Achizitie Logan - 1.5 Dci 90CP E6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai asta zic, ca daca cumva se adeveresc zvonurile si la Facelift 2 il vor pune pe Logan, ar trebui sa aiba consum si cuplu mult mai bun fata de Duster.
    Si atunci, ar fi o varianta de luat in calcul in detrimentul motorului 1.5 dci 90CP.
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • Mr.K este cel mai bun agent anti-dacia dar isi petrece timpul pe forum Dacia... mi-e greu sa inteleg de ce pentru ca din postarile lui reiese clar ca nu ar cumpara o dacie nici daca s-ar da cu 1000 euro.
      RTFM

      Comment


      • Pentru mine nu conteaza ca e sau nu Dacia. Nu sunt genul "am Fiat nene, sau Honda". De asta nici nu prea ma incanta sa iau un Fiat/Honda sau alta masina cheala in 13000, cand pot lua un Logan Full, care sa fim seriosi, arata din ce in ce mai bine si are din ce in ce mai multe dotari.
        Singurele mele griji sunt tabla si antifonarea. Daca as avea certitudinea ca acestea sunt bune, as lua Logan fara sa clipesc. Varianta Pretige. Dar, fiindca nu sunt sigur de "decenta" tablei si a antifonarii, inca sunt pe ganduri.
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • Originally posted by blanarucristi View Post
          Pentru mine nu conteaza ca e sau nu Dacia. Nu sunt genul "am Fiat nene, sau Honda". De asta nici nu prea ma incanta sa iau un Fiat/Honda sau alta masina cheala in 13000, cand pot lua un Logan Full, care sa fim seriosi, arata din ce in ce mai bine si are din ce in ce mai multe dotari.
          Singurele mele griji sunt tabla si antifonarea. Daca as avea certitudinea ca acestea sunt bune, as lua Logan fara sa clipesc. Varianta Pretige. Dar, fiindca nu sunt sigur de "decenta" tablei si a antifonarii, inca sunt pe ganduri.
          Daca crezi ca te ajuta iti fac o masuratoare cu microfonu de la tel, ca sa se vada cati decibeli sunt la 130km/h la aprox2200 rpm. exista tot felu de aplicatii din astea de masurat. (stiu ca nu sunt exacte) Dar macar iti faci o referinta
          Eu sunt de parere ca este mult mai antifonata ca generatia precedenta

          Comment


          • Daca poti, ar fi perfect. Ca oricum si eu saptamana viitoare ma intorc si voi avea drum pe autostrada, asa as putea face o comparatie. Doar sa imi zici si unde pozitionezi telefonul, sa fie cat mai corecta comparatia.
            Pe mine nu ma intereseaza doar antifonarea din punct de vedere al mersului, ci ma intereseaza si fiindca sistemul audio se aude mai bine intr-o masina antifonata.
            Loganul Prestige oare cu ce boxe vine, tot pe 13 sau mai mari/bune?
            Loganul vechi venea cu boxe Blaupunkt pe 13", mediocre, mai ales ca masina nu era bine antifonata...
            Logan Ambition 1.6 8V

            Comment


            • Originally posted by blanarucristi View Post
              Pai asta zic, ca daca cumva se adeveresc zvonurile si la Facelift 2 il vor pune pe Logan, ar trebui sa aiba consum si cuplu mult mai bun fata de Duster.
              Si atunci, ar fi o varianta de luat in calcul in detrimentul motorului 1.5 dci 90CP.
              Eu zic ca daca te hotarasti sa ramai la logan,consum mai bun ca la diesel nu vei avea!
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Originally posted by micutzu666 View Post
                Cristi..Consum bunicel la 1.2 Tce o fi,dar nu pe Duster..Consumul dat in carte nu se apropie de ce este in realitate.
                Și pe diesel e cam același lucru. Cutia mai scurta ca la logan și consum destul de măricel 1.5 110 CP pe duster.

                Comment


                • Medianav-ul are arkamys, așa că poate avea antifonare zero și tot se va auzi așa cum trebuie.

                  Implicit orice X52 ce dispune de 4 boxe va avea 16,5 inch pe față și 13 inch pe spate
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Super. Cred. Intreb pentru ca am mers cu un Logan 1.2 16V editia "10 ani" acum 1,5 ani si stiu ca nu se auzea cine stie ce, si de asta am crezut ca vine cu boxe pe 13".

                    Sent from my SM-G925F using Tapatalk
                    Logan Ambition 1.6 8V

                    Comment


                    • Sunt deja facute masuratorile, nu va mai chinuiti.

                      Comment


                      • Nu are nicio motorizare diesel, iar anul de fabricatie cel mai tarziu al Daciilor din tabel este 2009. Deci irelevant. Sau poate nu am vazut eu bine ca sunt de pe telefon.

                        Sent from my SM-G925F using Tapatalk
                        Logan Ambition 1.6 8V

                        Comment


                        • pai motorul de 0.9 sta chiar bine comparativ cu marci scumpe din cate vad in tabel
                          RTFM

                          Comment


                          • Originally posted by ciprs View Post
                            Sunt deja facute masuratorile, nu va mai chinuiti.

                            http://www.auto-decibel-db.com/index_kmh.html
                            Foarte interesante valori. Sub 70 db la 140 de km pe ora e o performanta remarcabila comparat cu pretul masinii.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • Eu vroiam la 1.5 dci, nu la 0.9 Tce ) Bine, sunt convins ca dieselul va fi mai zgomotos decat acesta pe benzina, dar cine stie?

                              Sent from my SM-G925F using Tapatalk
                              Logan Ambition 1.6 8V

                              Comment


                              • S-ar putea sa fie tot pe acolo sau mai bine avand in vedere ca 0.9 are ~3500 rpm la 140 km/h iar 1.5 dci 90 CP are cu vreo mie de rpm mai putin.
                                Last edited by DannyMC; 27 August 2016, 10:29.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google