Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Macaralele electrice spate sunt aceleași (simple fără impuls) din 2012 încoace. Se pot monta dar pe mașină cu LVARMA nu ai cablaj pentru LVAREL.

    LVAREL geamuri spate cu acționare electrică
    LVARMA geamuri spate cu acționare manuală
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Mulțumesc. Unde am găsit aceste macarale electrice am văzut că vin și cu cablurile pentru instalația electrică (care sunt de la ”Sandero 2”). De aceea întrebam, nu știam dacă să le comand sau nu.

      Comment


      • st
        macara geam spate
        827211031R
        218,88e+tva

        dr
        macara geam spate
        827206057R
        208,67e+tva
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Torquemada, ai o solutie cu afisarea temperaturii in motor ?
          Multumesc

          Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

          Comment


          • dezvolta..."in motor" ? poti citi temperatura apei din chiulasa, a aerului din admisie, eventual a uleiului din motor.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • In camera de ardere...

              Comment


              • aia o poti estima, nu exista senzor care sa citeasca respectiva temperatura. la fel, temperatura din evacuare. unele ecu calculeaza temperatura respectiva, dar de afisat in bord nu cred ca e posibil. daca ecu nu transmite informatia pe can, sau cb nu stie sa interpreteze stringul respectiv din telegrama, n-o vei avea afisata decat intr-un soft de diagnoza.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • probabil se referea la temperatura apei din motor...
                  laureate 1.5l, albastru marin

                  Comment


                  • IMG_0547.jpgIMG_0548.jpgIMG_0549.jpgIMG_0550.jpg folii geamuri!

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      dezvolta..."in motor" ? poti citi temperatura apei din chiulasa, a aerului din admisie, eventual a uleiului din motor.
                      Cu tot respectul, ești pe lângă.

                      Întrebarea corectă era Torquemada, ai o solutie cu afisarea temperaturii apei din motor pe medianav.

                      Da se poate, dar are lag(actualizare în zeci de secunde) și se oprește la 62C
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Poți sa o vezi temperatura apei cu OBD II și aplicația torque pe un telefon/tableta cu andoid/BlackBerry OS.

                        Comment


                        • Multumesc Torque; ca de obicei, singurul la obiect de pe acest topic. Restul ..... ma abtin.

                          Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Are cineva montat GPL pe 1.2 AFTERMARKET? As fi interesat sa ii pun si eu... Niste feedback-uri avem?Consum?Mentenanta?Costuri?Dar mai ales mai trage "paraitoarea pe gaz"?

                            Comment


                            • Eu am montat de un an Landi Renzo. Am făcut intre timp 30 de mii de km, in total am 50 de mii. Ce pot sa spun e ca, până acum, sunt mulțumit de afacere: consum mediu 7,5-8 pe gpl, revizii relativ ieftine, șareta e ceva mai puturoasa pe gpl (de simte o oarecare diferența la mersul pe gaz), insa asta tine de reglajul instantalatiei.

                              În luarea unei decizii legate de montaj, cred că trebuie ținut cont și de faptul că motorul acesta (1.2) nu e cel mai reușit și că, mai devreme sau mai târziu, gpl-ul va determina apariția unor probleme. În consecință, decizia nu e chiar simpla.

                              Comment


                              • @danezu, pentru economia făcută cu GPL, trebuie sa pui dublu când va trebui sa repari motorul, nu este un motor care sa reziste la GPL.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google