Achizitie Logan - 1.5 Dci 90CP E6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Partea cu rugina depinde si de cum intretii masina si unde sta patcata. Daca stii ca e un model la care pot aparea probleme, e bine sa o tii in garaj si sa o duci mai des la spalatorie ca sa cureti de pe ea sarea si mizeriile care se depun iarna. Despre rugiana de la chedere e bine sa mai scoti din cand in cand chederele jos si sa cureti si acolo(iarna o data la doua saptamani daca ai timp). Si in ultimul rand, are garantie pentru coroziune, daca apare rugina se poate folosi garantia.

    Comment


    • #47
      Va rog sa nu mai aduceti in discutie combaterea ruginei post cumparare, ca e frectie la picior de lemn. Preventia se realizeaza (in cazul Dacia NU) in fabrica.

      Cei care n-au avut probleme cu rugina, pot sa-si cumpere alt Logan,sperand la acelasi noroc.

      Initiatorul a avut probleme cu rugina, asa ca stie in ce se baga daca va cumpara Logan.

      Comment


      • #48
        Skoda rapid condusa de mine o fost 13000 eur si era:
        - frane pe tambur spate (era varianta cea mai ieftina diesel)
        - nu avea tempomat
        - nu avea decat 2 difuzoare in fata
        - nu avea decat 4 airbaguri cum am si eu
        - nu avea cotiera
        - nu avea senzori parcare
        - nu avea bluetooth
        - nu avea GPS cu touchscreen

        loganul le are toate astea. Dric sau nu, eu am luat un laureate de 9000 euro in 2011 si cand am vazut cate avantaje ara asta fata de celalalt lam dat imediat la buyback. Si ca un posesor de L2 cat si un fost posesor de L1 da consider ca e diferenta enorma intre ele, de la antifonare/dotari stabilitate etc... si da si eu cand aveam celalat imi doream pe asta nou asa ca va inteleg multe din frustrari.

        Comment


        • #49
          asa ca va inteleg multe din frustrari.
          Usurel cu pianu' pe scari, ca nu e nimeni frustrat, pana la urma o taraboanta de 12 mii de euro nu e ceva inaccesibil ca sa saliveze lumea la ce bijuterie ti-ai tras tu si altii nu si-o permit.

          Dovada ca cineva, in primul post isi permite sa si-o cumpere.

          Iar altii pur si simplu nu-si doresc noul Logan.
          Daca tu il ai, nu poti intelege. Eu nu-s frustrat nici ca nu-mi permit noul Ferrari, as dori unul, dar pot trai si fara el.
          Last edited by mr.K; 19 August 2016, 11:37.

          Comment


          • #50
            Pana acum cei mai nemultumiti de Logan 2 sunt posesorii de Logan 1. Te invit sa pui poze cu ce masina detii de esti asa de critic (de multe ori in mod gratuit) la adresa alegerii multora de pe acest forum. de asemena nu am dat 12.000 ci am dat 14.000 si tot o consider ieftina la cate imi ofera comparativ cu concurenta, in situatia in care toti membrii familiei avem masini luate de noi, atat mai scumpe cat si la acelasi nivel de pret.

            Comment


            • #51
              Esti off topic. Plus ca aici nu ne comparam masinile, DISCUTAM despre masini.

              Comment


              • #52
                Originally posted by Archangel80 View Post
                Uite o Lista de pret la Toledo.

                Se incanta unii la proiectoare si SS, insa uitati-va ce elemente de siguranta sunt la Toledo. Airbaguri cortina. Unii se umezesc la dotari dar nu se gandesc si la siguranta. Discuri frana si pe spate, nu tamburi. Motor mai decent de 1,2 nu de drujba 0,9. Portbagaj de 550 litri, peste Logan. Carati 3 porci. Toledo are haion. Deci poti baga bicicleta in spate, nu mergi cu roata iesind din portbagaj, daca nu iti permiti sistem de carat biciclete. Sa nu mai vorbim de calitatea tablei si feelingul de a conduce o masina ce sta pe asfalt.


                PS: Dacia merita cumparata din plin. Insa modelul ce depaseste 8k euro nu isi mai merita banii.
                Totusi la ce ajuta discurile de frana pe spate la motorizarea aia de pe Toledo in afara de aspect?
                La mers normal nu o sa simti diferenta...poate din contra la revizii

                Comment


                • #53
                  Eu ma stradui sa nu fiu dar nu pot sa ignor prea multe critici nefondate din partea ta.
                  Ca sa raman on topic:

