Cosmetica/intretinere Zilnica A Loganului II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cosmetica/intretinere Zilnica A Loganului II

    salutare tuturor,
    va propun sa discutam despre modalitatile,particularitatile pe care fiecare posesor de Logan II le are sau le foloseste pentru intretinerea masinii lui— exclusiv partea de cosmetica;
    va propun sa discutam despre spalarea masinii, produse folosite la interior exterior,de unde le achizitionam, care au dat cele mai bune rezultate in utilizare, daca este bine sa spalam motorul, cum curatam tapiteria patata,daca este ok sa folosim silicon pe bord,la ce perioada dezinfectam instalatia de climatizare,ce stergatoare bune folosim,etc.
    astept ca fiecare sa puna o problema
    incep eu prin a va intreba daca ati facut polich pentru sgarieturi si ce rezultate au dat?
    de asemene ce solutie pentru degresare murdarie jante aliaj folositi?

  • #2
    Pentru detailing exista un site dedicat.

    Comment


    • #3
      Este un subiect foarte interesant - pentru mine cel putin - dar unul foarte subiectiv. Fiecare isi are proprile valoari cand vine vorba de cum se intretine o masina etc.
      Eu unul practic (amator spre semi-profesionist) detailing-ul auto de ceva vreme si am detaliat cu mare placere, pentru toti cei care mi-au cerut, orice a fost nevoie insa nu am sa detaliez si aici ... asa cum spune si Cristi mai sus avem un forum dedicat pentru astfel de operatiuni iar cine este cu adevarat interesat se poate documenta direct de acolo.
      Si ca sa iti raspund la intrebari ...
      incep eu prin a va intreba daca ati facut polich pentru sgarieturi si ce rezultate au dat?
      de asemene ce solutie pentru degresare murdarie jante aliaj folositi?
      ... pentru jante iti recomand SONX FULL EFFECT. Cat despre polish - am facut de cateva ori dar doar local; rezultate pe masura produselor si tehnicilor folosite (foarte bune zic eu).
      Bafta
      sigpic
      This is My Ride!
      !Visit and enjoy!

      Comment


      • #4
        Polish am facut eu chiar ieri. Aveam o zgarietura pe usa spate dreapta cam de 10 centimetri. Treaba a durat 10 minute, a iesit foarte bine. In plus, picaturile stau mult mai bine pe zona unde a fost aplicat polishul.
        Trebuie sa ai un buget de cel putin 200 de lei ca sa poti lua solutii, substante si carpe pt a a avea o masina frumoasa si usor de spalat.Aici e vorba doar de exterior. Pentru interior, alti bani, alta distractie.

        Comment


        • #5
          pentru jante, daca sunt de aliaj, recomand W5 din Lidl. Nu are nici un rival pe piata ca si raport calitate/pret

          Comment


          • #6
            Eu folosesc solutiile de la spalatoria auto unde merge cel putin o data pe saptamana la exterior si la interior pronto albastru pentru plastice si geamuri.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Salutare.Am rasfoit online un manual de Logan 2(masina mea vine in noiembrie) si am citit ca vopseaua nemetalizata (alb si bleu-navy) nu se recomanda a fi spalata cu spuma activa si la presiune.Masina mea e alba,pentru alta culoare trebuia sa astept pana in martie 2015.Va trebui sa o spal in fata blocului,cu sampon si burete,cu apa din galeata?!?!Ma poate lumina cineva?Eu inca detin un Logan 1 din 2005,albastru egee,si vopseaua arata ca in prima zi chiar daca am mers numai la spalatorii cu presiune.

              Comment


              • #8
                Da, acum se foloseste vopsea " ecologica ", de-aia care se dilueaza cu apa la vopsire, probabil ca asta care vopseste Dacia masinile noi se duce si vopseaua odata cu jegul cind o speli masina.
                Aste e, " de citi bani atita peste ..."

                Comment


                • #9
                  Lasa ca asa scrie si de cea metalizata, asta e, cica este in garantie 3 ani de zile.

