Achizitie Logan - 1.5 Dci 90CP E6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    una peste alta, ca sa mai reducem din "stres", iti iei logan 2 pentru ca vrei o masina cu 9-10 km la bord nu 500 de mii, vrei consum de 5 in oras (ma rog,6) si nu vrei sa-ti bati capu o vreme cu piesele care se defecteaza. sa nu mai zic ca o intretii cu bani mai putini fata de skoda seat sau alti producatori. ca e vai de mama ei dacia si in urma cu vreo 10-15 ani, da, asa e..dar daca producatorii astia nu introduc pe piata modele la pret asemanator cu loganu, why bother arguing with each other? ) fiecare masina are plusurile si minusurile ei.

    si ca sa fiu foaaarte on topic: cel care a initiat topicul, daca vrei o masina noua care sa aiba dotari decente si sa fie ieftina cumpara logan/sandero. daca nu te deranjeaza ca dupa 7-8 ani incepi sa scoti bani din buzunar ca sa iti inlocuiesti piesele ruginite cumpara iar logan. daca esti multumit sa umbli cu o masina "semi cheala" da la care o sa tina tabla 15 ani cumpara orice altceva inafara de dacia
    Semințele acelaș gust are.

    Comment


    • #77
      Originally posted by alex2_ar View Post
      Eu am fost cu buget de 14000 si NU am vazut nici o masina noua sa se apropie de acei bani si cu acele caracteristici. Mam dus la skoda (ca mie imi plac skodele) mam dus la ford etc... nu am gasit acelasi caracteristici pe fisa tehnica. Si o spun comparand direct fisele nu pareri de oameni supracalificati ca mr k sau archangel. Asa ca daca nu va permiteti mai mult aia e problema voastra. Si eu imi doresc un seria 5 dar nu mil permit.
      Si cam ce ai comparat tu in fisele alea tehince? Acceleratia pana la suta si viteza maxima?

      Sa ne permitem mai mult decat ce?
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #78
        Originally posted by vitriol View Post
        Cu riscul de a-mi sari in cap toti "logănarii", spun ca Logan II nu merita 12000E. Pretul corect pentru masina asta este cel de 6300E (varianta Plus, oferita cu programul rabla - doar pentru motorul de 1.2 16v), in rest... nu isi justifica banii.
        Corect! Asta zic si eu de vreo 5 ani.
        Keep walking...

        Comment


        • #79
          Cheala la unii se apropie de full la Logan.

          nu pareri de oameni supracalificati ca mr k sau archangel.
          Supracalificati nu stiu daca sunt il ale masinilor, dar o cratima stiu sa folosesc, tu nu. Aia e, ai baut cerneala la scoala, acu' umbla cu Logan toata viata si nu mai fa ironii ieftine la adresa altora care isi cumpara si altceva.
          Mam dus la skoda (ca mie imi plac skodele) mam dus la ford
          Last edited by mr.K; 19 August 2016, 15:44.

          Comment


          • #80
            Originally posted by vitriol View Post
            Si cam ce ai comparat tu in fisele alea tehince? Acceleratia pana la suta si viteza maxima?

            Sa ne permitem mai mult decat ce?
            Exista pdf-uri cu toate dotarile pe care le are vehicolul in momentul vanzarii.
            exact acele pdf-uri le-am comparat. La dacia primesti mai multe da banii respectivi.

            Originally posted by mr.K View Post
            Cheala la unii se apropie de full la Logan.


            Supracalificati nu stiu daca sunt il ale masinilor, dar o cratima stiu sa folosesc, tu nu. Aia e, ai baut cerneala la scoala, acu' umbla cu Logan toata viata si nu mai fa ironii ieftine la adresa altora care isi cumpara si altceva.
            Spune sincer, asa-i ca is acrii strugurii?
            Pune poza cu ce detii si nu mai fa ironii ieftine. Ca ii plina lumea de pareristi cu masini de 3000 euro
            Last edited by alex2_ar; 19 August 2016, 16:30. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #81
              Am fost in weekend pe la tara si erau acri strugurii inca, nici Grasa de Cotnari n-a acumulat destul zahar.Cand fac vin, o sa beau in cinstea supermasinii tale, sa te tina pana la pensie.
              Pune si tu o poza cu tine cand erai mic, ca sa iti explic legatura cu topicul asta.
              Last edited by mr.K; 19 August 2016, 17:23.

