 130 inseamna de la iesire din sibiu pana la brasov. 150 a fost de vreo 3 ori intre localitati, de la brasov spre buzau, am mers cu cat a permis drumul pentru ca pana la nehoiu este plin de curbe.
                Eu n-am scris ca sa ma laud, asta este stilul meu de mers, am postat si vitezele pt ca au legatura cu consumul.
                totusi viteza medie este de aprox 50km.h.deci ce a fost preponderent,de fapt a fost niste varfuri.eu,anu trecut am mers din sv pana in ct doar pe autostrada cu 130 si media a fost de 75 km.h

                Comment


                • 130 sau 150 pe vremea asta ....brrrrr....si viteza medie de 49.1....ceva nu se pupa ....consumul cam pe acolo ar fi tinand cont ca e iarna si totusi ai fost si incarcat

                  Comment


                  • Pai ma oameni buni... Omiteti ceva..
                    De pe valea oltului unde fac dreapta ca sa ajung la tara mai sunt 20 de km drum plin de zapada unde am mers cu 30-40. Apoi de la sibiu la platinis, am mers in jur de 30 de km cu 30 la ora pentru ca era ff aglomerat si era zapada pe jos. Drumul sibiu paltinis a fost facut dus intors de 2 ori deci 120 de km.
                    Apoi drumul spre manastire, de la hateg mai erau cam 20 de km, unde am mers la fel, 30-35 kmh.
                    Pe valea oltului am mers 120-130, brasov-sibiu dus intors 130, cu cateva iesiri de 140-150 si cam atat, pentru ca in rest nu prea aveam unde sa ii dau.
                    Si ce am omis, vreo 40 de km luni seara prin sibiu, semafoare samd.

                    Comment


                    • Originally posted by hasserro View Post
                      Pe valea oltului am mers 120-130, brasov-sibiu dus intors 130, cu cateva iesiri de 140-150 si cam atat, pentru ca in rest nu prea aveam unde sa ii dau.
                      Îmi propusesem să nu mai intervin, dar sincer nu m-am putut abţine.
                      Eventual ai depăşit şi vreo 2-3 tiruri deodată...

                      P.S Consumuri plăcute în continuare!

                      Comment


                      • hasserro,daca ai varsta afisata la profil,e grav!Nu as dori sa te intalnesc in trafic!Experienta ta la volan e practic inexistenta.Posteaza pe forum cand treci prin Vrancea,voi sta cuminte in casa!Prin natura profesiei am vazut o multime de copii teribilisti nenorociti pe viata din cauza vitezei si a lipsei de experienta in situatii neprevazute! Drumuri bune si viata lunga!P.S- scuze sincere daca nu-ti place comentariul meu.

                        Comment


                        • Subscriu.... sunt de acord, daca este adevarat se incadreaza in cei 90% sanse sa aiba incidente la drum datorita stilului de condus.....cand pleci la rally sa anunti sa opreasca circulatia////
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • N am sa mai postez nimic de viteze in acest topic, desi au relevanta in ceea ce privesre consumul.
                            Mi-a mai fost atrasa atentia pentru viteza si in urma cu mai multe luni pe acelasi topic, apoi am postat un video cu stilul meu de mers si se linistise lumea. Nu vreau sa fiu off topic, asa merg eu, aici este videoul, imi cer scuze pt lipsa de sunet si haideti sa ne oprim din off topic...Filmul meu: http://youtu.be/07jRYpz9jm8

                            Comment


                            • Dupa vizionarea filmuletului, din prisma unui sofer profesionist iti spun fara suparare ca iti pui viata ta in pericol si din pacate si pe a celorlalti participanti la trafic.Drumuri bune ! Ai facut nenumarate greseli si iti lipseste si bunul simt in trafic !Daca iti dai seama unde ai gresit ai un +1 de la mine.
                              Last edited by L3on; 31 December 2014, 19:08.

                              Comment


                              • trebuia sa pui si vitezometru in video

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google