Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ați montat cumva filtrul acesta de protecție: https://www.aliexpress.com/item/32988096720.html ? Bănuiesc că se pune în gura pe unde intră aerul (pe unde este mecanismul ștergătoarelor). Inspirat de Panselin4, și având mai mult timp perioada aceasta, am dat jos mai multe plastice ca să izolez zonele din compartimentul motor.
    Attached Files
    Last edited by Danis702000; 16 May 2020, 04:44.

    Comment


    • E cam scump..au mai fost discutii pe forum cu colegi care au "manufacturat" din plasa simpla de tantari..

      Comment


      • Corect, este cam scump
        am promis ca revin cu pozele cu chederele montate cu mult timp în urmă
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 7 photos.

        Comment


        • Ce tip de cheder este?
          Sa inteleg ca nu mai fluiera vantul in partea de sus a usii din fata?!
          Logan 0.9 TCe 2018

          Comment


          • Azi am comandat cheder suplimentar usa spate, poza trei din comentariul lui panselin. Acum am pe usi acel cheder doar in jumatatea superioara a usii, din fabrica, am sa le dau jos si am sa le pun dintr-o bucata. Cred ca l-am cumparat pe ultimul la 55 lei, am vrut sa pun link-ul dar stocul s-a epuizat.
            Last edited by ugabrielu; 18 May 2020, 16:30.

            Comment


            • Am montat chedere profil D, lipite pe alt profil pentru a fi mai înalt si a izola mai bine
              este diferenta cu acestea montate clar
              dar eu am izolat mult mai mult masina, si in portbagaj, si fetele de usi, si pe peretele de foc, si la capota motor, si la picioare la sofer ai pasager, etc.
              merita făcută operațiunea, mai ales cum am facut eu, doar materialele le am plătit ,manopera am efectuat o eu

              Comment


              • Am insonorizat portierele si pe tabla exterioară si pe cea interioară
                este o diferenta notabilă din toate punctele de vedere, tabla suna a tanc acum, usile când se închid se aud total altfel
                la 120 km/h se aude în masina zgomotul ca la 70 inainte, dar asta si datorită insonorizarii peretelui de foc, si a celorlalte elemente
                cu ocazia asta am dat si cu ceara de cavitati la spray în portiere, după ce am curățat acolo
                buretele insonorizant de pe fata de usa de plastic era montat tot de mine de anul trecut, de când am montat foliile la geamuri
                You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 8 photos.
                Last edited by panselin4; 26 May 2020, 14:51.

                Comment


                • Arată foarte bine! Felicitări pentru lucrări, cât și pentru răbdare, durează ceva să insonorizezi. Urmând sfaturile lui t0rquemada, ar trebui date jos toate plasticele de la uși (cotiera care este clipsată în fața de ușă) și izolate și acelea, pus burete în toate locurile unde se îmbină. Se pot imobiliza cu bandă textilă și clemele ce intră în urechile de plastic, cele care prind fețele de plastic de metal. Încep să îmi fac curaj să izolez și eu zidul de foc (interior, cât și în compartimentul motor).
                  Last edited by Danis702000; 27 May 2020, 04:09.

                  Comment


                  • Multumesc
                    Am izolat cu banda adeziva inclusiv muchia fetei de usa din plastic care intra in contact cu usa din metal
                    este de muncă la insonorizarea usilor,dar merita efectuată, este altă mașină cu toată insonorizarea

                    Comment


                    • Este bine. Problema este și la ferestre.
                      Mulțumită lui t0rquemada am schimbat proiectoarele de ceață "Dacia" cu cele de la "Renault Captur"- Sunt "plug and play", trebuie doar tăiată masca unde se prind proiectoarele de ceață.
                      Attached Files
                      Last edited by Danis702000; 30 May 2020, 12:47.

                      Comment


                      • Materialele folosite pentru a izola pasajul roților, oalele, aripile.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by panselin4 View Post
                          Am insonorizat portierele si pe tabla exterioară si pe cea interioară
                          este o diferenta notabilă din toate punctele de vedere, tabla suna a tanc acum, usile când se închid se aud total altfel
                          la 120 km/h se aude în masina zgomotul ca la 70 inainte, dar asta si datorită insonorizarii peretelui de foc, si a celorlalte elemente
                          cu ocazia asta am dat si cu ceara de cavitati la spray în portiere, după ce am curățat acolo
                          buretele insonorizant de pe fata de usa de plastic era montat tot de mine de anul trecut, de când am montat foliile la geamuri
                          Arată foarte bine. Cum se aude muzica după ce ai izolat total portierele? Din poze par boxele din fabrică. AI pus și burete și în zona difuzoarelor (în spatele lor)?

                          Comment


                          • Revin cu o poză cu câte un proiector ținut în aceeași poziție. Proiector de ceață Dacia vs. RENAULT Captur.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Bune tare! Eu zic sa bagi si xenoane in ele daca tot ai inceput. Si oricum nu are sens sa le mai stingi, toata lumea stie ca soferii de logan adora sa mearga cu proiectoarele aprinse noaptea.

                              Comment


                              • În poză făcea teste, și oricum pentru led de 8W e mult peste orice chinezărie.

                                Oricum le va folosi "permanent" cănd merge noaptea, mașina aia are cornering.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google