              Comment


              • #82
                In 2014 inainte sa comand loganul am vazut toate ofertele la toate sedanurile din clasa cu Loganul si nu beneficiam de tot ce vroiam la noua masina in banii astia, tot ce era diesel pleca de la 12500-13000 in sus si alea chele doar cu AC, iar masina SH nu as cumpara pentru ca nu am incredere.
                O Skoda Rapid diesel cu totate dotarile asemanatoare loganului meu ajungea la aproape 18000E, puteam sa o cumpar ca mi se accepta creditul dar dupa aia o tineam in parcare ca nu mai aveam bani sa circul cu ea , asa am preferat loganul care nu apuca sa ii intre rotile in asfalt.
                Am dat 11500E pe masina din semnatura cu toate dotarile inafara de pachetul Look, probleme pe garantie au fost tubul de la turbo care se umezea de ulei la imbinare(problema comunala toate) si conductele de retur de la caseta de directie
                Masina are acum 35000 km impliniti ieri pe drumul de la Putna la Bucuresti si functioneaza fara nici o problema , rugina nu am vazut si eu sunt paranoic in privinta asta , dau toate chederele laoparte sa inspectez si toate coltisoarele si imbinarile, suplimentar am mai tratat eu cu ceara de cavitati Cred ca tine de cum a fost decapata si tratata tabla inainte de vopsire.


                P.S
                Cred ca un moderator ar trebui sa linisteasca spiritele pe aici.
                Last edited by GFN; 19 August 2016, 17:30.
                Captain of the black pearl

                Comment


                • #83
                  De ce, deranjeaza parerile contra Logan, ca timp se discuta civilizat?

                  Singurii care cred ca un Logan merita 12 mii sunt cei cativa care si l-au cumparat.
                  Last edited by mr.K; 19 August 2016, 17:44. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #84
                    Nu am nici o problema doar ca initiatorul doreste pareri pertinente de la posesorii care au cumparat deja logan DCI 90CP, nu discutii aiurea despre vinuri sau poze din feciorie ale unuia sau altuia.
                    Apropo , eu de mic am mers in Dacie si nu am nici o jena..
                    Captain of the black pearl

                    Comment


                    • #85
                      Deci o sa ai Dacia pana la moarte. Client fidel. Bravo tie. Sa nu renunti decat daca da firma faliment.
                      Initiatorul vrea pareri pertinente nu doar despre droanga de Logan, ci si alternative.

                      1. Am alta varianta de masina la fel de mare/incapatoare ca Loganul, care sa aiba motor fasnet?
                      Cand te mai bagi in ceva, citeste instructiunile.

                      Comment


                      • #86
                        Corect, am sa imi fac sicriul cu grila si emblema de dacia.
                        In caz ca da faliment raman cu ultima masina achizitionata la care am sa ii iau grila si emblema.
                        Si ca sa ma citez pe mine in caz ca ai citit pe diagonala.

                        Originally posted by GFN View Post
                        O Skoda Rapid diesel cu totate dotarile asemanatoare loganului meu ajungea la aproape 18000E, puteam sa o cumpar ca mi se accepta creditul dar dupa aia o tineam in parcare ca nu mai aveam bani sa circul cu ea , asa am preferat loganul care nu apuca sa ii intre rotile in asfalt.
                        .
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • #87
                          Tu ai vrut neaparat Skoda si neaparat diesel.
                          Nu toti au fixuri, unii accepta si un model pe benzina, chiar cu unele dotari pe care Loganul nu le are.
                          Vezi ca pe negru rugina se observa mai greu.

                          Cat depre sicriu, din pacate Dacia e cam un sicriu pe roti la nivel de siguranta. Dumnezeu cu mila.

                          Pentru un om care a fost la Putna, nu ai multa intelegere fata de ceilalti. E parerea ta si atat.

