Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai daca din fabrică vin pe et 37 ( model Prestige/berlina) crezi ca ating la tine ? Eu de iarna am aliaj pe 15 et 37 ( cumpărate de la autosoft - alutec)
    Nu știu de ce dar se pare ca pe MCV și stepway nu merg aliaj de 15 cu et 40.

    Comment


    • Pai cum sa nu mearga daca din fabrica sunt echipate cu ET40?

      Eu am MCV2 Ph2 cu jante 15'' Chamade ET40.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • De curiozitate am întrebat persoana care vinde aceste jante ( spunea in anunț ca nu recomandă pt MCV si stepway) de ce nu merg. A spus ca producătorul (Renault/ in cutie la fișa tehnică) nu recomandă, mai multe nu stie nici el si am spus si eu . Daca nu este așa, scuze
        Attached Files

        Comment


        • Eu am luat pentru vară Dezent 6.5 et35 şi sunt perfecte, am mers cu ele toată vara, cele originale au gumele de iarnă.

          Comment


          • Originally posted by dl_dr25 View Post
            De curiozitate am întrebat persoana care vinde aceste jante ( spunea in anun ca nu recomand pt MCV si stepway) de ce nu merg. A spus ca productorul (Renault/ in cutie la fia tehnic) nu recomand, mai multe nu stie nici el si am spus si eu . Daca nu este aa, scuze


            Intra pe AUTOMOLDOVA si vezi ca ei le au vanzare pentru MCV sau stepway au pret de 295 lei

            Comment


            • Nu, Sandero 2 Stepway este omologat doar pentru jante 16", 205/55/R16. Nu știu să se fi omologat și o altă dimensiune. Iar la Auto-Moldova sunt doar pentru Sandero 2 care este omologat pentru 15". Nu Stepway.
              Last edited by gecmc94; 30 October 2017, 19:38.

              Comment


              • Pana la urma le-am luat pe acestea pt vara. Altica 16 et40
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by dl_dr25 View Post
                  Pana la urma le-am luat pe acestea pt vara. Altica 16 et40
                  Frumoase, si eu caut sa iau pana in primavara, dar la mine e problema de airride sa vedem ce da bine dupa ce o cobor, 17"-19". Am observat si eu ca la mine in carte sunt trecute doar cele pe 16", care e logica daca se pun si pe 15" de fabrica?
                  Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                  Comment


                  • Parcă imi vine sa incerc un 205/55/16, dar nu stiu ce câștig sau ce pierd . Trebuie sa ma documentez puțin. ITP ul îl prind cu roțile de iarnă care sunt in carte

                    Comment


                    • Sunt frumoase jantele. Le-am căutat și, surpriză, le-am găsit în broșura Dacia .... pentru Europa de Vest.

                      1. Jantă 16'' Runway (Sandero)
                      Culoare: negru diamant
                      Pneu: 195/55 R 16 91 H
                      82 01 684 229 (jantă)
                      40 31 543 28R (capac)
                      Disponibilă, de asemenea, pe Sandero Stepway, a se vedea referința la pagina 30.
                      2. Jantă 16" Altica
                      Culoare: negru diamant
                      Pneu : 195/55 R 16 91 H
                      40 30 075 50R (jantă)
                      40 31 543 28R (capac)
                      3. Ornament 16" Bayadere pentru jantă Flexwheel
                      Culoare: metal închis
                      Pneu : 205/55 R 16 91 H
                      40 30 020 53R (jantă Flexwheel)
                      40 31 558 53R (ornament Flexwheel)
                      Văd, cu surpriză, că există omologată și dimensiunea 195/55/R16. Asta în broșurile pentru Europa de Vest. Presupun că Sandero-ul Stepway din Vest are două dimensiuni omologate. În cartea mea este omologată doar opțiunea #3. Dacă are cineva mașină nouă, poate confirma dacă are una sau două dimensiuni omologate.

                      Comment


                      • MCV 2017 are doar 185/15

                        Comment


                        • Eu la berlină am două omologări 185/65/15 si 195/55/15, dar vroiam si 205 sa fie ok ( asta doar pe abțibild ul de la ușă )

                          Asa ca informație ca ne cunoaștem poate interesează pe cineva fiindca sunt sigur ca sunt la căutare mare
                          Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


                          Nu sunt ale mele si nici la cunoscuți, sa nu fiu acuzat. Dar observ ca nu se găsesc si consider ca au un preț bun ( daca nu găsești este bun si bronzul )
                          Last edited by dl_dr25; 30 October 2017, 23:53. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by dl_dr25 View Post
                            Parcă imi vine sa incerc un 205/55/16, dar nu stiu ce câștig sau ce pierd . Trebuie sa ma documentez puțin. ITP ul îl prind cu roțile de iarnă care sunt in carte
                            De castigat s-ar putea sa castigi o stabilitate mai buna si o amortizare poate mai buna a socurilor pe drum denivelat iar de pierdut poti pierde certificatul de inmatriculare. Vezi ca exista si aici pe forum ceva de genul "cauciucuri late sau inguste".

                            @gecmc94

                            Sandero Stepway iunie 2017. Doar pneuri 205/55 R16.
                            Last edited by gabrieln1960; 31 October 2017, 09:14. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by dl_dr25 View Post
                              Eu la berlină am două omologări 185/65/15 si 195/55/15, dar vroiam si 205 sa fie ok ( asta doar pe abțibild ul de la ușă )
                              Omologarea unor dimensiuni, altele decat in CIV, poate sa fie o "aventura". Declaratiile celor de la RAR sunt:

                              "Pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelope şi jante ce pot fi montate opţional pe un anume tip de autovehicul (menţionate în documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie să prezentaţi vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentanţele R.A.R. În cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt menţionate în documentele de omologare acesta determină reomologarea vehiculului, operaţiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a încercărilor privind performanţele sistemului de frânare şi etalonarea vitezometrului, şi, dacă Laboratorul de Încercări pentru siguranţa rutieră decide, a încercărilor privind stabilitatea vehiculului şi zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai dacă rezultatele încercărilor şi verificărilor efectuate atestă îndeplinirea condiţiilor tehnice aplicabile."

                              Masina mea a venit cu 185/65/15 si 195/55/15 in certificatul de omologare si doar cu 185/65/15 in CIV. Cu o simpla vizita la RAR am trecut in CIV si setul cu 195/55/15. Nu mai stiu cat a fost taxa, dar cu siguranta nu a fost mare daca am uitat de ea . In general RAR dispune de documentele de producator, astfel incat chiar daca nu ai fisa de omologare, pot verifica ce dimensiuni au fost omologate la nivel EU pentru acel model de masina. Daca dimensiunile pe care le vrei nu sunt omologate se pare ca procedura este mai complicata.

                              Comment


                              • Taxa poate fi 1000 ron.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google