Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Credeam ca te bucuri altfel de o masina noua. Ca stai fara griji ceva timp...5 ani etc. Dar vad ca la Dacia nu este asa...te tine in priza permanent . Oricum, treaba este nasola...si nu este vb doar de caroserie. Sunt curios cum o sa arate si mearga dupa 10 ani. Nu stiu daca se merita sa te bagi la un credit pe 10 ani ptr un logan nou...am vecini care au facut credit pe 10 ani ptr loganul 2, 1.2 mpi chel !

    Comment


    • Clar, nu merita sa iei in rate dacia. A fost prima si ultima masina dacie. La orice sondaj dacia, va primi nota 1 la recomandare pentru prieteni. Bataie de joc, asta ofera dacia in acest moment.

      Comment


      • Originally posted by skd_ozenel View Post
        Nu conteaza, profitul e maxim. Sa nu uitam ca logan 2 e mult mai ieftin de produs
        si iesi mult mai scump per total , pe durata folosirii, fata de alte marci, exact cum este in cazul imprimantelor, prefer sa cumpar ceva mai scump dar cu intretinere/consumabile ieftine............in ziua de azi nu gasesti asa ceva, numai sh......nu am ascultat prietenii sa iau o masina sh straina............bricolam si ieseam mai ieftin decat Dacia.

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

        Originally posted by aris86 View Post
        Asa este, nu stiu ce naiba se intampla, dar apare rugina sub capota, unde este expusa mult mai putin intemperiilor.
        acolo este cel mai expusa, daca te uiti atent din fata imagineazati curentii de aer cum intra pe langa faruri, capota in aripa si blocul motor........deduceti ce se intampla la 80km/h iarna cand ai apa, nisip, sare.......

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

        toata masina este plina de muchii de tabla ascutite (cand faceti curatenie cati nu v-ati taiat?), muchiile sunt cel mai greu de acoperit anticoroziv.......
        Last edited by Oti; 24 May 2015, 08:09. Reason: Automerged Doublepost
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • După o inspecție mai amănunțită revin cu poze mai concludente.
          După 21000 km (1 an și 7 luni) arată destul de rău, cu rugină. Mă gândeam sa cer înlocuirea elementului că nu mi se pare normal să ruginească atât de repede.
          Attached Files

          Comment


          • poza 7 este ceva normal, nu poti emite pretentii, poza 5 am sa verific si eu, la capota am bagat ceara, am sa ma uit atent si acolo, in cazul muchiilor cu urme de rugina de la cheder, se sterg si se tin sub observatie in cazul meu

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Ok, dar urmele de ulei sunt ceva normal?, intreb ca sunt nestiutor.

              Comment


              • La cate sunt as fi curios ce.ti va repara pe garantie!
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • Mda, nu stiu, avem si varianta ANPC, in caz de refuz si apoi o sa discutam altfel.

                  Comment


                  • am sa ma uit si eu dupa urme de ulei, ieri am dat cu un spray de curatare pe acolo, sunt curios ce o sa gasesc, de azi inainte cand curat masina pe interior inspectez toate chederele, curat si muchiile (taie cauciucul si rugineste insertia metalic), am sa fac poze pentru jurnalul masinii, decalajul in timp fata de voi este de 1/2-1an........


                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                    Originally posted by aris86 View Post
                    Mda, nu stiu, avem si varianta ANPC, in caz de refuz si apoi o sa discutam altfel.
                    eu ma gandesc la publicitate negativa.......stikere lipite pe masina cu mesaje tinta.......iesi mai ieftin.........asta ca amenintare......le trimitem poze celor de la Dacia, inclusiv intalniri in grup la posturi de tv nat si locale.....

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                    am uitat de varianta unui razboi total pe net cei care cunosc limbi de circulatie germ, ital, eng, franc.....pot posta pe forumurile dedicate exact ce trebuie......daunele provocate firmei cresc exponential poti sa le scazi vanzarile in timp scurt cu peste 10% pe plan mondial......
                    Last edited by Oti; 24 May 2015, 10:24. Reason: Automerged Doublepost
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Rugina La Un Logan Nou

                      Salutare tuturor!

                      Am cumparat un Logan nou de culoare alba 1,2 benzina in iulie 2014.
                      Acum, in mai 2015 toata suprafata masinii este invadata de pete de rugina.
                      Pur si simplu, dupa nici 10 luni de la cumparare, Loganul meu este invadat de pete mici, dar solide de rugina.

                      Am sunat la dealerul Meridian si mi s-a spus ca o eventuala vopsire s-ar face fara probleme.

                      Mie mi se pare insa ca asta nu ar elimina cauza producerii ruginii si bineinteles ca rugina cronica ar reveni in curand.

                      Va rog sa imi dati un sfat.

                      Cred ca dupa 10 luni de la cumparare aceste probleme nu trebuiau sa apara.
                      Ce e de facut?
                      Multumesc!

                      Am mai citrit si alte thread-uri pe aici, am vazut ca rugina apare la 2-3 ani, dar nu la 9-10 luni. Practic toata suprafata masinii e stropita de pete de rugina.
                      Mi se pare incredibil..dar e adevarat.
                      Last edited by irisui; 24 May 2015, 16:21. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Logan ruginit la 10 luni de "viata"

                        Comment


                        • a mai aparut un coleg de suferinta........sper sa puna poze pt a ne lamuri......multe alarme sunt false......sanse mici sa apara rugina pe toata suprafata sub forme de punctulete......

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Asteptam poze. Este posibil sa ai pete care se indeparteaza la o stergere cu solutii speciale, de aceea pozele sunt elocvente.

                            Comment


                            • Sa nu aiba aceleasi simptome pe care le-ai avut si tu Oti, care au fost o alarma falsa.

                              Comment


                              • @oti cu ce ai indepartat acele pete ruginii de pe portiere? La mine sunt destule si nu mi-am mai batut capul cu ele. O seara placuta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google