Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu iti fac filmare in vopsitoria dacia,unde se fac masinile dacia.masinile se vopsesc in ordinea in care pleaca din drpartamentul caroserie.robotii isi schimba culoarea la fiecare caroserie daca este nevoie

    Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk

    Comment


    • O o o sunt curios! Deabia astept filmarea. Eram sigur ca nu la vopsitorie se face diferenta funct de gr de echipare. Vezi sa ai autorizare de la sefi pt filmare, ca p-aci sunt informatori si agenti sub acoperire.

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Si ca sa te convingi si mai sigur, poti sa ridici capota motor/portbagaj si vezi cum arata vopseaua fara lac. La interior se aplica lac doar la usi.se vede clar diferenta.

        Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk

        Diferentiere intre grade de echipare se face la asamblarea caroseriilor-daca pe usi se monteaza bandouri de plastic si este nevoie ca usile sa aiba gauri- si in montaj general unde se echipeaza. In vopsitorie tot procesul este absolut identic pt toate caroseriile.pana ajung la robotii de baza care aplica culoarea nu se stie ce culoare va avea caroseria respectiva-se observa o mica diferenta la robotii de apret unde pe caroseriile inchise la culoare(negru, navy) se aplica un apret inchis iar pe cele deschise apretul este gri

        Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk
        Last edited by maryurs24; 23 September 2015, 19:08. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Ai grija cu filmarile ca sunt interzise!Sa nu ai probleme la serviciLucrez si eu pt dacia!

          Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

          Daca lucrezi la dacia la vopsitorie cred ca esti cel mai in masura sa vorbesti despre problema care o prezinta colegii!Scuze pt off-topic

          Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
          Last edited by sorin74ivn; 23 September 2015, 23:41. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Se pot vedea pe youtube, robotii din vopsitorie la treaba.....nu cred ca,se merita riscul!
            Exact cum spune si Oti "ca p-aci sunt informatori si agenti sub acoperire"
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • uploadfromtaptalk1443075252253.jpg
              Sper sa se vada portiune unde a "sughitat" robotul
              Nu am cerut revopsirea ei pentru a nu pierde bandoul nichelat de la portbaj montat de mine
              Am vazut aceasta problema dupa montarea acestuia
              sigpic

              Comment


              • Si poza cu bandoul unde e? "Sughitatul" este cam des, unde este "baiatul de la vopsitorie" sa-l trag de urechi. Ce fac cu solutia de curatat duzele?

                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Pe telefon nu vad poza

                  Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk

                  Comment


                  • De citi bani atita peste ...

                    Comment


                    • Am sa revin si cu poza de la bandou
                      sigpic

                      Comment


                      • Stoicanu,la tine nu cred ca e vina robotilor, tind sa cred ca s-a facut un retus,la prima vedere foarte prost.cauzele retusului pot fi multe

                        Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Eu credeam ca toti umbla cu manusi, deci se intampla accidente daca se ajunge la retus. Am vazut recent un film cu Benny Hill, deci am o imagine proaspata in minte cu Dorel carand o teava prin fabrica.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Ar fi absurd sa spun ca chiar toata lumea are manusi.poate 95%au.si nu restul de 5%cauzeaza toate defectele.defectele sunt accidentale.si nu cred ca exista fabrica in lume - din orice domeniu- care sa nu aibe un nivel de retus acceptat. Eu de exemplu am cerut chiar ca masina mea sa nu fie retusata.prefer un defect de aspect sub vopsea decat sa fie retusat-si nu voi face reclamatie pt defecte de aspect-pt probleme cu motorul sau rugina este alta problema.

                            Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Originally posted by old_radu View Post
                              ...Scuze pt.off-topic !

                              ...nu v-am uitat domnilor , citesc aproape tot , zilnic si constat ca sunt "chestii" care ma depasesc , unele sunt chiar interesante si multe sunt din categoria "hai sa batem campii".
                              ...nu stiu daca vopseaua albatru (bleu navy) are lac , "exploatez" 2 masini vopsite in aceasta culoare (fabricate la un interval de 1 an , au vechime de 2 respectiv 1 an) si pot sa afirm ca este o vopsea extrem de sensibila la actiuni mecanice (orice atinge masina , lasa urme, zgarieturi )
                              ...un alt neajuns care ma deranjeaza extrem este faptul ca nu se poate regla ambreiajul
                              ...in rest sunt multumit de masina , cel putin pana acum.
                              ...ca sa fiu on-topic , rog idei in ce priveste cele 2 neajunsuri mentionate : vopsea "subtire" , asta ca sa nu zic extrem de sensibila (atentie mare la spalat !!!) si problema ambreiajului care "prinde " mult prea sus si din cauza aceasta vor apare uzuri premature (am specificat intr-o alta postare ca sunt obisnuit ca ambreiajul sa "prinda" mai jos , la fel cum se intampla la majoritatea masinilor pe care le conduc , intermitent conduc 6 masini)
                              Daca vopseaua este prea subtire sau vreti o protectie suplimentara la caroserie, pe langa folia auto transparenta, mai este solutia aplicarii unui lac auto suplimentar, la spray, vazusem acum cateva saptamani in urma la lidl, dar au cu siguranta si in targ la vitan asa ceva
                              Nu stiu cum este sau cum se poate aplica cat mai uniform, dar banuiesc ca poate proteja suplimentar destul de bine, trebuie de cercetat

                              Comment


                              • Valeu.....! Sa nu cumva sa faceti asa ceva. Procedura de aplicare a lacului este acerasi cu a vopselei. Matuire cu smirghel granulatie....., degresare, lacuire. Eu asa am facut , nu pe masina, atentie! daca nu este compatibil intre straturi se exfoliaza!

                                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google