Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, da, vintul, vintul nu-l puneti la socotela ?
    Odata vintul batea din fata, dincolo batea din spate ...

    Comment


    • Oricum consumul instant nu are o importanta asa mare. Cand veti merge la vara, pe munte pe serpentine, o sa va ia durerea de inima cand veti vedea consum instant de 21-22 l/100 km, la 30 km/h in tr2.

      Comment


      • Din experienta proprie, la 2500 de ture,in viteza a 5 a,mers cat mai constant,fara multe accelerari si decelerari, este consumul cel mai economic

        Comment


        • am facut un drum de la lehliu la bucuresti pe drumul vechi de la mare,drumul foarte liber, 2 persoane in masina, aeroterma pe treapta 1, portbagajul full de bagaje, tot drumul consumul mediu arata 5,2 - 5,3 , pana in bucuresti a scazut la 5,0 ,era politie in ilfov si am mers incet, apoi cand am ajuns in bucuresti, consumul a inceput sa cresca incet, incet
          consumul de 5,0 extraurban , este foarte aproape de cel oficial de 4,9 parca
          cei drept am aproape 14000 de km, si parca motorul s a mai lasat nitel
          Last edited by panselin4; 21 February 2015, 10:54.

          Comment


          • ...se pot scoate consumuri mai mult decat decente
            ...factorii ce influenteaza acest lucru ii cunoastem , dar de cele mai multe ori ii ignoram sau nu stim cum sa-i respectam
            ...in Bucuresti in special si in orasele mari aglomerate in general , inclusiv in normele tehnice de consum carburant in cazul coloanelor auto , sunt coeficienti de calcul aparte (coeficient de rectificare care iti acorda un consum mai mare , dar care de cele mai multe ori tot nu este suficient fata de conditiile de trafic ) . Este normal ca in aceste locatii consumul sa fie mult mai mare fata de consumul dat de producator , consum care este unul de "laborator" (conditii ideale) si care consum este putin exagerat indiferent de producator , chestiune de marketing la urma urmei.

            Comment


            • Cel mai mic consum la drum lung a fost de 4.8 dar te scoate din minti un astfel de stil de condus.
              Cel mai mic consum in oras a fost 5.2 pe vreo 80 de km noaptea dupa 12 fara semafoare
              Apropo, a mea are 27 de mii ds km acum.

              Comment


              • Asa consum e ceva de invidiat.
                dar trebuie sa ai nervi de otel ca sa scoti asa consum.
                felicitari pentru consum asa consum mic.
                Last edited by 77sky; 22 February 2015, 11:51.

                Comment


                • Hassero, felicitari ! Ai scos un consum mai mic decat minimul oficial declarat de Dacia. Acel consum ( care la 1.2 16V poate fi doar INSTANT ) il poti obtine doar in panta, in niciun caz la drum lung. Sau poate tu consideri drum lung 200-300 metri ...
                  Te rog, vino mai des sa ne gadili retina cu aberatiile tale de copchil caruia d-abia i-au dat cosurile
                  Attached Files

                  Comment


                  • Apropo de vant.Ieri am mers aprox. 25 km. pe E85,singur in masina,fara bagaje.CdB pe consum instant.Ma ia nervu,valoare sub 7,5 litri/1oo nu am vazut decat in frana de motor.Masina are 1650 de km parcursi.Specific ca nu sunt vitezoman,rar depasesc 100 la ora.La intoarcere,acelasi traseu plus fi-miu in masina(aprox.50kg,plus bagaj ca,de,am fost la mama) consum instant de 3,9-4,5 litri la suta.Explicatia consta in vant.La dus vant puternic din fata,la intors vant destul de tare din spate.Nu am reusit sa fac poze,telefonul fiind fara baterie.Promit ca data viitoare postez foto,fac traseul des,iar vantul e prezent mereu aici.

                    Comment


                    • N-ai valoare ori talent nea gugu21. Nu stii tu dintr-astea... Plus ca, "ia" si dat in gura! Face suta in 8, consuma putin, nu rugineste, are basi, are valoare si talent!

                      Comment


                      • Anul trecut pe traseul Ploiesti - Bucuresti Ikea am scos consum pe 60 km, 4,7 l/100 km. Se pot scoate consumuri reduse, depinde si de conditiile meteo prezente.

                        Comment


                        • Bravo aris86 .....bun consum.

                          Comment


                          • aris86, lumineaza-ne te rog cam care ar fi acele conditii meteo ?! Nu zic, poate ai avut acel consum instant, instant poti sa ai orice intre 0 - 40L ... Dar sa faci un drum intreg cu 4.7 ( repet: mai putin decat a declarat DACIA oficial !!!! ) chiar "ma-ndoi". Practic bati si diesel'urile, hai ma terminati cu prostiile astea, sau aveai un taifun care te impingea din spate

                            Comment


                            • Eee, aveam taifun ce naiba, cred ca am postat si pozele la vremea respectiva. In Ploiesti ploua torential, abia vedeai la cativa metri, asa am tinut-o pana la Brazi, apoi cer innourat si pe masura ce ma indreptam spre Bucuresti era mai insorit, aproximativ 28 grade celsius. Mers normal in localitati, aproximati 75 km/h si 95-100 km/h in afara localitatilor.
                              Si am mai scos un consum redus, 2 persoane, Bucuresti - Piatra (teleorman) 115 km, intr-o duminica seara 4,95 l/100 km. Acum nu am mai stat sa cuantific consumul, probabil este un pic mai mare, ca fac si mai multe depasiri. In schimb, daca mergi linistit, fara prea multe accelerari/decelari bruste scoti consum bun. In perioada de iarna, am consum mixt (decembrie - februarie - 2300 km) de 7,2 l/100 km si o viteza medie de 27,6 km/h, in condiitiile in care producatorul spune 5,9 l/100 km, se mai adauga cam 1 l de la pneuri de iarna si ceva frig, sunt multumit per total.

                              Comment


                              • Eu am detinut un opel cu 1.2 16v, tot 75 cp si cuplu era 100 si un pic parca. deci tot pe acolo.

                                Exterior indiferent cum conduceam tot 5 iesea media, si aici nu exagerez.

                                In schimb in oras consuma mult. Cand era frig sarea si la 8.5, Cand a fost foarte frig, am scos 9 intr-o luna... si mers frumos... si Brasov.

                                Vara sub 7 nu scoteam in oras.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google