Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    Si eu as vrea sa vad


    Functioneaza foarte bine


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • N-ai observat ca a pus un zero in plus 600/550 cm adica 6/5,5 metri.

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        Si eu as vrea sa vad
        O sa stearga parbrizul si la masina care sta langa el la semafor
        sigpic

        Comment


        • My bad, doar nu am luat stergatoare de 6 metrii

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            N-ai observat ca a pus un zero in plus 600/550 cm adica 6/5,5 metri.
            S-a gandit la mm si a scris cm.

            Comment


            • Nici eu nu am observat
              [emoji23][emoji23]


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • izolatia fonica de unde era? din compartimentul motor? grosul izolatiei fonice la masinile premium e pe interior, in spatele bordului, o spuma poliuretanica tip sanddwish f groasa, estimez undeva la 10cm grosime, ceea ce nu vei vedea niciodata la o dacie. apoi unele mai au izolatie fonica acoperita de scuturi de aluminiu si la traseul de evacuare, ceea ce la dacia iar nu vei vedea. in compartimentu motor e mai subtirel, asemanator cu ce se pune si la dacia, dar iar trebuie sa vezi ca difera f mult prinderile motorului, f sofisticate, 0 vibratii automat si 0 zgomot transmis prin vibratii. nu in ultimul rand, parbrizul si geamurile fata sunt izolate fonic, ceea ce iar, la dacia nu vei vedea in viitorul apropiat. apoi mai sunt chederele triple, lufturile de la portiere si alte elemente de caroserie, coef aerodinamic, etc... asa ca..pana sa se ajunga la nivelul unui a4 in materie de insonorizare mai e cale lunga

                bmw mai nou am vazut ca monteaza izolatie fonica si in fata, in fata carenajului de la vetilatorul motorului, iar noua moda sunt spumele poliuretanice groase pe injectoare, ca sa anuleze tacanitul enervant de disel
                cu un burete subtire nu faci mare branza

                iar ce se foloseste in torpedou, in suportu de ochelari, in interiorul cotierei etc, ala nu e fonomin, aia e un fel de pluș/matase, f plăcut la atingere

                deci ca un rezumat, pt o antifonare buna ai nevoie de: la compartiment motor: capac motor cu spuma poliuretanica groasa, izolatie fonica pe capota, pe peretele ignifug, pe oalele amortizoarelor, spuma poliuretanica pe injectoare, bureti grosi la montantii fata, sa nu ajunga zgomotul din compartiment spre parbriz, chedere si pe capota si la motor; geamuri groase si izolate fonic in fata, chedere pe portiere, nu numai pe cadrul masinii, izolatie groasa pe interior pana la ocupantii fata, izolatie pe tunelul de evacuare; restu sunt mai putin imp; tampoane și prinderi la motor
                care sa anuleze vibratiile, iar cireasa de pe tort, daca vrei o atmosfera chiar linistita, un sistem activ de anulare a rezonantelor neplacute de la motor, un active noise nu stiu cum, cancellation parca
                Last edited by cristi....; 18 October 2016, 14:00. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Daca chiar vrei o atmosfera linistita, mai bine nu-ti iei o caruta de Dacie ...

                  Comment


                  • Dispare farmecul discutiilor interesante de pe loganclub, in concluzie tot Dacia. Daca nu mai sunt chestiile astea cu vibratii, portiere care agata, furtune, chedere, numai probleme care ne ard creierii.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • pai ai liniste pana iti cade o piesa de nu sti daca sa mai pastrezi masina sau sa o vinzi, o cutie cazuta, perne de aer distruse de la griblura, ceva probleme de franare, airbaguri daca ai nevoie etc )

                      diferenta e ca la dacia ai multe dar minore, de intensitate redusa, la restu e liniste si pace pana te loveste una de te face k.o )

                      nici la astea scumpe nu e totul ireprosabil vezi de ex jaguar xe cu probleme de imbinare pe la stopuri, lufturi prin interior aiurea etc, mult plastic pt o masina de 40+de mii... tot mai bine logan si cu banii in buzunar

                      Last edited by cristi....; 18 October 2016, 15:23.

