Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by C.Mike View Post
    Mersi, si pe mine ma bate gandul sa montez Gpl. Ce instalatie ai, Tomasetto sau Landi Renzo?

    tomasetto cu qbox

    Comment


    • Thank you very much!
      Sa ne ti la curent cu noutatile, cred ca esti primul care schimba kitul de ambreiaj dupa resoftare.

      Comment


      • Originally posted by Valderama View Post
        A Atunci cand au dat cutia jos, am observat ca parghia care actioneaza rulmentul de presiune nu este asa de fixa precum parghia de la o manuala.
        Manuala JH3 are comanda ambreiajului hidraulică, fără furcă/pârghie.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Tocmai ce am sunat si eu la Vocea clientului,doamna de la telefon nu a recunoscut ca au o problema generala la modelul acesta,a spus ca dupa inlocuirea kitului de ambreiaj ,daca reapar problemele sa sun.
          P.s.Au primit si mail-ul trimis acum 3 saptamani

          Stie cineva cat costa un kit de ambreiaj pt noi?
          Last edited by playmaker831; 9 May 2018, 13:52. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by Gil26 View Post
            Colegul t0rquemada, desi uneori prezinta foarte scurt coduri si cifre, a fost de mare ajutor. Ne-a dat codurile si preturile cutiei si acuatoarelor mura-in-gura.
            In mod sigur ne vor fi de folos.
            T0rquemada te poate ajuta, cu preturi si coduri(dar numai daca vrea) :-).

            Comment


            • Indiferent cum, eu cred ca trebuie sa-i multumim pentru ajutor si timpul alocat.

              As vrea sa citez cateva posturi din februarie 2015 ale unui user cu Renault Clio 4 2014/ Dynamique/ 1.2 TCE EDC (tatal Easy-R):

              "Apropos de cutia EDC, in ultima vreme (aprox 2000 km) la mine a aparut o vibratie care se simte la schimbarea in treptele pare: din 1 in 2, din 3 in 4, etc. Si in marsarier. Nu este suparator, dar se simte, in special la cand accelereaza usor (probabil pentru ca dureaza mai mult schimbarea). Banuiesc ca este unul dintre ambreiaje dar poate fi si sistemul de actionare, pentru ca daca deschid geamul aud si un zgomot metalic ritmic foarte usor. S-a mai intanit cineva cu aceasta problema?

              Exact atunci se manifesta cel mai clar: la plecare de pe loc in marsarier fara sa accelerez. Se simte o vibratie usoara in podea si daca e liniste si deschid geamul aud un cantanit metalic ritmic dar foarte usor. Am fost ieri la reprezentanta. S-au uitat pe "incidentologie" si au zis ca apare raportata o problema asemanatoare , solutia data de Renault fiind resoftarea calculatorului cutiei. Numai ca au incercat sa-l resofteze si nu au reusit. Mai incearca. Dar ma gandesc cu groaza ca trebuie sa se readapteze... Ceea ce-mi trezeste amintiri nu tocmai placute, apropos de plecarile in intersectii si de depasiri..

              Stai linistit, nu e nimic defect, e doar deranjant. Am auzit de problema asta si la Captur cu EDC, prin tari din vestul Europei.
              Problema vine de la faptul ca, pe masura ce se uzeaza discurile de ambreiaj, softul cutiei ar trebui sa actualizeze automat pozitia lor de referinta. Din pacate nu ii reuseste prea bine acest lucru, asrfel ca apare acest comportament ezitant.
              Sunt convins ca pana la urma Renault va gasi rezolvarea, printr-un soft mai bun.
              Pana atunci, ar fi o idee buna sa afli daca poti face tu singur resetarea cutiei, de cand in cand, astfel incat aceasta sa invete noua pozitie de referinta a ambreiajelor, pe masura ce acestea se uzeaza, ca sa nu mai mergi la reprezentanta de fiecare data. "

              Vi se pare cunoscut?
              Se pare ca tata Renault stia de probleme. Au luat niste ingineri romani si i-au pus sa dezvolte JS3 si TS4 pe Dacia. Am spus ca vor trebui vreo 3-4 ani pana la maturizarea Easy-R.