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc de incurajari baieti.Daca ploua bag masina in casa sa nu se duca vopseaua!Vad eu in noiembrie cum o fi.Cred ca pastrez si vechea masina sa merg cand ploua!

                    Comment


                    • #11
                      am masina de 1 an si cateva luni (nu mai stiu exact ) si de cate ori am spalat-o cam 1 data pe saptamana, inca mai am vopseaua pe ea, si arata bine, cu mici zgarieturi de colegii de parcare, si tot alba e, cu exceptia unor puncte negre pe care le-am exterminat ca sa zic asa. la presiune si cu spuma, asa ca have fun si sa o stapanesti sanatos

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Marian SLZ View Post
                        Multumesc de incurajari baieti.Daca ploua bag masina in casa sa nu se duca vopseaua!Vad eu in noiembrie cum o fi.Cred ca pastrez si vechea masina sa merg cand ploua!
                        Marian,
                        stai pur si simplu linistit, atatea prostii care se spun referitor la vopseaua nemetalizata nu am mai auzit!
                        avem masini de companie Dacia Logan , culoare bleu nemetalizat care sunt splalate zilnic la spalatorii atat automate cat si la jet, cu spuma buna si proasta si credema ca si dupa 170000 de km vopseaua se prezinta super ok!
                        de multe ori discutiile de pe forum iti induc o stare de tensiune neintemeiata!
                        nu contest ca pot exista spalatorii care au asa zisa spuma activa de calitate indoielnica! spuma pe baza de soda caustica poate afecta vopseaua — dar doar prin matuire !
                        ca o paranteza, discutam cu un administrator de la o spalatorie care ofera spalat interior exterior cu doar 10 lei si acesta spunea ca spuma folosita de ei este ecologica si ca de abia face clabuci, de spalat in modul activ nici vorba!
                        la ce intra pe piata din Romania in acest domeniu si la cum sunt verificate spalatoriile! ,...
                        daca se intampla ceva in timp la vopsea suntem tentati sa acuzam de cele mai multe ori producatorii de masini.

                        Comment


                        • #13
                          In general masina o curat la spalatorie, dar cam o data pe luna cand ma recreez la tara spal masina cu detergent de vase (din neglijenta am uitat sa duc un bidon mai mare de sampon auto si la tara), vopseaua este alba nemetalizata. Cunoscatorii in detailing ce spun? daca o spal mai rar cu det de vase ataca vopseaua? pot folosi pe vopsea alba sampon cu ceara?
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • #14
                            Eu evit sa spal masina la spalatorie.Din februarie nu am mai dat pe acolo.
                            Detergentul de vase e bun ca indeparteaza orice fel de mizerie, dar nu e recomandat sa il folosesti.
                            Poti folosi pe vopsea un sampon cu ceara, dar nu e la fel de bun ca si cand ai folosi sampon, dupa care dai cu ceara.
                            Am folosit ca sampon pe acesta, dar in combinatie cu ceara aceasta parca nu fac casa buna, pentru ca samponul imi indeparteaza(dupa mai multe spalari) stratul de ceara. Treaba cu samponul e valabila la tara, unde am apa cu presiune.Un sampon foarte bun este acesta.
                            La bloc folosesc metoda 2 galeti, utilizand ONR.
                            Daca ai timp, bani(in jur de 100- 200 lei) si rabdare, poti urma niste pasi:
                            1.Spalare cu sampon
                            2.Metoda 2 galeti
                            3.Stergere cu argila
                            4.Stergere cu alcool izopropilic
                            5.Dat cu ceara(eventual in 2 straturi)
                            6.Dat cu QD(quick detailer)
                            7.Dupa aceea spalata masina cand e murdara, dar nu cu orice sampon, ci cu cel pe care ti l-am recomandat(Gold Class)

                            Si uite asa am facut o scurta descriere a spalarii masinii ca la carte.
                            Last edited by Crs. Sandel; 20 October 2014, 09:58.

                            Comment


                            • #15
                              Sau 11 lei 4 fise la o spalatorie cu autoservire Lukoil si ai sampon, spuma ceara si apa osmotizata si in 10 minute masina e curata si ceruita.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google