Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O.vasile arata bine acea blana, se monteaza sub capota motorului? Din ce fel de material ai confectionat o? Ai putea sa ti confectionezi si pe peretele comun intre compartimentul motor si habitaclu ceva asemanator, pe peretele de foc, in special daca este dintr un material absorbant fonic si rezistent la temperaturi inalte, ceva similar cu ce au loganurile diesel din fabrica
    Eu tot nu stiu de ce nu au montat pe motorizarile 1.2 acele 2 protectii acustice din fabrica, cat puteau sa coste suplimentar?

    Comment


    • Originally posted by O.Vasile View Post
      Este ,,cealalta'' blana de la motor


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      De unde? Dupa gauri, vine pusa pe perete. Gresesc? Vad ca este mocheta ordinara ( obisnuita). Sunt imbunatatiri? Ai facut o proba cu masurarea temp in comp motor vara la 40grd, pe suprafata mochetei, in stat si mers? Daca se duce spre 90grd este cam riscant, o mica scanteie si Colectiv scrie pe masina.
      Ps
      Un desen tehnic cotat, la scara este "ceva nemaipomenit", daca s-ar pune pe form, aplic metoda Gugu, cu vata minerala pe un suport ignifug. Gasesc eu pe la e-on.
      trimis de pe mobil

      Eu tot plang pe aici, poate face cineva un desen tehnic la protectia de sub bord, sa tai si eu cu foarfecele din carton prespan una bucata, pe care sa lipesc cu prenadez niste fonomin, dar nu ma baga nimeni in seama.

      trimis de pe mobil
      Last edited by Oti; 20 February 2016, 12:22. Reason: Automerged Doublepost
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Asa arata plasticele chinezesti (din rusia ) montate pe masina.


        Revin deseara cu poze si detalii.

        By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • Imaginea este de anul trecut, din ziua conceperii si este pusa pe peretele antifoc. ,, Blana'' este facuta dintr-o mocheta ignifuga si fonim de 10 mm. Am facut si un test de rezistenta la foc: pe un rest de mocheta am pus succesiv si de diferite marimi carbuni ( din gratarul de picnic). In cel mai nefericit caz mocheta s-a topit, dar nu a ars cu flacara. La loganul vechi capacul de la motor avea burete (spuma) pe dedesupt. Am facut cam 90 000 km si nu a luat foc si inca se mai bucura cineva de masina! O img. de astazi:


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by M.FLORIN View Post
            Asa arata plasticele chinezesti (din rusia ) montate pe masina.


            Revin deseara cu poze si detalii.

            By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!

            Plasticele de la stopuri cum se fixeaza?a fost nevoie sa dezlipesti/desfaci ceva care afecteaza garantia?

            Comment


            • Trebuie desfacute cele 3 suruburi de masa, ce sunt marcate cu vopsea(garantie), apoi stranse la cuplu(cheie dinamometrica 1-30Nm) altfel pot apare probleme.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Chiar vroiam sa te intreb la ce cuplu sa le starng. 30 e ok?

