Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce inteleg din tot tarambalul asta, este ca la pompa din rezervoarele subterane de unde vine carburantul e temperatura constanta. Deci noi alimentam un volum constant tot timpul, adica rezervorul nostru se umple pana la nivelul X. Pentru ca rezervorul sta la -10 grade iarna, volumul scade sub nivelul X, respectiv vara creste peste nivelul X ( motiv pentru care m-am trezit vara trecuta ca-mi iese benzina din rezervor pe la buson )
    Motorul mananca kilograme, ca acele kilograme sunt mai voluminoase sau mai putin voluminoase, motorul nu stie ... El mananca aceleasi kilograme, nu intereseaza volumul.
    - 1 kg iarna e mai putin voluminos, prin urmare mananca mai multi litri
    - 1 kg vara e mai voluminos, prin urmare mananca mai putini litri
    Dar CB arata litri consumati ( mai multi iarna si mai putini vara )

    Comment


    • In sfarsit cineva care a inteles... Bravo.

      Comment


      • Carburantul engros se factureaza de catre rafinarie/depozite in tone, taxele (accize) se platesc tot functie de greutate.
        Exista tabele de densitati functie de temperatura, asa ca receptia se poate face in litri. Vanzarea cu amanuntul se face in litri.
        Da, cand faci plinul dimineata, cand temperatura e mai mica, teoretic pui mai multe kg de carburant, adica la pranz iesi in castig cu ceva la volum.

        Comment


        • Originally posted by alinn28 View Post
          Teoretic este corect ca volumul nu este acelasi la temperaturi diferite...
          ei, asta-i perla de fapt pentru ca litrul e litru, kilogramul e kilogram, indiferent de temperatura. doar cand le raportezi unul la altul, recte densitate, acea valoare difera. un volum de 1litru de benzina la 4 grade are 780 de grame, 1 litru de benzina la 40 de grade contine 760 de grame, din cauza dilatatiei lichidului, nu din cauza contractiei borcanului un litru inseamna un cub 10x10x10cm. daca luam in calcul contractia/dilatatia materialului, atunci nu mai avem litru daca vorbim despre 9.5x9.5x9.5cm sau 10.5x10.5x10.5cm.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Seba se referea la volumul unui kg de combustibil.
            vitriol nu aia era perla...nu pot sa o spun care era perla pentru ca ma baneaza.

            Comment


            • Nu sunt de acord cu tine, conform wikipedia, densitatea = masa/volum.(https://en.wikipedia.org/wiki/Density) In concluzie daca modifici densitatea se va modifica si volumul obligatoriu.Cum densitatea benzinei este diferita la diferite temperaturi rezulta ca ceea ce am scris eu este adevarat si nu este o perla.

              Comment


              • Hai, ca deja ma doare memoria capului...

                Bolovan si Alinn28, data viitoare cand mai postati pe thread-urile de consumuri, sa dati cifrele in kg si sa argumentati cu calcule care sa faca referire la starea vremii din perioada in care este calculat consumul.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by alinn28 View Post
                  Cred ca se factureaza dupa acte(factura de la incarcare) nu dupa cantitatea descarcata, dar poate este un sef de statie pe aici si poate face lumina in acest caz.
                  Cisternă e gradata. Se ține cont de ce scrie in acte, Se măsoară temperatura si se urmareste gradatia. E simplu. Pentru rezervoarele din statie exista un termometru si o stanga gradata. Mai nou rezervoarele au plutitor, senzor de temperatura,...si toate sunt legate la o unitate ce calculează tot. Calculul se face pe volum si Nu pe masa.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by GuGu21 View Post
                    - 1 kg iarna e mai putin voluminos, prin urmare mananca mai multi litri...
                    Oare consumul nu tine si de amestecul carburant? Cum e iarna si cum e vara?
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by claudius_log View Post
                      ...
                      Mie, de cand am luat masina, imi iese un cost de 0,25 lei/km, pe 28.000 km si un consum mediu combinat de 5,25 l/100km. Incluse aici toate costurile....
                      Pai stai bre sa inteleaga si neuronul meu. Consumi 5,25 litri/100 si 25 lei/100km? Nu iese la calcul nici pretul carburantului consumat dar sa mai bagi in calcul rovineta, rca etc.

                      Comment


                      • MihaiiahiM da...este amestec de carburant...dar nu la volum...ci la masa. Daca nu ma insel...amestecul trebuie sa fie destul de precis: 6-12% carburant...peste...merge inecat...sub merge saracit. Dar posibil sa ma insel in privinta procentelor.

                        Comment


                        • vitriol dap...ai dreptate...poate pe viitor nu mai scoti din contex. Noi incercam sa explicam de ce metoda plinului, primului click, damfului de carburant, fasaitul pompe etc...ce mai vrei tu...este extrem de imprecis fata de CB.
                          MihaiiahiM dap...se face la volum in conditii controlate (adica cand stii ce densitate de masa are). Dar achizita se face in tone. Iar conversia se face in rezervoarele statiei de benzina (ea primeste 10 tone...si vinde 12k l).
                          De ce crezi ca sunt senzori de temperatura? Daca raceste prea mult benzina...se vinde prea multe kg...dar prea putini L...

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Pai stai bre sa inteleaga si neuronul meu. Consumi 5,25 litri/100 si 25 lei/100km? Nu iese la calcul nici pretul carburantului consumat dar sa mai bagi in calcul rovineta, rca etc.
                            El are diesel, dar nu prea cred ca este atat de economic motorul+revizie+rca si alte accesorii.

                            Comment


                            • MihaiiahiM ah...da...si puterea se masoara in W...cu multiplii...adica 1.4mpi produce 55KW putere. Calul putere este tot o unitate de masurat putere...si 1CP = 735 W in sistemul metric.

                              P.S. la motoarele electrice 1CP = 746W

                              Comment


                              • Colegul nostru a scris mai sus de ce nu se aplica teoria ta.

                                Originally posted by alinn28 View Post
                                Teoretic este corect ca volumul nu este acelasi la temperaturi diferite numai ca nu e cazul cand alimentam la pompa pentru ca oricum rezervoarele sunt ingropate si au aceeasi temperatura fie iarna fie vara.
                                Tocmai din acest motiv consumul se calculeaza in litri.

                                Si "mai repet inca o data": 1l de benzina este egal cu 1l de miere, chiar daca au mase diferite.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google