Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred ca era mare diferenta la rugina daca masina avea 4 ani si 40.000km sau 200.000km.

    Comment


    • Una e sa iti para rau ca apare rugina la 200 000km, cand stii ca ai mers cu masina respectiva si una e sa iti apara rugina la 30-40000 km, cand stii ca ai mers mai rar.

      Raportat la numarul de kilometri, dupa ce as merge peste 200 000, eu nu as avea nicio problema cu rugina (cel putin, eu asa vad lucrurile) pentru ca banii dati pe masina i-am recuperat prin kilometri parcursi, insa, cand stiu ca apare rugina la o masina cu care se merge ca in postul anterior, imi cam pare rau de faptul ca tre sa merg prin service, sa ma rog de ei sa o repare etc.

      Comment


      • Nu trebuie sa ma convingi. Fac parte din clubul rugina de la 2 ani si 20.000km.
        S-a remediat pe garantie, anual.
        Posibil sa fiu Off ca am L1 PH2 dar sa-i raspund colegului ce sustine ca problemele apar la primele loturi din gama. A mea a fost spre sfarsit de gama luata in mijlocul verii, culoare metalizata ca e mai rezistenta.

        Comment


        • Si eu am puncte cat varful de ac de rugina pe usile din fata in apropiere de praguri, abia se observa, iar capota e toata bombardata de pietre, si aripile la fel iar acolo nu e urma de rugina

          Comment


          • Originally posted by cristiboerica View Post
            Nu trebuie sa ma convingi. Fac parte din clubul rugina de la 2 ani si 20.000km.
            S-a remediat pe garantie, anual.
            Posibil sa fiu Off ca am L1 PH2 dar sa-i raspund colegului ce sustine ca problemele apar la primele loturi din gama. A mea a fost spre sfarsit de gama luata in mijlocul verii, culoare metalizata ca e mai rezistenta.
            Suntem fratiori... tot in perioada aia mi-a aparut si mie la L1 PH2 ... dupa 2 anisori si tot pana in 20.000km

            Comment


            • a mea e ph2 din 2009 si pna acum n-are deloc rugina, culoare blu navy.
              am auzit ca in 2009 au fost facute mai ingrijit. nu stiu daca e adevarat,
              dar erau ceva probleme la cele de dinainte si s-a dorit rezolvarea lor.
              nu cred ca i-a tinut prea mult.
              acum mi-ar trebui usile pe dreapta din cauza unui accidend, dar mi-e frica sa le iau de noi, fiindca e clar ca sunt praf, daca asa se comporta masinile.
              o sa caut sh din 2009, problema e ca se gasesc foarte greu, ba chiar sunt imposibil de gasit. c[nd sunam la un anunt abia postat se vandusera inainte ca acesta sa apara.

              Comment


              • Loganul este predispus să ruginească, tablă subțire și prost tratată. La L1 Ph1 al meu din 2007 a apărut rugina după 9 ani la ușă șoferului pe mijlocul ei.

                Comment


                • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                  Se rezolva pe garantie. Asa se intampla la primul lot dintr-un produs nou.

                  De obicei, problemele dintr-un prim lot al unui nou produs (auto), tin de partea tehnica/mecanica, unde se aduce un plus fata de generatia anterioara (teoretic). In mod normal NU ar trebui sa rugineasca daca NU este lovita. Punct. Indiferent de brand/marca.

                  Comment


                  • Tot timpul am fost de parere ca nu duce caroseria de logan cat duce motorul, exact ca la matiz. Nu am mai citit acest topic, asa ca am avut impresia ca logan 2 nu mai rugineste, asa le-am zis la toti care m-au intrebat pana acum....

                    Comment


                    • Rugina traseu eşapament

                      Salutare! Nu credeam că o să ajung să postez pe aici.
                      Achiziţionat Logan nou dci (fabricatie mai 2016) dar nerulat, avea doar 6 km la bord..adica probabil ăia de la test. Am rugină pe traseul de eşapament, incredibil. Loganul meu vechi -2005-, tot dci pe care încă nu l-am vândut are pe el toba originală..Ce dracu fac ăştia de la Dacia? A mai patit cineva aşa ceva?

                      Comment


                      • traseul ala e normal sa rugineasca. e ca uleiul la dci, isi schimba culoarea dupa 100 km.
                        poti sa-l faci din inox.

                        Comment


                        • Tot o Dacia...
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • Asa face toate, după ce ca au probleme cu rugina, au le pica și lanțul la TCe. Calitate, nu gluma la 12000 €.

                            Comment


                            • Originally posted by micutzu666 View Post
                              Tot o Dacia...[
                              Da, dar Duster ... ! de 16000 e

                              Comment


                              • Nu cred că e normal sa ruginească deja evacuarea la o maşină care n-are nici 100 km, în mod normal traseul de evacuare trebuie sa fie făcut dintr-o tablă mai bună decât cea de pe caroserie, gândiţi-vă la ce temperaturi lucrează evacuarea, ciclu fierbinte-rece, plus vapori de apă. Pai dacă ea a început să ruginească stând, atunci cât va ţine până se face praf?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google