                      Comment


                      • Originally posted by panselin4 View Post
                        Am in final ,dupa ce am asteptat sa ajunga camera din china, camera de marsarier legata la medianav ,se vede super fain, montajul profesional ca de obicei la colegul torq caruia ii multumesc
                        Am mai reusit sa adaug la imbunatatiri deflectoarele din fata rotilor fata si din fata rezervorului, cu ajutorul colegilor aris 86 si crs.sandel
                        Acum trebuie sa schimb stergatoarele din fabrica- ( stergatorul la sofer sare si face zgomot, cel de la pasager este inca ok si sterge bine ), care au peste 2 ani si 8 luni- au tinut destul de mult
                        Am cumparat stergatoare aero de la valeo, am luat 60 cm cu 55 cm, sa stearga o suprafata cat mai mare a parbrizului
                        Salut,

                        Poi s pui poze cu deflectoarele ?

                        Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Originally posted by cristi.... View Post
                          izolatia fonica de unde era? din compartimentul motor? grosul izolatiei fonice la masinile premium e pe interior, in spatele bordului, o spuma poliuretanica tip sanddwish f groasa, estimez undeva la 10cm grosime, ceea ce nu vei vedea niciodata la o dacie. apoi unele mai au izolatie fonica acoperita de scuturi de aluminiu si la traseul de evacuare, ceea ce la dacia iar nu vei vedea. in compartimentu motor e mai subtirel, asemanator cu ce se pune si la dacia, dar iar trebuie sa vezi ca difera f mult prinderile motorului, f sofisticate, 0 vibratii automat si 0 zgomot transmis prin vibratii. nu in ultimul rand, parbrizul si geamurile fata sunt izolate fonic, ceea ce iar, la dacia nu vei vedea in viitorul apropiat. apoi mai sunt chederele triple, lufturile de la portiere si alte elemente de caroserie, coef aerodinamic, etc... asa ca..pana sa se ajunga la nivelul unui a4 in materie de insonorizare mai e cale lunga

                          bmw mai nou am vazut ca monteaza izolatie fonica si in fata, in fata carenajului de la vetilatorul motorului, iar noua moda sunt spumele poliuretanice groase pe injectoare, ca sa anuleze tacanitul enervant de disel
                          cu un burete subtire nu faci mare branza

                          iar ce se foloseste in torpedou, in suportu de ochelari, in interiorul cotierei etc, ala nu e fonomin, aia e un fel de pluș/matase, f plăcut la atingere

                          deci ca un rezumat, pt o antifonare buna ai nevoie de: la compartiment motor: capac motor cu spuma poliuretanica groasa, izolatie fonica pe capota, pe peretele ignifug, pe oalele amortizoarelor, spuma poliuretanica pe injectoare, bureti grosi la montantii fata, sa nu ajunga zgomotul din compartiment spre parbriz, chedere si pe capota si la motor; geamuri groase si izolate fonic in fata, chedere pe portiere, nu numai pe cadrul masinii, izolatie groasa pe interior pana la ocupantii fata, izolatie pe tunelul de evacuare; restu sunt mai putin imp; tampoane și prinderi la motor
                          care sa anuleze vibratiile, iar cireasa de pe tort, daca vrei o atmosfera chiar linistita, un sistem activ de anulare a rezonantelor neplacute de la motor, un active noise nu stiu cum, cancellation parca
                          Acea izolatie fonica si la audi a4 si la mercedes era in zona torpedoului,si avea o zona care nu se vedea din masina, trebuia desfacuta o protectie care avea fonomin ca si izolatie fonica

                          Sa vad cand imi pot face timp pt poze
                          Poze cu deflectoare identice montate pe logan 2 gasesti si pe forum, chiar stoicanu parca facuse niste poze foarte clare
                          Last edited by panselin4; 18 October 2016, 22:46.

                          Comment


                          • Azi am montat stergatoarele valeo 60\55cm si se suprapun putin, dar nu este nici o problema
                            Sterg f bine si silentios, poate mergea si 60\53cm , dar oricum merita,sa vad cat vor tine ca si timp- sper sa nu dispara ca am mai auzit de stergatoare furate

                            Comment


                            • Apropo de imbunatatiri, are cineva vreo recomandare de husa/protectie pentru parbriz, sau care acopera si plafonul? Mi se pare destul de utila pentru sezonul rece...

                              Comment


                              • Ceva de genul cred ca vrei: https://www.autolux.ro/prelata-parbr...xtb12025-stoc/

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google