Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...sau din torpedou

    Comment


    • Nici surioara Clio 4 nu are bec in torpedo.
      In schimb avea Dacia 1310....

      Comment


      • Originally posted by t0rquemada View Post
        Oficial, pentru montare tubulatură pasageri spate,se scot scaunele și mocheta cu manopera aferentă.
        Exact. Taxează 8 ore de manopera.
        As putea veni în București pentru montaj, dacă găsesc unde sa le montez la preț bun, împreună cu camera pentru mers înapoi (nu o am, dar am navigația evolution) și cotiera originala cu montare în scaun (nici pe asta nu o am încă).

        Comment


        • Reprezentanța nu se pretează la asa "lucrare". Cel puțin cele din Austria. Am întrebat, și au dat din umeri, ba ca nu se potrivesc pe mcv, ba ca nu au timp, ca să le montez eu.
          Dar ca să schimbe 5 litri de ulei cu filtru de ulei și cel de polen, le trebuie 2-3 ore.
          Parca ar fi români!

          Comment


          • Ne jignesti comparandu-ne cu altii intr-un mod defavorabil fara ca sa te fi provocat anterior.
            Daca tu ai un complex de inferioritate de la capsuni nu e si cazul nostru.

            Comment


            • Toate reviziile care trebuie facute la an sau 20000km (ulei, filtre,... dar care le-am facut la jumatatea intervalului de timp sau km) in reprezentanta din Romania pentru masina din semnatura au durat (de cand s-a preluat masina si pana mi-au inmanat cheile ) intre o ora si o ora jumatate (cand am mai cerut eu unele lucruri expres sau am mai avut intrebari ori nelamuriri).
              Iar lucratorii din reprezentanta unde merg sunt romani.

              Comment


              • Valioglu, poate ca am chiria mai scumpa decât ai tu salaru în România!
                Si ca să știi, la mine revizia pentru cele 3 enumerate mai sus, am plătit 380 de euro!
                Dacă te-ai simțit lezat, înseamnă că lucri la dacia!

                Comment


                • Faptul că Frantz nu știe să monteze niște conducte de încălzire nu e vina României și nici vina Dacia, e vina firmei care s-a dorit reprezentanță Dacia dar nu-și trimite oamenii la training.

                  Continuând cu offtopicul, Nu te-a fortaț nimeni să pleci, nu te-a forțat nimeni să stai în chirie îți putei cumpăra o casă, nu te-a fortaț nimeni să cumperi Dacia și lista poate continua, asta apropo de "deștepții" care au plecat din tară și "proștii" care au rămas în țară.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by Gabrielt View Post

                    Exact. Taxează 8 ore de manopera.
                    As putea veni în București pentru montaj, dacă găsesc unde sa le montez la preț bun, împreună cu camera pentru mers înapoi (nu o am, dar am navigația evolution) și cotiera originala cu montare în scaun (nici pe asta nu o am încă).
                    mi-e greu sa cred ca te taxeaza 8 ore, este o operatie de maxim 1 ora (bine, mai e pe YT un tutorial in care cel care monteaza da jos panoul de climatizare ).

                    Comment


                    • OFFTOPIC!
                      t0rquemada, nu îmi trebuie "casa" aici, o sa revin la casa mea din România!
                      Nu am zis ca cei ce pleacă, sau rămân.... Etc,
                      Vad ca și tu ești "lezat". Ziceau colegii ca lucri la dacia? E adevărat totuși?

                      ON. Ce ai considera sa îți zică reprezentanta cum mi-a zis mie, nu se potrivesc/nu avem timp/pune tu!
                      Ce părere ai avea?
                      Dar pentru revizia cu 2 filtre + ulei au nevoie de 2ore jumate / chiar 3!
                      Asta nu e bătător la ochi?

                      Comment


                      • Dacă nu am chef să montez eu niște accesorii și apelez la o reprezentanță ai cărei angajați sunt nepregătiți schimb reprezentanța nu te ține nimeni cu forța la o anumită reprezentanță - dacă totuși insiști să te duci la aceeași reprezentanță, acest lucru spune multe.


                        P.S. Nu lucrez (regionalismul lucri îl poți folosi unde vrei tu) la Dacia/Renault, iar orice afirmație de genul se termină cu report - de data asta scapi.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Am fost la 3 reprezentanțe Dacia/Renault.
                          Aceeași dorei peste tot.
                          Cred ca mai bine fac la ai noștrii dorei!
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • Am montat conductele la AutoCobalcescu, pe Splaiul Unirii. Nu mai îmi amintesc cat a costat mana de lucru.

                            Comment


                            • eu am vrut acum doi ani sa-mi iau duster, si mi-au zis ca nici nu se pune problema sa montez eu tubulatura aia si nici ei, ca nu se mai face si ca doar masinile scumpe au asa dotari. un duster de 21000 de euro o fi ieftinitura in opinia lor, dar tot ei vindeau in 2006 loganuri cu respectiva tubulatura instalata, sau macar vindeau kitul in reprezentanta. dupa 15 ani n-au reusit sa repuna pe masina o dotare care exista pe logan de 8000 de euro, acu 15 ani?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Seba dai prea mult credit celor din reprezentanta. Sunt asa de slab pregatiti (majoritatea dintre ei) incat nu merita sa-ti bati capul. In Brasov, comisionul vanzatorului pentru un logan este de 40 de lei (patruzeci de lei), ce pregatire ai impresia are acel "vanzator"? iar mecanicii (majoritatea) sunt <0... (la un moment dat, reprezentanta ramasese fara nici un electrician) ....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google