Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • doua erori vad eu in anunt - poza cu logan 1 si vorbesc de motor aspirat... sa am incredere ca aia stiu despre ce vorbesc? si nu pre se zice nimic de consum sau alte efecte secundare... plus ca cer cam mult doar pentru a schimba niste parametrii
    RTFM

    Comment


    • Eu am stage 1
      Consumul nu se modifica
      S-a modificat plaja de cuplu motor care este mai mare plus limitarea s-a ridicat de la 6200 la 6500 rot/min
      sigpic

      Comment


      • se simte diferenta de cuplu? pentru un conducator amator este vizibila schimbarea?
        RTFM

        Comment


        • Este simntita schimbarea
          Acum depinde de stilul de mers
          Eu am un stil mai sportiv si am simtit diferenta
          sigpic

          Comment


          • Am mai adaugat o mica imbunatatire logan-ului avand in vedere ca circul foarte mult noaptea.

            E ceva in genul lumina ambientala.
            Attached Files

            Comment


            • In acest thread, postarea 153, pag.8, am prezentat rezolvarea problemei prafului la ACCES prin montarea filtrelor direct pe grila exterioara. La momentul respectiv a fost o solutie rapida fara afectarea garantiei. Acum am modificat solutia filtrarii aerului prin montarea unui filtru de hota pe o rama fixata direct pe gaura admisiei aerului in aeroterma. In acest fel etansarea este perfecta, schimbul fitrului se face o data pe an destul de usor. In documentul prezentat sub forma de tutorial in imagini prezint demontarea grilei, a bratelor stergator, montare rama filtru:https://drive.google.com/file/d/0B1q...ew?usp=sharing
              Multumesc colegilor de pe forum pentru solutie, in special lui GFN.
              Last edited by Oti; 9 August 2015, 14:48.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Solutia ta este buna ... dar tot de moment este ...filtrul asta de hota se imbiba cu apa si praf si o sa ai un miros specific in masina .... cei drept e ingenioasa ideea ta cu rama .... eu am pus plasa de tantatri dubla la orificiul din plastic de sus si simplu la aeroterma .... clipsuri de unde ai cumparat ca eu unul l-am rupt incercand sa il scot. Pe laterale ce solutie ai gasit? O problema: toarna apa pe surubul din mijoloc care preseaza grila si ai sa observi ca apa se prelinge pe acolo pana pe tzava de esapament sau pe scutul ala .
                Cu ce fel de burete ai imbracat vasul de la lichidul de parbriz!

                Comment


                • Prin montarea filtrului pe gaura aerotermei nu ma mai intereseaza ce intra pe laterale , buson , etc. Este pe exterior, pozitie verticala, aer liber, ventilat, risc minim sa dezvolte ciuperci, culturi de bacterii...Este normal ca apa ce se strange sa curga cat mai repede pe gaurile de scurgere, ca ajunge si pe teava de esapament, proiectare deficitara, nu ai ce face. M-am obisnuit. Unele poze sunt facute inainte de montare filtru, am renuntat la bureti si alte chestii, acum este stock.
                  Clipsuri nu am rupt daca esti atent, le cunosc "smecheria" de la Matiz.
                  Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                  Last edited by Oti; 9 August 2015, 17:15.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • poi smecheria o stiu si eu, asta dupa ce am rupt un clips....ideea ta cu rama este f buna ....eu astept un capac valeo cu 50 de lei de la un dezmembrari, dar posibil sa incerc si eu asa cu o rama demontabila....nu prea imi place treaba cu filtrul de hota , am pus si eu prima data pe sub grila si se facuse neagra din prima saptamana si plus de asta cand se imibiba apa dadea sa se dezlipeasca. toata stima pt inventie

                    Comment


                    • Rama nu este demontabila. Este lipita de garnitura din poliuretan, garnitura este lipita cu silicon de tabla. Pe rama am prevazut "ace" din holzsuruburi polizate de care se fixeaza filtrul. Acum am sa testez filtre de hota.

                      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • daca puneai in loc de holsuruburi ....un surb m3 cu saiba plata cat mai mare la exterior prindeai mai bine acel filtru de hota, te astept cu pareri pe viitor, daca e de bine pooate montez si eu ceva asemanator

                        Comment


                        • Eu am luat ideia de fixare a filtrului de la aspirator. Modificari se pot face daca filtrul "joaca, misca" pe rama. Scopul este sa scap de praful de pe bord. Dupa un drum la mare prin Galati, Tulcea pot spune ca nu am praf pe bord.

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                          Scuze, ideea nu ideia, am luat-o de la aspirator.......

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          Last edited by Oti; 10 August 2015, 08:11. Reason: Automerged Doublepost
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Da, eu tiam zis varianta mea: am pus plasa dubla de tzantzari pe grila de plastic neagra si plasa simpla la aeroterma, faza proasta e ca nu stiu cum s-o comporta siliconul la -20 de grade si sa nu se dezlipeasca (am folosit silicon sanitar si un pistol de lipit cu silicon la gura de aerisire aeropterma , iar pe grila de plastic picatura si silicon topit cu pistolul). Acum astept rezultatul ambelor variante sa vad care procedura este de durata, momentan mai astept acel capac:P

                            Comment


                            • Eu ti-am mai spus, faci confuzie intre plasticul termoadeziv la batoane si siliconul adeziv nu silicon sanitar care nu este adeziv are rol de etansare crapaturi, etc
                              Plasticul termoadeziv, la 60°C devine deformabil, pierde aderenta, curge.

                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                              Picatura in contact cu apa isi pierde propietatile, nu adera bine pe polietilena.

                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                              Last edited by Oti; 10 August 2015, 13:40. Reason: Automerged Doublepost
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Tot ce e posibil ... am facut in fuga , din viteza si cu ce aveam la indemana, pe viitor daca mai e nevoie de mici retusuri stiu ce am de facut ... omul cat traieste invata .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google