                          Un Logan de 12 mii dupa 2 ani mai face 8 mii.
                          Last edited by mr.K; 19 August 2016, 18:16. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #88
                            Ca sa ma intelegi si initiatorul topicului tot diesel doreste cum am dorit si eu ,nu am eu fix
                            Eu am facut mai intai simulare la dacia ce dotari poate sa imi ofere, a rezultat un pret, dupa care aceleasi dotari le-am introdus si la alti dealeri de masini, Skoda a fost un exemplu ce mi-a ramas in minte, mai era atunci Peugeot 301 1,6 HDI care mi-a placut enorm dar tot asa ajungea pe la 17000E, ca sa nu mai spun ce polite de casco aveau astea straine.
                            Drept urmare am preferat o masina mai ieftina care sa nu stea in parcare ca nu mai am bani de carburant sa circul cu ea si costul reviziilor si pieselor sa fie decent
                            M-am intins atat cat mi-a permis plapuma si nu imi pare rau de alegerea facuta.
                            Peste 5-6 ani am sa o vand si sa imi cumpar alta doar sa nu dea faliment Dacia.
                            Cat despre Putna , am ajuns acolo accidental, mai precis din cauza unei urgente eu avand treaba in Suceava unde am crezut ca s-a mutat Anglia , mai aveau putin si mergeau pe partea stanga la cate masini cu volan pe dreapta erau.
                            Last edited by GFN; 19 August 2016, 18:25.
                            Captain of the black pearl

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by t0rquemada View Post
                              3. Airbagurile sunt să fie, nu să le folosești că nu ești în Rusia
                              Nu pot sa cred ca exista mentalitatea asta paguboasa.
                              Last edited by Archangel80; 19 August 2016, 18:49. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by ctropett View Post
                                Daca mai stai "un pic" sa te lamuresti, probabil ca va trebui sa iei in consideratie Logan III. . Am recitit forumul si sunt complet bulversat. Conform parerilor din topic am facut cea mai mare prostie cand mi-am cumparat masina. Cu toate astea, sunt foarte multumit de ea, desi dupa parerea unora am dat 12000 euro pe un "lighean". In principiu, daca te iei dupa ce scrie aici nu iti mai cumperi masina.... Daca esti hotarat sa schimbi masina, fa-o! Si atat! Noi, ceilalti doar ne exprimam frustrarile sau, dupa caz, bucuriile.
                                Subscriu !

                                Originally posted by ady_dragan View Post
                                Depinde foarte mult ce vrei! Vorbesc unii pe aici de masini second....pai ori vrei noua ori second. Cele doua categorii nu are rost comparate. Asa hai sa comparam second strain cu logan 2 second adus sau din tara. De alea care ziceti voi la 150-200.000km in 7-8-9000 euro au rulaj si implicit uzura pe care eu la masina noua o fac in 12-15 ani poate. Am vazut in Germania si Franta prin orasele si masini mai vechi. De ce strainii din categoria mijloc sau cei care muncesc fara prea multe calificari cu salarii de mii de euro nu le cumpara? De ce femeia se servici din germania nu umbla cu golf 5-6 ci cu un golf 3? Poate castiga mai bine ca mine. Pentru ca la rulajul ala te astepti sa faci reparatii care adunate la costul masinii se apropie de pretul unui logan nou de exemplu. Eu sunt de parere ca o masina noua chiar si low cost e noua si poti sa o tii mult si bine daca ai grija de ea. Si ca o paranteza cred ca nu suntem lumea a 3-a din Africa, asa ca putem ridica putin fruntea sus si sa cumparam lucrurile noi pe care ni le permitem si nu sa dam bani multi pe secondurile lor ca ei sa poata umbla tot cu ultimul model ca doar fraierii le cumpara gunoiul. De ce lor sa le mearga economia ca punem si noi banul? Ar fi multe de scris din punct de vedere economic, dar deja oricum am scris un roman. Putin patriotism nu strica!



                                De ce sa castige salarii spaniolii, nemtii etc si nu fratii nostri din pitesti? Da, profitul pleaca, dar salarii, impozite si taxe tot raman. Poate ala din pitesti cumpara produse si servicii ceva de la firma unde lucrezi tu si asa toti au de castigat. De ce sa scoatem la fiecare masina cateva mii de euro din tara? Asa tari suntem la export ca sa ii recuperam?
                                Frumoase cuvinte!
                                Last edited by IceLord; 19 August 2016, 20:00. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google