Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @panselin4 : ti-am trimis PM
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • ImageUploadedByTapatalk1423309614.777672.jpguite ceva mai complex.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Oti View Post
        Am dotat masina cu un accesoriu banal, un voltmetru in mufa bricheta......controlez rapid starea bateriei.
        E mult spus "starea bateriei" ; mai sunt cateva elemente importante de cunoscut pentru a avea pretentia ca vorbim cu adevarat despre un ...diagnostic real.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • ImageUploadedByTapatalk1423316527.882068.jpgImageUploadedByTapatalk1423316555.101315.jpgImageUploadedByTapatalk1423316584.303905.jpgImageUploadedByTapatalk1423316607.106454.jpgImageUploadedByTapatalk1423316626.707717.jpg
          Am adaugat ceva lumina in masina si in portbagaj.
          A se scuza dezordinea din portbagaj
          Acum nu stiu daca softul facut pentru motor este ca si o imbunanatatire dar nu am gasit ceva dedicat pentru Logan 2 la acest capitol.
          Deci in cele din urma am reusit sa fac si un update la motor sau mai exact la softul acestuia.
          Dupa spuse noua configuratie a motorului 0.9 tce este 105 cp si 175 nm.



          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by stoicanu View Post
            [ATTACH]495607[/ATTACH][ATTACH]495608[/ATTACH][ATTACH]495609[/ATTACH][ATTACH]495610[/ATTACH][ATTACH]495611[/ATTACH]

            Deci in cele din urma am reusit sa fac si un update la motor sau mai exact la softul acestuia.
            Dupa spuse noua configuratie a motorului 0.9 tce este 105 cp si 175 nm.



            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Bravo! Ne poti spune cum trage si eventual un consum?

            Comment


            • Se simnte ca are ceva in plus cat despre consum inca nu pot spune ca ma cam mananca talpa dar cel putin a ras la fel.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                E mult spus "starea bateriei" ; mai sunt cateva elemente importante de cunoscut pentru a avea pretentia ca vorbim cu adevarat despre un ...diagnostic real.
                variatia tensiunii la borne cu o sarcina oarecare (care cat de cat o cunosti, ramane aceeasi o perioada lunga de timp - 3-4 ani) ofera un indiciu despre rezistenta interna a acumulatorului - cu cat bateria este mai descarcata, mai veche - mai uzata - cu atat rez interna este mai mare, prin comparatie iti poti da seama ca bat trebuie pusa pe redresor sau schimbata.
                In cazul meu bateria este in stare buna (putea sa fie si mai bine daca era pusa pe redresor inainte) U accesorii = 12.2V, U contact pus=11.8V, U gol=12.7V la un an vechime, cu cat este mai "batrana" valorile vor fi mai mici.
                Last edited by Oti; 7 February 2015, 17:13.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Originally posted by stoicanu View Post
                  ...
                  Dupa spuse noua configuratie a motorului 0.9 tce este 105 cp si 175 nm.
                  Un test dyno ne-ar confirma cei nouazecisiceva de cai...( avind in vedere si pierderea de compresie la km aia rulati ... )

                  Comment


                  • Și uite cum devine TCe-ul cel mai puternic motor de pe x52. Bravo !
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Imbunatatiri Logan 2

                      Originally posted by bogdan_cr View Post
                      Un test dyno ne-ar confirma cei nouazecisiceva de cai...( avind in vedere si pierderea de compresie la km aia rulati ... )

                      Un test dyno costa cat softul si nu merita.
                      Am facut un test de strada cu un 0.9 identic cu al meu dar fara soft si cu 40.000 km
                      Diferentele au fost clar in favoarea mea.
                      Si nu e vorba numai de CP e vorba si de cuplu motor care are o plaja mai mare chiar pana aproape de vechea limitare care era de 6200 rot/min ( cea nouo este la 6600 rot/min)
                      De pierdut cp cat sa piarda 3-4?


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Originally posted by t0rquemada View Post
                      Și uite cum devine TCe-ul cel mai puternic motor de pe x52. Bravo !

                      Cat o sa faca cineva la un 1.5 dci 90 cp o sa il detroneze.
                      Acolo se obtine mult mai mult.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Last edited by stoicanu; 8 February 2015, 09:54. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic

                      Comment


                      • Probabil la 1.5 dci va obtine mult mai multi cp. Sa te bucuri de noile facilitati ale motorasului.

                        Comment


                        • Multumesc
                          Cu sigurantza da.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by stoicanu View Post
                            Se simnte ca are ceva in plus cat despre consum inca nu pot spune ca ma cam mananca talpa dar cel putin a ras la fel.

                            Inseamna ca acu' chiar vreau sa stiu cand vii prin Brasov, sunt dornic sa vad daca 105 ai tai sunt mai multi decat 85 ai mei ))

                            Originally posted by stoicanu View Post
                            Si nu e vorba numai de CP e vorba si de cuplu motor care are o plaja mai mare chiar pana aproape de vechea limitare care era de 6200 rot/min ( cea nouo este la 6600 rot/min)
                            De pierdut cp cat sa piarda 3-4?
                            Tu ai cuplu pana la 6200 De la cat? mai sa fie


                            Nu am auzit pe nimeni sa aibe cuplu maxim si putere maxima la un loc )

                            Eu de ex am 85 cp, cuplu maxim de la 1500la3500 si putere maxima la 4800, dar trage liniar pana la 6000, la tine acum graficele ce spun ?
                            Last edited by mumus; 8 February 2015, 10:33. Reason: Automerged Doublepost
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Bine fiecare intelege ce vrea
                              Chestia e ca la configurarea initiala dupa 4500 masina incepea sa lesina
                              Acum nu pot spune acelas lucru.
                              Am fost la Brasov si testele au fost facute pe imensa centura de acolo.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Daca are tunerul tau o fisa salvata, as dori sa o vad si eu, eventual daca se gaseste si cea originala, nu de alta, dar si eu ma pregatesc de pasul asta, numai ca eu nu vreau ca plaja de putere sa fie mai sus de actuala, la mine e la 4800 puterea maxima, si ma simt bine asa cuplu maxim daca urca la 4000 nu ma deranjeaza

                                Mie imi este teama ca ei o sa faca din softul meu original ceva gen mpi, cu puterea dusa spre 6000rpm, si asa ceva nu asi dori.

                                Una peste alta cand urmeaza sa mai vii in Bv, da si tu un sms, iti dau nr meu in pm.

                                Am condus si eu 0.9, si mi se parea lesinata in ture uzuale, sunt tare curios cum este acum a ta


                                stoicanu has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

                                ps: brasovul are multe centuri, si mici si mai mari.
                                Last edited by mumus; 8 February 2015, 10:48.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google