                By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • Promiteam ca revin cu detalii si poze.
                  Asadar ... montajul plasticelor nu e mare scofala - asta daca esti prieten, cat de cat, cu o cheie de 10, cu o surubelnita sau nu ai doua maine pe stanga .
                  Am inceput prin pregatirea de montaj, respectiv demontat flurturasii care tin mochetele laterale si demontat firele de masa ale ambelor stopuri, scos mufele din stopuri, demontat "urechea" de inchidere a portbagajului, demontat chederul etc
                  DSC_0131.JPG
                  Apoi am potrivit plasticele si am inceput sa le ajustez ... sunt totusi niste chinezarii (reusite, ce-i drept) care mai au nevoie si de cate un ajustaj pentru a se potrivi.
                  DSC_0151.JPG
                  Restul a venit de la sine. Am montat mai intai protectia la incarcare pe buza portbagajului si apoi cele doua laterale; cele laterale se suprapun celei de incarcare.
                  DSC_0152.JPG DSC_0149.JPG DSC_0145.JPG DSC_0144.JPG
                  DSC_0147.JPG DSC_0142.JPG
                  Remarcile pe care le am de facut:
                  - protectia la incarcare pe buza portbajului nu seamana cu cea din pozele de prezentare - lipsesc urechiile de prindere (stanga - dreapta)
                  DSC_0132_01.JPG
                  - plasticul din care sunt confectionate este unul calitativ; nu lasa impresia unui plastic casant etc
                  - recomand achizitionarea in pachet a celor trei repere - chinezul (care e un rus de fapt ) mi le-a trimis in colete diferite dar cu un singur cost pentru transport.
                  - utilizarea unei chei dinamometrice pentru strangerea piulitelor de masa ... a spus si Bogdan mai sus lucrul acesta
                  - nu va grabiti la montaj ... chederul se aseaza frumos in jurul plasticelor (nu de prima data, evident) insa trebuie umpicutz de rabdare.
                  - utilizati un degresat (eu am folosit alcool izopropilic - IPA diluat 50/50 cu apa) pentru suprafetele pe care sa aplica banda adeziva.
                  Last edited by M.FLORIN; 20 February 2016, 22:42.
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • Foarte frumos Florine. Am sa le montez si eu dar sa se mai incalzeasca putin. Si protectia mea de incarcare a venit fara acele urechiuse . O sa vorbesc cu rusul sa vedem ce zice ca in poza este alta mancare de peste.Sa vedem ce zice.

                    Totusi, am o idee .Hai sa incercam sa punem niste link-uri de prin Rusia de unde putem achizitiona cate ceva pentru masinile pentru ca vad ca la vama este Ok cu primirea lor din aceasta tara.

                    Comment


                    • O idee foarte buna!

                      Comment


                      • Un link cu blanita pentru capota portbagaj daca gaseste cineva ?

                        Comment


                        • Originally posted by SCORPION21 View Post
                          Foarte frumos Florine. Am sa le montez si eu dar sa se mai incalzeasca putin. Si protectia mea de incarcare a venit fara acele urechiuse . O sa vorbesc cu rusul sa vedem ce zice ca in poza este alta mancare de peste.Sa vedem ce zice.

                          Totusi, am o idee .Hai sa incercam sa punem niste link-uri de prin Rusia de unde putem achizitiona cate ceva pentru masinile pentru ca vad ca la vama este Ok cu primirea lor din aceasta tara.
                          Si eu i-am scris rusului. I-am cerut sa imi dea o reducere la un alt produs. Vedem ce iese.

                          Cat despre mama Rusia [emoji3] ... lucrurike sunt putin mai complicate.
                          Povestea vamii este diferita. Oficiul postal cu asistenta vamala din Brasov intra in categoria celor mai speciale . Am avut o gramada de aventuri pe acolo si daca nu te duci cu lectia invatata ... nu iese prea bine. In fine, in general e ok daca prezinti documente justificative.

                          Pe de alta parte sunt putini rusi dispusi sa livreze in Romania. Eu am siscutat cu cativa si toti m-au refuzat. Embargo, probleme vamale etc. Evident ca ... nu ma las.
                          Si eu as fi curios ce putem gasi la rusi.


                          By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • Intrebare totusi...daca as comanda si pentru Sandero alea, nu ar trebui sa-mi scot diversele chestii care vin in spatele triplelor ( carligul de tractare, cricul etc. ) ? Stiu ca la Sandero parca e mai mic spatiul respectiv

                            Comment


                            • Tocmai de aceea nu exista asa ceva pentru sandero. Oricum nu e cazul, locul dintre spatele triplelor si semiaripa este mult prea muc pentru a depozita ceva ... si astfel protectia suplimentara nu prea e necesara.
                              Pentru sandero as merge pe varianta asta ... e sufucient pentru o protectie optima
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • E buna protectia la sandero, dar mai trebuie sa dai inca pe atat la transport.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google