Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by C.Mike View Post
    La tine inca nu au aparut probleme?
    Cati km ai pana acum?
    Am 1.600 km, motorul toarce ca un pisoi satul si plecarea de pe loc este lina. Deocamdata. Nu cred ca voi mai cumpara vreodata masina cu transmisie manuala. Bine, avand in vedere varsta, este posibil sa nu mai cumpar de acum incolo niciun fel de masina.

    Momentan privesc lucrurile cu detasare. Tocmai din cauza transmisiei am ales cei 5 ani garantie si revizii gratuite. Daca pica in garantie, chiar daca va fi extrem de neplacut, o schimbam si gata. Daca pica dupa, scoatem banutul din buzunar si mergem mai departe. Poate pana atunci vor apare solutii viabile pentru remediere. Chiar as fi curios, doar de dragul discutiei, este posibil sa se adapteze la benzina sistemul de actionare de la Diesel?
    Last edited by gabrieln1960; 9 August 2017, 19:53.

    Comment


    • @gabrieln1960
      Multi km si multi ani de acum inainte, binenteles fara probleme !

      @asteroid
      Eu i-am sunat, nu ei pe mine, deci a fost surprindere.
      La mine in oras a aparut un taxi cu easy-r de cateva saptamani. O sa monitorizez situatia.

      Comment


      • Ok. Am crezut ca ai scris pe site-ul lor si te-au contactat ei.
        Oricum, chiar si asa, nu aveau dreptul sa arunce o nesimtire de raspuns ca aia cu "elementele" si nici sa te minta cu atata nerusinare.

        Comment


        • @Asteroid, am o intrebare: tu ai fost in service pentru constatarea defectului? Adica mers in drive test cu un mecanic ca sa vada cum face si sa deschida dosar de garantie (sau cun se mai numeste acum)?


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by Asteroid View Post
            Este o atitudine tipica marilor branduri care sunt la noi pe piata si care au o cota de piata majoritara. Stilul asta de "hater" nu cred ca functioneaza in Germania sau Franta, ma mir ca la noi chiar nu au limita. Este dovada unei aversiuni la nivel de conducere fata de client, care pana la urma este unul dintre investitori in uzina si in oamenii care muncesc acolo, nu doar utilizator.
            Aici ai mare dreptate. In Germania te fura de nici nu simti, concep softuri inca din fabrica special facute sa te fure. De Franta nu mai vorbesc.
            Am DSG6, vrei sa stii cat e un schimb de ulei sau un mecatronic? Si nici macar nu poti spune ca schimba perfect.
            Conduc aproape zilnic BMW X3 cu cutie in 8 trepte. Schimba bine dar cu sughituri mai ales la rece... Ia-o mai usor, sunt sigur ca se va rezolva ok, asa e la inceput cu o chestie relativ noua, daca da chix un furnizor pare un dezastru.d5

            Comment


            • Eu am 2000km si pana acum totul este ok, ca la inceput. Este cineva printre noi care are Easy R din 2017 cu trepidatii?
              Inainte sa dau comanda, nimeni de la Dacia nu a zis ca exista/stiu ca ar fi probleme cu Easy R, altfel...ar interveni imediat; pot comanda cu incredere.

              Comment


              • Originally posted by Silviu View Post
                @Asteroid, am o intrebare: tu ai fost in service pentru constatarea defectului? Adica mers in drive test cu un mecanic ca sa vada cum face si sa deschida dosar de garantie (sau cun se mai numeste acum)?