                  1. Am alta varianta de masina la fel de mare/incapatoare ca Loganul, care sa aiba motor fasnet?
                  - testat skoda rapid mai putine dotari in acceasi bani. calitate putin mai buna la plastice in rest acceasi marie cu alta palarie si e putin mai puturoasa
                  2. Din ce am inteles, motorul acesta de 90CP este mult mai fiabil fata de cel de 75CP diesel? Stiu ca au existat loturi intregi carora li s-au stricat injctoarele, toate cu dieselul de 70 sau 75CP.
                  - conform prietenilor mei mecanici (pe care iam batut la cap sa imi dea detalii innainte sa iau eu dieselul) au existat niste loturi cu probleme acum cativa ani. acum nici nu se pune problema sa mai apara acele probleme cu injectoarele.
                  3. Loganul nou oare este mai bun la tabla fata de Loganurile din 2007?
                  - fata de cel din 2007 nu stiu dar fata de cel din 2011 nu am vazut diferenta (in sensul ca la amandoua am avut o usa zgariata pana in tabla si nu a ruginit toata iarna. Desigur compar modelele laureate. nu ma pronunt la cele ieftine
                  4. Antifonarea la Loganul nou este mai buna, sau tot tabla pe tabla este ca si la cea veche?
                  - net superioara. La 150km/h se aude ca si octavia de servici din 2007 la 130km/h
                  5. Cat as putea cere pe Loganul actual, full-option 1.6 MPi, an 2007, 70.000 km?
                  - nu stiu
                  6. La dealer pot exista oferte/reduceri fata de preturile de pe site www.dacia.ro ?
                  - da, sigur exista

                  Comment


                  • #54
                    Se vede ca alex2 e foarte tanar. Trecem peste.

                    Comment


                    • #55
                      Dovada ca cineva, in primul post isi permite sa si-o cumpere.
                      Iar altii pur si simplu nu-si doresc noul Logan.
                      Tocmai, ca voi de asta nu tineti cont; adica de cei care chiar vor Logan. Nu cred ca topicul asta trebuie sa devina un camp de lupta intre cei ce doresc Logan si restul care nu doresc aceasta masina. Din cate vad, deja asta s-a configurat aici.
                      Insist sa va calmati si sa discutati civilizat, in legatura cu subiectul topicului.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by alex2_ar View Post
                        Pana acum cei mai nemultumiti de Logan 2 sunt posesorii de Logan 1. Te invit sa pui poze cu ce masina detii de esti asa de critic (de multe ori in mod gratuit) la adresa alegerii multora de pe acest forum. de asemena nu am dat 12.000 ci am dat 14.000 si tot o consider ieftina la cate imi ofera comparativ cu concurenta, in situatia in care toti membrii familiei avem masini luate de noi, atat mai scumpe cat si la acelasi nivel de pret.
                        Asta cu multumirea este relativa.

                        Stiu pe cineva care a bagat pana acum 13000 lei (8000 lei in injectoare, turbina si pompa - in urma cu 4 ani si 5000 pentru inlocuit motor cu totul - anul trecut) intr-un Renault Clio Symbol din 2006 1.5 dCi 70 cp. Omul imi spune ca e foarte multumit de masina si ca mai trebuie sa-i schimbe nu stiu ce la articulatii, apoi nu mai trebuie sa bage niciun ban in ea...

                        3000E intr-o masina care face 2500E?! WTF! Iar pentru banii aia a facut credit la banca...

                        Asa si cu posesorii de L2 care sunt multumiti. Oare cati dintre ei au mers mai mult de 5 km cu o masina dintr-o clasa superioara ca sa poata face o diferenta?

                        Am spus-o de multe ori, dar "o mai repet inca o data" - cum ar spune un coleg de-al meu: este o diferenta enorma intre "mie imi place ce mananc" si "eu mananc ce imi place".
                        Last edited by vitriol; 19 August 2016, 11:55.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #57
                          Totusi la ce ajuta discurile de frana pe spate la motorizarea aia de pe Toledo in afara de aspect?
                          Discurile de frana actioneaza pe motor?
                          Tocmai, ca voi de asta nu tineti cont; adica de cei care chiar vor Logan.
                          Pai incercam sa le bagam mintile in cap.
                          Cu argumente. Macar sa faca alegerea in cunostinta de cauza.
                          Nu cum zicea un user zilele trecute ca-i pare rau ca a ales L2 1.2 16V fara a se informa asupra motorizarii mai mult, inainte.
                          Last edited by mr.K; 19 August 2016, 11:58.

                          Comment


                          • #58
                            Faceam referire la faptul ca pentru puterea pe care o are in plus 1.2 de pe skoda fata de 0.9 de pe logan nu se justifica neaparat discuri de frana pe spate. La fel de bine ar frana skoda si cu tamburi.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Archangel80 View Post
                              Se vede ca alex2 e foarte tanar. Trecem peste.
                              As fi vrut eu sa fiu foarte tanar

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by ady_dragan View Post
                                Faceam referire la faptul ca pentru puterea pe care o are in plus 1.2 de pe skoda fata de 0.9 de pe logan nu se justifica neaparat discuri de frana pe spate. La fel de bine ar frana skoda si cu tamburi.
                                Cum sa nu.
                                In afara de sistemul de franare (disc sau tamburi) viteza de la care se franeaza si masa masinii conteaza cel mai mult in eficienta franarii.
                                Apoi dimensiunea discului si anvelopele.

                                Masinile cu putere mica ajung la viteze destul de mari, deci disc pe spate e mai bun decat tambur.
                                Loganul e tocana la frana pe spate. Unora le ajunge sa treaca ITP-ul, unii vor sa se stie in siguranta la franare de urgenta.
                                Last edited by mr.K; 19 August 2016, 12:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google