Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La JS3 ai un actuator ce trage de un cablu ce acționează o pârghie, exact ca la ambreiajul clasic comandat pe cablu, dar de... unii nu vor să vadă cablul, problema lor
    Attached Files
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Originally posted by bolovan View Post
      tipicarul merdiu spre deloc...dar pun multe intrebari celor care se pricep...
      Tot secretul este sa-i gasesti pe cei care se pricep cu adevarat... pentru ca, din pacate au devenit o specie pe cale de disparitie!

      Originally posted by t0rquemada View Post
      La JS3 ...
      Adauga si tu "adica la 0.9 TCe cu Easy-r"! Nu toata lumea de pe aici este adepta memorarii codurilor si acronimelor proprietare Renault-Dacia si pot aparea dificultati de intelegere!

      Cu multumiri anticipate!
      Last edited by tipicarul; 23 March 2017, 16:32. Reason: Automerged Doublepost
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • Sper că știi în ce topic postezi

        Easy-R a.k.a. JS3
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Eu stiu foarte bine, dar sunt altii care poate nu stiu/inteleg.
          Sa inteleg ca pentru TS4 ar trebui sa initiez un alt topic? Este oare necesar? Si TS4 este tot Easy-R.

          Sau poate ar trebui completat titlul topicului cu 0.9TCe!
          Last edited by tipicarul; 23 March 2017, 16:44.
          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

          Comment


          • Observ ca sunt printre forumistii activi in acest topic oameni care au cunostinte detaliate despre aceasta transmisie easyR, fapt care ma bucura, chiar daca "easyR" a devenit pentru majoritatea un "hard"R...
            Rog pe cei care pot si vor, sa imi recomande un service Dacia in Bucuresti care sa fie capabil sa imi ofere o prima evaluare a problemei trepidatiilor (momentan destul de timide pt. vei 1500km rulati).

            Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

            Comment


            • Cunostinte detaliate nu au decat cei de la ZF care au conceput sistemul... pe aici ne dam cu parerea dupa ce am studiat bruma de documentatie gasita pe net!

              Dacoserv se pare ca are multe review-uri pozitive.
              Dar eu te-as sfatui sa mai astepti sa se mai accentueze vibratiile, altfel te vor duce cu vorba la prima constatare.
              Pe de alta parte este posibil ca dupa reparametrizarea masinii colegului de la Cluj sa se fi trimis comunicat catre toti dealerii si atunci sa fii tratat cu atentie si respect de la bun inceput!
              Last edited by tipicarul; 23 March 2017, 17:07.
              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

              Comment


              • Originally posted by tipicarul View Post
                Dacoserv se pare ca are multe review-uri pozitive.
                Dar eu te-as sfatui sa mai astepti sa se mai accentueze vibratiile, altfel te vor duce cu vorba la prima constatare.
                Pe de alta parte este posibil ca dupa reparametrizarea masinii colegului de la Cluj sa se fi trimis comunicat catre toti dealerii si atunci sa fi tratat cu atentie de la bun inceput!
                Notat, Dacoserv. Multumesc.
                Mai e si partea cealalta, sa ajung intr-un stadiu avansat si sa fie nevoie de schimbat ambreiajul...parca n-as vrea sa o chiureteze asa de noua Oricum tot acelasi tip de ambreiaj o sa puna in loc...deci prefer sa nu se umble deocamdata si sa o pacaleasca din soft

                Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

                Comment


                • Suna-i si pe cei de la Cluj-Feleac si eventual faci o scurta excursie prin Ardeal pentru reparametrizare! Macar cei de acolo au deja calea batuta!
                  Last edited by tipicarul; 23 March 2017, 17:17.
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • Suna-i pe cei de la Cluj-Feleac si o sa ai surpriza ca o sa iti zica 'asa face toate'...oamenii sunt pe langa bine.

                    Comment


                    • De ce spui asta? Ai avut si tu aceeasi problema? Colegul aurbrz care a trecut prin asa ceva, nu cred ca va confirma cele spuse de tine!
                      Last edited by tipicarul; 23 March 2017, 17:22.
                      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                      Comment


                      • Originally posted by tipicarul View Post
                        Suna-i si pe cei de la Cluj-Feleac si eventual faci o scurta excursie prin Ardeal pentru reparametrizare! Macar cei de acolo au deja calea batuta!
                        Chiar ma gandeam sa imi vizitez un amic din Cluj cu care nu m-am vazut de mult! Si un motiv destul de bun de relaxare....uite ce idee buna

                        Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Vorbeste si cu aurbrz, poate te indruma catre persoana care i-a facut si lui parametrizarea cea noua! Suntem in romanica, ce dracu!... probabil ca omul ala si-a batut un pic capul cu bug-ul asta si inca mai are in minte unde se afla problema reala... fara un pic de "ajutor" nu se poate razbate mai usor in mlastina asta!
                          Last edited by tipicarul; 23 March 2017, 17:29.
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • Nu am avut problema asta pentru ca am cutie manuala. Dar am ajuns de prea multe ori cu masina la ei la garantie sa imi dau seama cum se lucreaza si interesul fata de clienti. Si nu sunt singurul cu parerea asta.

                            Masina are rugina...eh asa trebuie sa fie.
                            Cheder strasina rupt ca freca usa in el...pai nu il schimbam ca asa trebuie sa faca
                            Scaunul la sofer danseaza...nu e nici o problema, asa trebuie sa aiba joc fata-spate scaunele.

                            Si lista poate continua...

                            Comment


                            • Acum ce sa zic... atitudinea asta tinde sa se generalizeze, mai ales la problemele de caroserie care, dupa conceptia tipic romaneasca de service, nu sunt decat niste fleacuri, mai ales la brandul low cost, Dacia.

                              Dar in cazul problemei legate de conceptul Easy-R, se pare ca ei sunt cei care au spart gheata, in sensul cel bun.
                              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                              Comment


                              • se generalizeaza pentru ca romanul are obiceiul sa se resemneze...lasa capul...si asteapta sa fie f***t in c*r. Adica vede ca le merge asa...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google