Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna dimineata.Azi fiind mai cald ,m-am apucat de spalat masina.La final ,dupa clatirea cu furtunul,am observat puncte negre pe caroserie,de la jumate in jos.Deci nu au cazut in urma spalarii-nici inainte cand am inmuiat cu furtunul, nici pe timpul spalariicu sampon, nici la clatirea finala.Parca ar fi firisoare de nisip,numai cu unghia se pot da jos,iar in loc a ramas ceva rosiatic,care numai cu greutate,cu unghia,abia am putut sterge acel rosu.Culmea aceeasi situatie e si pe bara spate din plastic ,inapoia rotilor din spate.Pe alb se vede foarte bine.Sa fie rugina?Nu am observat sa fie strapunsa vopseaua.Masina e luata in august 2014. A mai patit cineva asa ceva?Incerc sa pun doua fotografii.
    Attached Files

    Comment


    • Si la mine au aparut puncte de genul, mai ales pe laterale. Pe alb se vad al naibii de bine. Nu pare a fi rugina, insa daca se agraveaza fuga la garantie.
      My Ride sigpic

      Comment


      • Probabil bitum? De la asfalt.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Se ia usor cu argila de decontaminare

          Comment


          • Bitum? nu cred.Dupa ce dizloci firisorul acela ,de ce o fi,nisip sau rugina ,ramane o culoare de spui ca e rugina si se curata greu cu unghia.

            Comment


            • Fix la fel am patit la Dacia 1310 din 99. Dupa 10 ani vopseaua s-a ''subtiat'' si de la nisip cred, a inceput sa aparata mici pete de rugina...rugina care era pana la tabla. Exact ca in poza de mai sus. Problema am obervat ca se manifesta mai mult la masinile albe. Si la Hilux (este alb) am la fel...doar ca nu rugineste orice i ai face ))

              Comment


              • Si a mea e alba, dar inafara de bitum, dau ce naiba o fi cu ce asfalteaza astia, nu am nimic.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • nu cred ca este rugina , mai degraba mizerie, daca ar fi o problema de tratare a tablei, rugina, petele, sau ce or fi, apar pe toata suprafata, inclusiv si pe capota, cupola ....de la mijloc in jos este cu ce au dat astia de la dezapezire, in regiune, pe asfalt, fac si ei economie sa le iasa banu, poate au facut rost de nisip amestecat cu zgura de furnal, poate se descopera ca este si toxica sau radioactiva........intereseazate pe la tine in zona, nu sunt si altii cu aceeasi problema.....
                  Last edited by Oti; 13 February 2015, 13:54.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Folosestr un tar remover .
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Originally posted by adr_ian83 View Post
                      Se ia usor cu argila de decontaminare
                      Nu este rugină, cu aşa ceva s-a curăţat şi la mine.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Multumesc. Voi incerca cu argila de decontaminare.Cred ca la piese auto se gaseste,ca nu am auzit de asa ceva pana acum.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          Am fost azi la constatare. Am primit si un raspuns de la garantii: "Fiindca este tinuta afara, la orice masina chederul rugineste". In fine no comment. Masticul probabil il vor inlocui si vor vopsi zona adiacenta. Pentru cheder, posibil sa apelez la ANPC.
                          @Oti, masina este tinuta afara, de aia ti-a ruginit chederul .
                          Sa recapitulam. Am fost instiintat ca masticul se va inlocui pe garantie si revopsi zona local. Rugina la chedere a fost refuzata de Dacia a doua oara. Am sunat la VC si am facut contestatie si cel mai probabil dupa raspunsul de luni, daca va fi negativ voi face si reclamatie la ANPC. Ce am ajuns sa ne tiganim pe banii nostrii pe un parlit de cheder. Rusine dacia/renault!

                          Comment


                          • Da' ai tupeu nu gluma, tii masina afara si tot tu comentezi... Cat tupeu.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Sunt jalnici astia de la Dacia! iar incompetenta si amatorismul din reprezentante... este la nivel de arta!
                              Keep walking...

                              Comment


                              • Tu vopsesti jumate de plafon pentru un mastic?
                                Eu unul nu as face asta.


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google