Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gpl merge si se merita pe orice motoare daca instalatia se amortizeaza intr-un an si tine masina macar 3 ani.
    la 1,39 cat e km in bucuresti tre sa consumi mai nimic. asa cum vedeai gpl pe tico si matiz, la fel vom vedea si pe drujba asta. desigur , la mers subturat cum merg unii taximetristi , probabil motorul va fi praf in 2-3 ani , dar asta e ...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment






    • A ceva diferenta de gabarit.
      Last edited by MihaiiahiM; 21 November 2016, 16:52. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

      Comment


      • Trebuie sa vanda si Dacia masinile de pe stoc.
        Programul Rabla 2016 a fost suplimentat cu 3.500 de tichete care vor putea fi utilizate începând de miercuri, 23 noiembrie. Astfel, numărul total al beneficiarilor se va ridica în acest an la peste 25.000.

        Comment


        • la disel e altceva cu consumul, motorul in sine e economic, nu e ajutat de gpl sau alte chestii sa ia 4%

          eu am 6.2% consum pe benzina si nu mi se pare deloc un consum mare, nu e ca si cum ar lua 20%. cu un plin am autonomie de 800+km extraurban, f onorabil

          azi am mers cu Toyota corolla 1.6 valvematic, cu cutie cvt multimode nu stiu cum, model cu facelift in varianta de top, editia aniversara de 50 de ani, masina relativ noua (4600km rulati). masina avea un consum pe 4600km de 8.5%, la fel mi se pare acceptabil. am mers f finut cu ea, mi-a placut f mult de combinatia motor-cutie, si pe ~20km rulati a mai scazut consumul cu 0.1l/100, a ajuns la 8.4

          sunt sigur ca pe mainile mele, la stilu meu de condus, nu ar lua mai mult de 6.5% mediu, ceea ce pt 132 de cai aspirati, cu vvti si cutie cvt mi se pare f ok

          chiar de avea 132 de cai, nu ii simti face viteza dar liniar, nimic dramatic. pe eco de abia se mica dar e o masina extrem de confortabila atat in oras cat si la drum lung, f silentioasa, automata clar e un mare + in materie de confort (fie ea si easy r), e adevarat ca daca ai condus o automata nu o sa mai vrei sa te intorci la manuala cum s-o simti cei ~73 de cai pe sandero/logan dintr-un motor de 1l... sunt tare curios
          Last edited by cristi....; 21 November 2016, 17:37.

          Comment


          • Si la diesel autonomia a peste 1100km
            sigpic

            Comment


            • unii au ajuns chiar si la 2 mii de km autonomie, nu pe dacia/Renault ci pe un Mondeo si mers chinuit. diselul poate fi economic, intr-adevar, insa e si mai complicat dpdv tehnologic (turbo, intercooler, dpf, adblue etc)si se preteaza numai pt anumite aplicatii, adica daca mergi predominant extraurban pe distante mari. altfel, benzinarele aspirate au evoluat destul de mult in materie de consum incat sa se apropie suficient de mult de consumurile diselului. ma refer in special la cele japoneze si coreene, care apot afisa un 5.x, pana in 5.5% extraurban, deci vreun 1l diferenta fata de disel. din pct meu de vedere diferenta nu e suficient de mare. diselul e si mai scump la achizitie cu minimum 1 mie de euro. daca costul masinii e mai mare, automat ca si asigurarile sunt mai mari

              in plus, diselul e mai greu decat un motor aspirat pe benzina, deci apasarea pe puntea fata e mai mare -> afecteaza dinamica si manevrabilitatea +uzura mai mare pe puntea fata, de cele mai multe ori nefiind operate modificari la brate, amortizoare, bucsi etc, in concordanta cu cresterea greutatii, fata de motorizarile pe benzina
              Last edited by cristi....; 21 November 2016, 18:21.

              Comment


              • Originally posted by ciprs View Post
                Trebuie sa vanda si Dacia masinile de pe stoc.
                Și ce e rău în asta?
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Originally posted by ciprs View Post
                  Trebuie sa vanda si Dacia masinile de pe stoc.
                  http://www.automarket.ro/stiri/succe...-de-74485.html
                  Asta e singurul program bun pe care-l au astia de la mediu. Doar asa mai scot din rable de pe strazi si-si mai cumpara romanii masini noi care polueaza mai putin(chiar si Dacia , sau Dacia in mare masura ). Sa vedem ce-o fi de la anul.

                  PS: daca mergi la consum (batrineste), adica 10-15 secunde 0-50km/h si ramai acolo ,cred ca noul motor benzinar de pe logan va avea un consum bun (poate 5,x spre 6 pe urban) , in scimb daca mergi putin mai grabit va consuma mai mult mai mult (spre 10 urban , sau peste) . oricum repet , merita gpl pe un taxiu care face o medie de 50k- 100k km anual , urban.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Lansarea noilor modele PH2 în Romania va avea loc în perioada 25-27.11.2016.

                    Comment


                    • pune la dacia rezervor de 70-80 de litrii si mergi si cu ala 1500-2000km. nu motorul de mondeo e mai economic, ci rezervorul e mai mare
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pai la Logan e nevoie de rezervor de 90-100 de litri pentru 2000 km.
                        Adica, nu Loganul ar fi mai economic, ci rezervorul ar fi mai mare.

                        Comment


                        • rezervorul e de 70, consumul scos a fost de vreo 3.2% pe 2 mii+ de km

                          http://www.pro motor.ro/masini-noi/news/autonomie-impresionanta-peste-2.000-km-cu-un-singur-plin-8839513

                          cine isi doreste cu adevarat sa consume putin poate, si cred ca poate si fara gpl (la gpl mai adaugi cateva zeci de kg, dupa ce ca masina e submotorizata mai contribui si tu la accentuarea ei), ma rog, nu comentez

                          poate la loganu benzinar sa ai rezervor de 100l ca sa faci 2mii de km )

                          nici g klass nu cred ca are rezervor de 100, si ala bea ca o camila
                          Last edited by cristi....; 21 November 2016, 21:37.

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            Lansarea noilor modele PH2 în Romania va avea loc în perioada 25-27.11.2016.
                            A avut loc deja.Poze facut acum 30 min in showroom la Meridian Nord Bucuresti.

                            Masinile sunt deja in showroom.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Inca un set
                              Attached Files

                              Comment


                              • Si cu volanul
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google