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Inca nu am ajuns la vreun service sa imi faca constatarea. Motivul principal a fost lipsa timpului, am tot fost plecat in deplasari aproape toata luna iulie si jumatetea asta de august.
                Am un program foarte aglomerat, abia am timp de petrecut cu familia.
                Motivul secundar a fost faptul ca pana acum 1000-1500 km trepidatiile apareau cu intermitenta, mi-era ca o sa patesc excat ca mersul la medic cand brusc durerea dispare. La sfaturile lui aurbrz am mai asteptat si am ajuns in punctul in care trepidatiile apar la orice plecare, mai ales daca o ajut eu un pic, pentru ca am prinsn smecheria cum sa o fac sa intre in trepidatii (ca sa nu zic fibrilatii[emoji57]) si am descoperit si manevra de a-i "taia" trepidatiile, manevra care nu se poate aplica insa mereu. Deci acum pot o fac sa zdruncine la comanda, nu mai am teama ca la test o sa fie "timida".
                Al treilea motiv pentru care nu am ajuns la service inca este ca desi am solicitat la Dacia sa imi indice un service din Bucuresti sau IF care are o minima experienta cu easyR (conform incidentelor in garantie care se rapoateaza in sistem) m-au trimis undeva unde nici nu auzisera de asa ceva. Evident ca am refuzat, chiar nu vreau sa se faca scoala pe masina mea.
                Un user de pe forum, alexandru102, a schimbat in Bucuresti, in garanie, ambreiajul la 0.9 easyR al lui, deci cazuri exista, proasta gestionare a informatiilor la nivelul Dacia ii face sa para ca sunt amatori in ale "automotivelor", desi au infrastructura informatica si personal.
                Am reluat problema, astept sa vad ce sapaturi au mai facut si ce service imi indica acum. Din pacate Alexandru102 nu mai este activ in ultima perioada, i-am adresat in cateva randuri rugamintea de a-mi spune unde si-a rezolvat ei problema, fara raspuns.

                Valioglu, eu nu sunt "panicat" de faptul ca au aparut aceste trepidatii, mi le-am asumat cu mare grad de previziune inca de la inceput. Sunt eu convins ca exista rezolvare.
                M-am "aprins" datorita factorului uman, recte departamentul VC Dacia, care isi bate joc de oameni.
                Nu e nimic mai rau intre oameni decat minciuna si furtul premeditate si constiente.
                Daca neamtul te fura "din soft", romanul te fura si te minte pe fata, fara scrupule si fara sa se ascunda.
                Starea in care se afla Dacia, de a nega problemele cu easyR (trepidatiile astea de pe 0.9tce fiind de fapt singura problema) nu e sanatoasa si intra la categoria minciuna.
                Stiu ce zici cu transmisiile hidramate, costuri (achizitie, intretinere, reparatii-doamne ferestre). Unele de "casa mare" dezamagesc, altele mai modeste parca merg mai fluent.
                0.9 tce EasyR merita pentru ce am luat-o eu iar costurile de intretinere per total al auto m-au interesat mai mult decat costul achzitiei in sine.
                Last edited by Asteroid; 10 August 2017, 06:59. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • @Asteroid, abordarea ta este gresita. Degeaba iti consumi energia aici pe forum daca nu faci ceva concret in privinta problemei catre Dacia.

                  Afla de la colegii din Bucuresti care ar fi un service bun si mergi la ei pentru constatare. Asta e procedura daca tot vrei ca Dacia sa afle de problema oficial.

                  Tu pana acum nu ai facut decat sa vorbesti cu operatorii VC si cam atat si te astepti sa te creada pe cuvant si sa faca ce vrei tu ori nu asta e procedura.



                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Eu am un Stepway 0.9 easy-r din aprilie 2017.
                    Zdruncinaturile au aparut dupa 4000 km , la inceput mai timid , adica mai rar si de amplitudine mai mica , apoi mai des si cu amplitudine mai mare . Acum am 7000 km si prin diferite "tertipuri" , adica dimineata fac cateva miscari inainte si inapoi pentru a patina mai mult ambreiajul si a scurta perioada zdruncinaturilor .
                    Nu cred ca este din cauza cablurilor actuatoarelor care se dilata mai mult vara fiindca cutia se incalzeste fie vara fie iarna de la motor prin conductie si prin functionare proprie . Regret ca perceptia uzinei producatoare este a unor mitomani care au obsesia unor defecte iluzorii.
                    Deorece defectul se manifesta doar la cuplarea cutiei easy-r cu motorul de 0.9 si nu la toate celelalte modele lansate pe piata romaneasca si internationala ( motoare diesel cat si benzina 1.6 , cred ca acesta cutie nu a fost testata suficient in teren pe respectivul model .

