Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot nu inteleg ce aveti cu GPL-ul
    Cel putin motoarele Renault nu sunt afectate de GPL
    Sunt zeci de mi de taxi cu GPL si nu am auzit pe nimeni sa i se distruga motorul din cauza GPL-ului
    In cel mai rau caz la Renault faci o planare la chiuloasa
    GPL-ul merita toti banii mai ales daca faci multi km


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • Merita gpl-ul, insa 1.2 nu e cel mai potrivit motor pentru mers pe gaz.

      Totusi, economia pe care o faci mergand cu gpl acopera cu siguranta costurile eventualelor reparatii. Eu asa am judecat problema: in 100 de mii de km facuti pe gaz, economisesc aprox 12500 lei, deci substantial. Am calculat asa:
      - consum mediu benzina 6/100 = 6000 litri (aprox 30000 lei)
      - consum mediu gpl 8/100 = 8000 litri (adica 17500 lei)

      Calculele sunt pur estimative si nu includ alte costuri inerente gpl (revizii, regleje, etc), insa e clar ca ramane ceva profit. Totodata, cred ca renumita chiuloasa de 1.2 rezista ceva mai mult de 100 de mii de km la um mers mai ponderat.
      Last edited by fallax; 29 April 2017, 23:45.

      Comment


      • Nu este asa mare diferenta de consum



        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • Din categoria "am pus un odorizant, a crescut puterea cu 2 cai..."

          Azi am avut un pic de timp si am instalat asta in locul butonului fals din bord: https://www.aliexpress.com/item/Dual...733278117.html
          Rezultatul final e asta (la un pret de aprox 25 ron si 2 luni de asteptare colet din China):
          Attached Files

          Comment


          • Sincer parca e dintr-un alt film priza usb montata acolo, dar daca tie iti place...

            Sent from SM-G920F using Tapatalk

            Comment


            • Vă mulțumesc pentru răspunsul despre macaralele electrice spate. Am găsit ceva la dezmembrări (cu 150 de lei setul, doar că nu știu dacă sunt bune sau nu). Încă ceva, cum pot să aflu de ce am nevoie pentru Cruise Control (am citit toate paginile (și paginile dedicate acestui aspect), dar nu prea am înțeles- ce este ”contactul pe ambreiaj”?). Am găsit un volan cu butoane de vânzare (cam 600 de lei, are și airbag-ul). Nu am înțeles prea bine, trebuie schimbată și panglica? Sau poate rămâne cea care este folosită acum? Unde este butonul fals, cel de lângă acționarea ferestrelor față, sunt mai multe fire. Vă mulțumesc. (nu știu cum se pot pune pozele cu ambreajul și pedala de accelerație)

              Comment


              • Conform ”articolului” nr. 140 din ”Cruise Control” (pagina 7), înțeleg că mașina are contactul hidraulic? Pun poze. Mai este și un fir negru cu roșu care este tăiat (se poate vedea în poza cu ambreiajul). Ce este acela? Vă mulțumesc.
                Attached Files
                Last edited by Danis702000; 1 May 2017, 23:57.

                Comment


                • Dacă scrii în 2 topicuri nu primești alte informații decât cele de la postul



                  Tu ai nevoie doar de volan cu butoane (folosești airbagul tău), spiră cu CCSL(RVLV), buton activare funcție CCSL(RVLV) senzor pedală ambreiaj(ăla albastru din poză).

                  Recomand verficare/activare CCSL înainte de a cumpăra piese
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Mulțumesc pentru răspuns, tOrquemada. Nu prea am înțeles, mașina are senzorul pentru pedală ambreiaj? Am făcut poză ambreajului, are cel albastru. Iar firul acela roșu cu negru de la ce poate să fie?

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      Cu tot respectul, ești pe lângă.

                      Întrebarea corectă era Torquemada, ai o solutie cu afisarea temperaturii apei din motor pe medianav.

                      Da se poate, dar are lag(actualizare în zeci de secunde) și se oprește la 62C
                      cu tot respectul, omul a cerut temperatura din camera de ardere (un post mai sus de al meu); explica-mi si mie cum o afisezi pe medianav, ca-mi cam scapa...imi cer scuze ca eu nu ghicesc ce vor unii sa spuna de fapt din ceea ce scriu
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by meticulosul View Post
                        [ATTACH]519928[/ATTACH][ATTACH]519929[/ATTACH][ATTACH]519930[/ATTACH][ATTACH]519931[/ATTACH] folii geamuri!
                        Imi poti spune ce tip de folie ai pus, transparenta si cat a costat? multumesc

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          cu tot respectul, omul a cerut temperatura din camera de ardere (un post mai sus de al meu); explica-mi si mie cum o afisezi pe medianav, ca-mi cam scapa...imi cer scuze ca eu nu ghicesc ce vor unii sa spuna de fapt din ceea ce scriu
                          Întrebarea fusese pusă și pe PM, iar exprimarea poate nu e cea mai fericită

                          Simplu, temperatură pe can, o prelucrezi și o injectezi în medianav ca temperatură exterioară - da știu trebuie hardware adițional + cunoștințe de programare
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • da, m-am lamurit...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Iar ameţeşti lumea pe aici, trebuie un MIU ClioIV sau similar şi cunoştinţe de programare la nivel mediu/minim, mai bine un prieten să te ajute.

                              Comment


                              • Originally posted by jelly View Post
                                Sincer parca e dintr-un alt film priza usb montata acolo, dar daca tie iti place...

                                Sent from SM-G920F using Tapatalk
                                Daca partea cu placutul ar fi fost importanta, nu cumparam Logan. Imi pare bine ca e util, mai ales pentru partenera din dreapta (care intra in sevraj cand ramane fara acumulator la telefon). Si acum ca mi-ai atras atentia, ai dreptate, nu prea se potriveste cu bordul, dar dupa cum spuneam, nu asta e important pentru mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google