Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    Incepand cu pagina 4.16.
    N-am manualul, esti bun sa ma ajuti cu un scan a paginilor respective de sfaturi?
    Cu ocazia asta, vad mai multi useri ce trebuie sa faca in privinta spalarii masinii.

    Comment


    • Te ajut, dar asta nu pentru ca sunt bun.

      Comment


      • Astea sunt banalitati care se aplica si masinilor a caror tabla nu rugineste in 3 luni.
        Deci nimic deosebit, ca sa previi aparitia ruginii. Ma gandeam ca scrie ca trebuie sa fie masina la nu stiu cate grade inclinata, ceva de genul.

        Comment


        • Depinde de tratamentul tablei......unele nu stau inclinate dar nu ruginesc

          La mine am mers pe mana proiectantului pana recent, cand am scos a 3-a oara rugina celebra de la aripi si contra aripi spate....cu inlocuire totala de elementi

          Dupa treaba asta, am mers pe reteta mea - ulei si parafina topita peste tot pe unde se poate baga si pe unde curge......toate gaurile din caroserie )))))

          La batrana 1300 a dat roade, e plina de ulei dar nu rugina....asta mai noua, am imbalsamat-o pt ca mai are putin si isi face buletin

          Comment


          • Cu cata sare dau astia iarna pe sosele te mai miri de ce rugineste pe la praguri!Avem un coleg aici care lucreaza la vopsitorie la Dacia!El poate sa ne lumineze in multe privinte!Nu exista padure fara uscaciuni!

            Comment


            • Avem mai multi colegi pe aici care lucreaza la si pentru Dacia.
              Rolul lor nu e sa ne lumineze, ci sa ne prosteasca pe fata ca e normal sa se intample nasoale cu masina asta, pentru ca e mai ieftina decat un Mercedes.

              Comment


              • Multi nu suporta adevarul si le place sa fie prostiti

                Cel mai bine se vede in politica.....cum e in politica, asa e peste tot- absolut peste tot, inclusiv aici pe forum

                Daca place kitsch-ul, prostia, parvenitismul si ieftineala nu ai ce pretentii sa ai

                Si treaba se mentine pt ca nu se doreste schimbare.....nu am vazut nicaieri

                Comment


                • eu am vopseaua puscata de la pietre din primul an de cand am luat masina, inca n-a ruginit unde e puscata, culmea e c-a facut 2-3 puncte cat varful de ac unde n-ar trebui sa faca rugina macar eu n-am ce comenta, au aparut dupa al 7-lea an punctele respective. cred ca la dacia tine de perioada in care ai luat masina, daca a fost facuta cu tabla din primavara sau toamna, toata ruginita, ai sanse sa-ti sara vopseaua, daca e facuta cu tabla din vara, de pe la mijlocul stivei, unde nu ajunge apa chiar daca o tii 3 luni in curtea fabricii, n-are nici pe dracu'.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by stoicanu View Post

                    Cam astea sunt problemele de caroserie la o masina din Ianuarie 2013
                    Se rezolva pe garantie. Asa se intampla la primul lot dintr-un produs nou.
                    sigpic

                    Comment


                    • Da, n-au mai facut masini de forma asta, cu praguri, portiere etc., pana acum.
                      Gurile rele ale unor oameni rau intentionati spun ca, totusi, problema persista si la loturi mai noi din produsele ulterioare celor noi, sa le numim vechi de acum.

                      Comment


                      • daca ma uit la ultima poza, i-as pune sa "dezbrace" tota masina, ca sigur mai gasesc locuri cu rugina si tare mi-e teama ca le da "inlocuire caroserie" la cate or sa gaseasca. de locurile in care bat pietrele, nu-i de comentat, dar unde nu loveste nimic caroseria, n-ar trebui sa apara rugina dupa 4 ani. la asta nu tine scuza cu "e ieftina". ieftinul tre' sa se vada la plastice, la confort, nu la sarit vopseaua.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                          Se rezolva pe garantie. Asa se intampla la primul lot dintr-un produs nou.
                          Sigur... cred ca faceau experimente, nu erau inca in forma angajatii pe linia de productie , la urmatorul lot deja si-au intrat in mana

                          Comment


                          • Daca o sa-mi mai iau Dacia, poate prin 2025 cand o sa ii puna airbag cortina, nu o sa iau din primul lot.

                            Comment


                            • Stati linistiti, se ascunde pe garantie.
                              Cam cum se remediaza la imbinari? Lucreaza laparoscopic,cracaneaza stalpul ca sa curete rugina sau da peste pana iese din garantie.
                              Cu toata garantia, din masina lui Stoicanu nu mai faci masina care sa arate de 4 ani si sa-ti iei banii pe ea.
                              Sub chedere tot intretinere defectuoasa este?

                              O sa mergem la Pitesti(daca se va mai produce) sa o alegem din cireada. Fiecare masina o sa aiba sticker cu data fadricatiei, umidatate, presiune atmosferica, alinierea astrelor, inainte sau dupa salariu,...
                              Last edited by cristiboerica; 9 May 2017, 13:09.

                              Comment


                              • Originally posted by cristiboerica View Post
                                Cu toata garantia, din masina lui Stoicanu nu mai faci masina care sa arate de 4 ani si sa-ti iei banii pe ea.
                                Masina lui Stoicanu a fost "muncita" si si-a scos banii. Mai rau e pentru cei care merg cu masina doar in weekenduri sau in timpul saptamanii, prin oras, cum sunt eu*, si care s-au confruntat sau care se confrunta cu rugina.

                                Edit: *care parcurg putini kilometri, aprox. 7 000 pe an.
                                Last edited by Crs. Sandel; 9 May 2017, 14:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google