Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • inca n-am pus chederul.....cum ai facut old_radu? ceva distantiere (amortizoare) de cauciuc? de unde?
    Am mutat led-ul rosu mai jos, am adaugat langa el un 0603 albastru..... Pe unde iesea lumina rosie acum iese albastra sau rosie.
    Multumesc pentru info...dr_p , mai mult decat suficient.......nu mai bajbai (exper.).....
    Sonda temp de pe motor este termocuplu?

    @Gugu21 multumim pentru atentionari, eu cel putin acolo unde pun mana se cunoaste....folosesc materiale mai bune decat Dacia....calculez , masor de 100ori si tai odata.....daca ea foc nu din vina mea.....am vazut la masina ce face Dacia cu inst electrica.....bataie de joc.....

    @Gugu21 multumim pentru atentionari, eu cel putin acolo unde pun mana se cunoaste....folosesc materiale mai bune decat Dacia....calculez , masor de 100ori si tai odata.....daca o sa ia foc, nu o sa fie din vina mea.....am vazut la masina ce face Dacia cu inst electrica.....bataie de joc..
    Last edited by Oti; 5 March 2015, 12:47. Reason: Automerged Doublepost
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • ...am folosit niste protectie pentru mobila
      ...e un burete mai dens autoadeziv si l-am aplicat exact in punctele de contact ale capotei
      ...asa ceva :
      Brico Depot iti ofera o gama variata de produse si marci exclusive pentru proiectele tale de constructii si amenajari, totul la preturi mici zilnic.

      ...sunt curios in continuare daca merita sa pun chederul la capota

      Comment


      • Merita, nu mai intra mizerie si praf la motor. Nu cum ar intra fara cheder
        My Ride sigpic

        Comment


        • Originally posted by GuGu21 View Post
          Cred ca incep sa-mi explic stirile de genul: Astazi un autoturism a luat foc in localitatea ...
          Oameni buni, voi aveti cea mai mica idee ce reguli stricte ( ISO, europene, de calitate ... ) trebuie sa respecte cel mai mic fir electric, fiecare milimetru dintr-un autoturism ca sa intre in productia de serie ?! Vad ca e plin de electricieni priceputi aici, practic inginerii de la Dacia si francezii sunt minciuna pe langa voi...
          Aveti habar de autorizatiile necesare si zecile de teste facute in laboratoare specializate ( care la randul lor si ele laboratoare sunt insotite de mii de autorizatii de functionare, care autorizatii de functionare sunt date la randul lor de alte firme autorizate si tot asa ... ) pentru orice cablu, conducta, indoitura de caroserie din masina asta ?
          PS: eu sunt impotriva tuning'ului de orice fel la o masina. NIMENI nu face mai bine decat fabrica sau service'uri autorizate de fabrica !
          Va riscati propria piele si din pacate riscati si masinile ( vietile ) altora cu toate modificarile voastre, oricata electronica sau mai stiu eu ce credeti voi ca stiti.
          Am vazut ca puneti cheder de dacie veche la motor sa nu mai sune a conserva cand inchdeti capota, dar in acelasi timp daca ati inchis ermetic compartimentul, aerisirea clar nu se mai face asa cum a gandit-o fabrica ( fiti siguri ca inginerii au analizat mersul motorului, evolutii temperaturi la zecine de grad celsius etc etc ).
          NU degeaba unele interventii sunt acceptate in SERVICE'uri autorizate, iar altele NU !
          Modificati aiurea, atunci stati si cu beculete aprinse !
          Ia uite unde era lupul moralist. Cum era cu Metabond in SL10? Asa recomanda uzina Dacia si service-urile ei autorizate?

          Comment


          • @dr_p este si el invidios la imbunatirile aduse masinii tale, si in loc sa aprecieze calitatea muncii unui om, incepe sa arunce cu noroi in el.
            Fiecare utilizator este liber sa faca ce vrea cu masina lui, fiind constrans de garantie.
            Si eu am montat alte becuri de intalnire si nu am primit flash-uri si nici instalatia nu mi-a luat foc.

            Comment


            • Si eu am montat leduri suplimentare la plafoniera si am ars uch.

              @dr_P ceva noutati despre plafoniera?
              sigpic

              Comment


              • de ce? au facut scurt? LED-urile consuma mai putin decat becurile cu filament...cauza nu ar fi LED-urile.....
                @old_radu : am sa verific si eu solutia, parca prefer sa circule aerul pe acolo, ventileaza tabla, cu cheder exista riscul sa stea apa mai mult decat trebuie prin unele zone, ma mai uit odata si vad eu ce fac pana la urma...
                @dr_p : punct ochit...punct lovit.....buna replica.
                Last edited by Oti; 5 March 2015, 14:28.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Tu ai montat excesiv de multe leduri suplimentare ... 😆😆😆
                  Ca daca puneai inca trei leduri la plafoniera suplimentara nu patea nimic ...

                  By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • Au fost suplimentare
                    sigpic

                    Comment


                    • Fraza cu nimeni nu face mai bine decat fabrica sau service-urile autorizate e praf in ochi. Stim toti cum lucreaza "Dorel" in service. Nu ii bag pe toti in aceeasi oala. Mai exista si oameni calificati care isi fac meseria cu simt de raspundere; din pacate foarte putini
                      Exista destule lucruri care se pot imbunatati fata de ceea ce vine din fabrica. Orice modificare trebuie facuta de cineva care stie ce face, are experienta si este calificat in domeniul respectiv, bineinteles restectand anumite proceduri si standarde de lucru. Indiferent ca este vorba de tinichigerie, mecanica sau electrica. Modificarile nu se fac dupa ureche, in caz contrar apar probleme.
                      Un upgrade de orice fel presupune timp, bani si multe ore de munca, teste, etc. si nu oricine e dispus sa faca asta.
                      Am mai spus despre lucrul asta si cu riscul de a fi off, o repet: decat sa faci lucrurile dupa ureche mai vine apelezi la cineva profesionist, chiar daca asta costa. Se vor evita problemele ulterioare
                      LE: aerisirea compartimentului motor nu se face pe sub capota, acolo unde se pune chederul. Pt racire exista grila fata si prizele de aer
                      Last edited by Madutzu25; 5 March 2015, 14:29.
                      My Ride sigpic

                      Comment


                      • Adica ai pus a doua plafoniera si s-a ars uchu?

                        By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                        sigpic
                        This is My Ride!
                        !Visit and enjoy!

                        Comment


                        • o fi legat ornamentele bradului de craciun la masina.....
                          Last edited by Oti; 5 March 2015, 14:38.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Am pus obanda de leduri care ave un consum suplimentar de 15 w
                            sigpic

                            Comment


                            • Pai ... asta e altceva.
                              Eu am a doua plafoniera de peste un an si nu am avut nicio problema. La ambele plafoniere cat si la portbagaj am leduri.

                              By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • acum inteleg....cred ca mai mult de 3-4W nu duce.....eram interesat de puterea maxima sa vad daca pot alimenta temporizat ........
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google