Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alinn28 nici vorba...un litru tot un litru a ramas...doar ca a intrat la apa...pardon...la ghiata
    P.S. Era o gluma.

    Comment


    • E vorba de alta stare a apei in exemplul tau.

      Comment


      • si gpl (gaz lichefiat) daca-ti baga in litrii nu in kg in butelie pe cine dai in judacata ?

        eu as propune altceva. sa luati o sursa de caldura (lampa de benzina) si sa incalziti rezervorul de benzina ca sa consume masina mai putin. cine se baga ?
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          ...
          Si "mai repet inca o data": 1l de benzina este egal cu 1l de miere, chiar daca au mase diferite.
          Originally posted by Fanez View Post
          Ba nu. Invers. 1kg de miere este egal cu 1 kg de benzina...
          In consecinta ne-am lamurit. Totul e clar acum: Litrul = 1 litru indiferent de greutate (masa sau mai bine mă-sa), iar kilogramul = 1 kilogram indiferent de volum.
          1 kg de miere = 1 kg de benzina si invers, dar si 1l de miere = 1l de benzina si invers. Totusi nu e chiar asa. Comparatia nu e buna. Exista cazuri in care 1l de miere nu este egal cu 1l de benzina pentru ca mierea e mai scumpa. Nu luam in calcul si asta?
          Ba da. Un litru de apa la temperatura camerei devine 1,2 litri dupa ce ingheata.
          I cazul asta 1 litru = 1,2 litri.
          Last edited by Fanez; 5 October 2016, 16:04.

          Comment


          • Costi-bc invers...trebuie racit...ca sa aibe o densitate mai mare...eventual il aduci aproape de punctul de inghet (undeva pe la -80 grade parca)

            Comment


            • Originally posted by claudius_log View Post
              Ia instalati voi aplicatia Fuelio, e free, facuta de cei de la Sygic....
              Am descoperit si eu aplicatia asta si aveam de gand sa intreb despre ea sau altele asemanatoare, cine mai foloseste genul asta de aplicatie si care anume?
              Fueluo asta mi s-a parut mai ciudata.

              Comment


              • Originally posted by agp626 View Post
                In concediu am facut de doua ori consumul consecutiv, de la plin la plin plus 3 clik-uri:
                Pe ruta dus Macedonia-Grecia-Albania- Macedonia: 782 km cu 44 litrii, deci 5,6 l/100 km.
                Pe ruta intors Macedonia-Serbia: 663 km cu 32 litrii, deci 4,8 l/100 km.
                kilograme de benzina cate a consumat ? ))

                Comment


                • Aproximativ 3,6 kg/100.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    ...

                    Cati ml are un litru de benzina cumparat in februarie si cati ml are un un litru de benzina cumparat in iulie?
                    Originally posted by GuGu21 View Post
                    ...
                    - 1 kg iarna e mai putin voluminos, prin urmare mananca mai multi litri
                    - 1 kg vara e mai voluminos, prin urmare mananca mai putini litri
                    Dar CB arata litri consumati ( mai multi iarna si mai putini vara )
                    ...chiar nu vreau sa te supar , dar probabil e mai bine sa-ti raspund "pe acelasi ton "!
                    ...au mai postat inca cel putin doua persoane care sustin acelasi lucru , dar tu nu vrei/poti sa intelegi ? !
                    ...arta literara si gramatica nu pot fi confundate cu termodinamica , mecanica sau studiul "Autovehicule rutiere".
                    ...consumul stabilit empiric la masina mea este de o vadra la 178 km parcursi.

                    Comment


                    • Eu spun ca unitatea de masura pentru consum este litru, iar lumea se agita aici, care mai de care (printre care si tu) sa vina si sa spuna despre densitatea benzinei, despre puterea calorica a benzinei, despre vremea de afara cand se alimenteaza, despre numele soferului care transporta benzina catre benzinarii, etc .

                      Vii acum si ne spui ca ai calculat consumul in vedre. Bolovan, ia-o p-asta!
                      Last edited by vitriol; 5 October 2016, 19:59.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Cate kg are o vadra iarna si cate vara? Dar daca o tii la pivnita? (La mine la tara doar tuica si vinul se masoara in vedre, gazul si uleiul in litri, iar submultiplul e litra exceptand apa care se masoara in "kile" sau galeti cu submultiplul cana cu plurarul cane).

                        Comment


                        • ...sunteti atat de concentrati pe text ca sa puteti despica firul in "enshpe" , incat nu reusiti sa observati substratul umoristic
                          @ Fanez ...am retinut , esti de la tara !

                          Comment


                          • ...nu reusiti sa observati substratul umoristic
                            @ Fanez ...am retinut , esti de la tara !
                            1. Cum sa nu? Chiar ne-am râs.
                            2. E ceva in neregula sa fii de la tara?

                            Comment


                            • nu. invers , pt ca injectoarele vor "scuipa" mai mult (densitate marita) in capul pistoanelor , deci consum mai mare (si putere marita). sau e invers ?
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • 2+2=5
                                pentru valori foarte mari ale lui 2 sau valori foarte mici ale lui 5

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google