Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care 150-200 kile-n plus. Mie smartu imi da senzatia de masina pana in 500 kile.
    Deci da, pe smart motoru ala e chiar fasnet, pe logan insa (cu o greutate aproape doubla)...o sa cam dea cu virgula.

    Comment


    • Originally posted by Cromatic View Post
      Noi vorbeam despre Logan 2 facelift, tu despre ce vorbesti ? despre Logan 2 euro 5? ia mai uita-te si tu o data la pozele 3 si 5 de mai sus.
      Din ciclul dacă tăceai...

      Logan II ph2(nu facelift) = Logan II + faruri/stopuri noi restul(care contează) e cam la fel

      Caști ochii în documentul din postul de mai jos și compari.

      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Tu ce intelegi cand te uiti la pozele din postul #166 iar in postul urmator #167 se face afirmatia de mai jos?

        Originally posted by aris86 View Post
        Prestige se oferă doar la Logan la motorul 1.0 SCe.

        Comment


        • @ cristi 10 L/100 km în Bucuresti.
          @cromatic, în 2013 am cumpărat sandero 1.2 laureate cu 9300 euro (din care 300 vopsea metalizata) cu tva 24. În 2016, cam aceeași masina cu mici brizbrizuri costa 9100 euro, motor în 3 cilindri și tva 20. Avantaj Dacia. Apropo și Suzuki SX4 au pus motor de 1.0 L turbo în 3 cilindindri. În Europa se practica downsing-ul.
          @Cristi, Mazda cu motor de 2L nu face fata la comenzi în Bucuresti. Se cumpără la greu.

          Comment


          • @Cromatic: Compari niște slideshow-uri cu valoare 0 cu un document oficial cu prețuri palpabile.

            Afirmația din #167 e corectă, Prestige 1,2 2016(aka SL10 din 2014, aka Prestige 2015) a de venit Prestige ph2 1,0 2016/7 mai scump și cu 1 cilindru în minus
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Fiecare exemplar Dacia vândut în Europa este ca un gol înscris de naționala de fotbal a României. Faceliftul vine să întărească poziția de golgheter a popularului Sandero.


              in sfarsit o parere despre sander 1.0 sce

              asa cum ma asteptam, slabut legat de motor

              3250rpm (nu 3200) la 100km/h mi se pare.. enorm

              la defunctu 1.4 am 120km/h la 3250 si numai 2750 la 100km/h, deci +500rpm in fiecare treapta pt 1.0 sce.

              de asemenea ce se spunea in cazu lui smart pare sa fie si la dacia, de la 2500rpm motorul devine deranjant dpdv acustic
              Last edited by cristi....; 18 November 2016, 12:30.

              Comment


              • Cica aia asa-zisi 75cp ii atinge la 6300rpm. Stai sa vezi ciptiuninguri cu limitarea data-n 7000rpm sau scoasa de tot.

                Comment


                • eu cred ca e o greseala cu aia 75 de cai. eu cred ca are 71, ca pe smart. e acelasi motor, nu are nici o modificare

                  de asemenea si greutatea pare dubios de mica, numai 969kg? poate versiunea cheala, ca daca vb de versiunea de top sare lejer de 1 tona

                  poti sa-i pui limitare si in 10 mii de ture, oricum cuplu tinde spre 0 pe la 6 mii ;) exagerez dar mai mult de 50-60nm nu cred sa aiba pe la 6 mii (la modul optimist) , ceea ce e practic inexistent, tinand cont de rezistenta aerodinamica pe care trebuie sa o "invinga"

                  dupa 120km/h estimez ca motorul ramane "fara aer", poate chiar si mai repede daca dai drumu la ac si mai ai vreo 2 pasageri
                  Last edited by cristi....; 18 November 2016, 12:40.

                  Comment


                  • cristi.... ne...56KW...fix 75CP.
                    Pai motorul este cu 20Kg mai usor decat cel de 1.2.
                    Masina mea, Laureate ca echipare, are 1115Kg cu rezervorul aproape plin (cantarita)

                    Comment


                    • Originally posted by cristi.... View Post

                      de asemenea si greutatea pare dubios de mica, numai 969kg?
                      N-auzi ca cica are blocul motor din folie de aluminiu de invelit ciukalata!

                      Comment


                      • Cica ar avea bloc motor din aluminiu; de acolo greutatea scazuta.

                        Cristi, da ce turatii ai vrea sa aiba? 2000RPM la 130 km/h cum are Vette-ul?
                        E gandit asa ca sa poata sa se miste.

                        14.2 sec pana la suta. Mi-a dat peste cap asteptarile; deci, e mai rapid decat 1.2 16v.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          cristi.... ne...56KW...fix 75CP.
                          Bre Cristi, ne-a dat rusine mororisca asta cu 56kw...uita-te in talon, noi la 1.4 avem 55kw

                          Comment


                          • bine, da alea 20kg "slabite" nu cred ca sunt suficiente pt a compensa 10nm in -, 1 cilindru in -

                            la o adica putea soferu f bine sa slabeasca 20 de kg, si sa fie mai castigat 1.2-u
                            trebuie sa cobor pana la masina sa vad cat de purcel e loganu meu. eu stiu ca atunci cand am schimbat discurile si placutele si i-au facut test de franare pe stand au trecut si greutatea, care se apropia de 1 tona 200 la gol!.. 1160-1180kg, stiu asta sigur pt ca am fost surprins ca nu e chiar atat de usurica

                            nu zic nimic de etajare, e normala pt "puterea" motorului

                            eu zic sa asteptam un test drive facut de noi, sau cel putin facut la noi in tara, nu prin alte tari. tare ma "tem" ca datele tehnice nu-s chiar cele reale, adica seamana prea mult cu cele de pe smart.. sa nu le fi dat un copy paste de acolo
                            Last edited by cristi....; 18 November 2016, 12:49.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post

                              14.2 sec pana la suta. Mi-a dat peste cap asteptarile; deci, e mai rapid decat 1.2 16v.
                              Iar ti pui p-astia cu 1.2 in cap.

                              Comment


                              • Motoare noi(mici) tehnologie noua ,cuti de viteze noi ,performante mici.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google