Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ panselin4
    ...la regimul in care ai mers , cam asta e consumul "corect"
    ...in zonele unde intervin variatii de relief (dealuri , munti ) si drumuri sinusoidale , se schimba putin problema , in sensul ca mai pui un 0,3-0,4 l

    Comment


    • Originally posted by mumus View Post
      Eu am detinut un opel cu 1.2 16v, tot 75 cp si cuplu era 100 si un pic parca. deci tot pe acolo.

      Exterior indiferent cum conduceam tot 5 iesea media, si aici nu exagerez.

      In schimb in oras consuma mult. Cand era frig sarea si la 8.5, Cand a fost foarte frig, am scos 9 intr-o luna... si mers frumos... si Brasov.

      Vara sub 7 nu scoteam in oras.
      Nu te uita numai la motor, pune masinile una langa alta si apoi ai sa vezi de unde e diferenta de cosum

      Originally posted by Andyno View Post
      Consumuri pe scoteam si cu dacia 1310. Aveti consmuri mici la viteza mica...e si normal. La 130 km.h? cat cosuma? ...asta daca se poate merge la 130...
      Nu te uita numai la motor, pune masinile una langa alta si apoi ai sa vezi de unde e diferenta de cosum
      Last edited by cosming; 15 March 2015, 16:36. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Am scos un consum de 6,8 la suta, dupa cb, mers pe a2, pe banda 2 ,deoarece banda 1 era cu multe gropi intre rosturile de dilatatie, am mers cu 110_ 120_130 km/h, , plus cativa km de drum judetean,plus destule depasiri
        In masina 2 persoane, plus bagaje
        Aeroterma pe 1 tot drumul

        Comment


        • Am mers aseara vreo 78 de km, ploaie si vizibilitate redusa, am mers cam cu 85_90_95 km/h,
          Am scos un consum de 5,5, , 2 pers in masina, plus bagaje
          Viteza medie era pe la 72 km/h

          Comment


          • Cursa Bucuresti - Constanta -Mamaia si retur, distanta 502 km, consum carburant 31,8 l, consum mediu 6,34 l/100 km, 2 persoane in majoritatea timpului si 4 prin Constanta.

            Comment


            • @aris86: Cu ce viteză ai circulat pe Autostrada Soarelui?

              Comment


              • Pe autostrada la dus am mers in general 120 km/h cu varfuri de 130 km/h si un pic de test 150 km/h. La intoarcere 110-120 km/h si de la Lehliu 100 km/h, era cam tarziu, noapte si resimteam un pic oboseala. Autostrada in general este buna sensul spre mare, prima banda este plombata in totalitate (Fundulea) si mai exista portiuni cu portiuni cu plombe ca prin Bucuresti. In schimb, Fundulea -Bucuresti prima banda e cam cuuruita de gropi, inca nu le-au plombat.

                Consumul mixt pe 4061 km (decembrie - aprilie) este de 287,7 l benzina, consum mediu 7l/100 km si o viteza medie de 30,4 km/h.
                Last edited by aris86; 5 April 2015, 10:57. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Pe autostrada la dus am mers in general 120 km/h...
                  Cam la atât mă gîndisem şi eu...

                  Comment


                  • Inseamna ca la o medie de 120 km/h, iese un consum de 6-6,34 l la suta, deci la un mers constant sa zic la 130, ai un consum de 6,5-7 l la suta
                    Eu zic ca sunt consumuri bune pt acest motor

                    Comment


                    • La 130 km/h, instantul oscileaza intre 7,5 -8 -8,5 litri.

                      Comment


                      • Dupa o tura pe a2,cam100 de km,la mers cu110-115-120 km\h, am scos un consum de 6,4 , cu o viteza medie conform cb de 104,7 km\h,asta pt ca mersesem si in buc putin
                        Dupa ce am iesit de pe autostrada,dupa inca 230 de km pe drumuri nationale si judetene,,a ajuns consumul la 5,8 ,si viteza medie a scazut la 67 km\h, datorita mai multor localitati tranzitate
                        2 persoane in masina, aeroterma pe treapta 2, si bagaje -portbagaj full, plus bancheta din spate si ea full,

                        Comment


                        • Consumul este mixt din care cam 75% in afara localitatilor dar nu cu viteza mai mare de 100 km/h.
                          Attached Files

                          Comment


                          • @fdr_ro: Excelent!

                            Comment


                            • Eu am 6.1 mixtul, nu mai stiu cati km facuti, in orice caz, 60% oras, 40% afara, si vreo 90 de litri de benzina.

                              Comment


                              • Bravo tie, ai un consum usor mai mare ca de diesel. Pe 4800 km, am consum mixt 7,0 l/100 km, la o viteza medie de 30,6 km/h. O sa fac poze mai tarziu sa le atasez.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google