                    Comment


                    • Am expus intr-un mesaj anterior ca dintr-o mare lipsa de timp am amanat momentul ajungerii in service. Asa e, pana nu se pune masina pe elevator vorbim vorbe. Insa fondul problemei e mai complex pentru ca e un defect nou si foarte rar in retelele de service Dacia.
                      Dar Silviu, eu nu vorbesc doar de cazul meu, care sigur, pana nu se deschide un dosar de garantie este relativ prematur sa ma pronunt asupra eficientei lor pe problema ci de faptul ca au negat si neaga problema trepidatiilor iar service care sa fi remediat asa ceva nu exista pentru ca, nu-i asa, nici problema nu exista. Oficial.
                      Parca nu imi vine sa ma duc sa fac un test drive cu un mecanic dintr-un service care nu a mai vazut si nici nu a condus o astfel de transmisie. Nu ca ar fi complicat, dar mai intai trebuie sa li se faca si lor o mica scolarizare si iti dai seama ca asa ceva nu exista.
                      Momentan nu am de la colegii din Bucuresti nicio indicatie spre un service bun. Iar care sa fi lucrat pe easyR nici atat.
                      Ma duc dupa 1 sep la dealerul de unde am luat-o si le fac eu training mecanicilor de ce si cum functioneaz easyR...deci iti dai seama ce siguranta o sa am ca iese treaba buna.

                      Comment


                      • E groasa treaba! Nu neaparat pentru ca Dacia nu recunoaste problema, ci ca t0rquemada nu mai zice nimic despre acest subiect

                        Comment


                        • T0rquemada cred ca s-a apucat deja de scris la procedura de remdiere a problemei si o va vinde Dacia pe bani frumosi. [emoji106]

                          Comment


                          • Cat despre constatarea la un service autorizat Dacia ... Defectul fiind subtil , fiindca nici producatorul nu a identificat cauza , ce poate sa-ti face service-ul ? In primul rand trebuie sa o lasi la ei cateva zile sa constate aparitia zdruncinaturilor ( poate nu apar in prima zi) , apoi desfac aproape toata masina ca sa demonteze bucati ambreiajul , fac poze , trimit pozele si descrierea defectului la Dacia , asteapta analiza lor si abia apoi iau o hotarare . Treaba care poate dura si saptamani de zile . Ce te faci daca ai o singura masina si ai nevoie de ea zilnic ?
                            Imi pun o alta intrebare , la service ce pot constata ? Ca s-au lungit cablurile actuatoarelor cu un milimetru , nu cred ca pot , ca discul de ambreiaj la inspectia vizuala este perfect , ca placa de presiune are aspect normal , etc . Dar ceea ce este mai important , nu pot decela( decat intr-un laborator specializat) modificarea coeficientului de frecare in urma functionarii si incalzirii "ferodourilor" , care dupa parerea mea creste semnificativ iar patinarea/ambreierea se face in "hopuri" pana la curatarea stratului superficial nou creat . Un alt disc de ambreiaj de la un alt producator ar putea fi cheia .

                            Comment


                            • Originally posted by C.Mike View Post
                              ....
                              Am sezizat si eu VC in legatura cu problema, desii nu detin inca masina, exprimindu-mi ingrijorarea.
                              Binenteles la ei numai lapte si miere. Raspuns, "elemente dafaimatoare pe forumuri, a nu se baga in seama" .

                              ...
                              Cunosc.
                              Nu numai ca sunt care defaimeazi marca, mai sunt si hateri.
                              Firma lor e alba ca zapada, pura si nevinovata.
                              Last edited by mr.K; 10 August 2017, 08:39.

                              Comment


                              • Nu stiu de ce nu aplica metoda diagnosticului diferential . Ai cateva modele la care nu se maifesta simptomul , adica la motoarele diesel precum si la motoarele benzina 1.6 de prin Brazilia . Problema este prezenta doar la motoarele de 0.9 cuplate cu easy-r. De ce este atat de greu de comparat acele repere care sunt particulare modelului in cauza nu stiu . Celor de la Dacia le doresc viziune si respect fata de client.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google