              Azi am remarcat si eu niste vibratii (nu trepidatii) dupa ce am testat zilele trecute modul ECO.
              Ambreiaj materiale ECO + Easy-R + soft + modul ECO eu nu cred ca este o combinatie buna.

              Daca sunt offtopic postul se poate sterge.
              Last edited by Gil26; 9 May 2018, 18:18.

              Comment


              • "Ambreiaj materiale ECO + Easy-R + modul ECO eu nu cred ca este o combinatie buna."

                Ar fi posibila solicitarea montarii unui ambreiaj net superior celui pe care Dacia il monteaza acum pe JS3? Asta fara sa afecteze garantia, chiar daca il plateste clientul. Cam cat ar costa un ambreiaj "de la mama lui"?

                Comment


                • Nu ma grabesc cu vocea clientului. Mai astept. Cert este ca nu cred ca vor accepta schimb kit. Repetarea operatiei a treia oara coincide cu incapacitatea de rezolvare a problemei de catre producator si sunt obligati sa-ti inlocuiasca produsul neconform. Probabil vor propune resoftare. Ideea este ca nu se manifesta des, ci foarte rar si cand doreste ea.

                  Comment


                  • Valderama, eu cred ca ai punctat scurt urmatoarele lucruri:
                    - Timpul pierdut de tine in service pentru o problema probabila a masinii.
                    - Lantul identificare problema - lot afectat - identificare corecta cauze - gasire solutii - testare - implementare - urmarire efecte, de catre producator.
                    - Cat de deranjanta si frecventa (reproductibila) este aceasta problema pentru client.
                    - Comunicarea producator - client.

                    Mike, vai de "mama ei" cand are doi tati cu handicap. Nu cred ca asta e solutia. (plus ca am mai editat postul si adaugat softul in ecuatie).

                    TS4 se comporta pana acum decent, din punctul meu de vedere.
                    Last edited by Gil26; 9 May 2018, 19:12.

                    Comment


                    • Da, cam ai dreptate, totusi nu stiu de ce am eu impresia ca acolo o sa se ajunga, o ia omul pe aratura cu solutiile de la Dacia.

                      Comment


                      • Observ ca tremuraturile se manifesta destul de diferit la fiecare dintre noi . Dar se mai simt . Totusi , amplitudinea , durata si frecventa s-au redus considerabil dupa resoftarea cutiei . Inclin sa cred ca un viitor update ar putea sa corecteze mai bine problema.

                        Comment



                        • Am luat si eu masina din servis,merge bine momentan,nu se mai simt trepidatiile,1500 lei costa shimbarea kitului de ambreiaj,noroc cu garantia.

                          Comment


                          • Sa auzim numai de bine, asteptam impresii in continuare. A mers repede treaba, cum ti s-au parut baietii din reprezentanta?

                            Comment


                            • Luni dim. la 8 am lasat masina si azi, joi, la 12 am luat-o, au fost ok baietii, eu am luat masina din reprezentanta din Chiajna, nu de la ei, au incercat cu garantia dar le-am zis ca stiu ca este 3 ani sau 100.000km, credeau ca nu stiu. O sa mai scriu despre comportamentul masinii, eu fac aproximativ 1.000 km pe saptamana. Am cautat pe net dupa cod si vad ca e de Logan Mcv kitul.(302053302R)
                              Last edited by 77sky; 10 May 2018, 20:16.

                              Comment


                              • Deocamdata la mine nu sunt trepidatii, nu pot sa demonstrez, dar daca apar din nou, tot la ei o sa merg si eu.(la ei am facut si resoftarea).

                                "Inca o intrebare" (populara expresie nu?)
                                - Ai primit ceva acte doveditoara, factura, ceva care sa ateste schimbul kitului?
                                Last edited by C.Mike; 10 May 2018, 20:51. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google