Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plasticele ?
    Sau 5 cm garda la sol suplimentare?
    Daca ai intrat cu rotile in noroi, zapada, nisip cat e garda unui MCV normal, te mai ajuta bunica sa iesi de acolo.
    Garda la sol ajuta sa nu atingi tigaia pe dedesubt de bolovani, in conditiile unui sol ferm sub roti.

    MCV nu e Octavia Scout 4x4.
    Last edited by mr.K; 9 March 2017, 12:09.

    Comment


    • Sunt 3 avantaje pentru mine la o mașina mai înaltă:
      - acces mai ușor, intri si ieși în mașina la nivel, nu trebuie sa te cobori sau sa te apleci ca sa aranjezi copii la locurile lor
      - ai vizibilitate mai buna
      - in caz de impact lovitura va fi încasată în prag mai degrabă decât în ușă sporind siguranța
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • Ai da 14-15.000 de euro pe un MCV Stepway?
        Ca la asta se rezuma totul.
        Daca nugetul ar fi nelimitat, pentru avantajeele xpuse mai sus nu te opresti la o masina cu tractiune fata, te duci direct la un SUV serios.

        Comment


        • La 15000 euro iti iei duster 4x4 benzina (1.6 Sce).

          Comment


          • Bine, pretul nu e anuntat inca.
            Dar pretul la MCV Prestige incepe de sus, 11.550 euro, nu stiu cat poate sa ajunga, probabil mai adaugi cateva sute de euro.
            Un MCV Stepway va fi mai scump, clar.

            Cum un Sandero Stepwa Prestige 1.5dci e 13.550 euro, ma astept ca LOcan MCV Stepway sa fie tot pe acolo cu ceva in plus.

            * Logan
            Last edited by mr.K; 9 March 2017, 13:42. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • o dacie noua, orice dacie, dupa parerea mea, nu face mai mult de 8000-9000 euro. ma refer aici la value for money. peste suma asta te orientezi catre alt brand, chiar daca mai pui ceva peste

              Comment


              • @m3dic911 dar daca-i pui sigla de toyota?

                @aris86 si ce te faci daca ai nevoie de MCV si nu Duster?

                In principiu, cine are nevoie de MCV isi cumpara un MCV. Cine are nevoie de alta masina, isi cumpara alta masina, cine isi permite in loc de MCV altceva...isi cumpara altceva.

                Totusi, a cumparat cineva 1.0SCe?

                Comment


                • Poti sa-i pui si sigla de Mercedes, tot acolo ajung. Cand mi-am facut evaluarea, am facut abstractie de sigla. La fel si in cazul OPEL (Corsa si Astra), FORD (Ka, Fiesta, Focus), Citroen (C1, C3) Skoda (Rapid, Fabia), VW (tot ce este pana in Golf) si exemplele pot continua, dar nu am facut referire la ele, pentru ca vorbeam de Dacia. De ce am zis totul de la Dacia? Pentru ca, realist vorbind, dupa L1, calitatea asamblarii, fiabilitatea, a avut de suferit, evident in detrimentul briz-brizurilor de genul MediaNav, CruiseControl, aer automat, toate chestiile obligatori pe auto nou, comercializat in UE etc. Toate acestea au aparut, fara ca pretul sa creasca foarte mult fata de generatia anterioara. Multe subansamble care erau din metal, au aparut acum din plastic, tabla a suferit o vizibila subtiere. Dar cel mai important aspect pe care l-am cosiderat cand am facut estimarea aceasta, este calitatea, aspectul, ergonomia, designul, finisajul si robustetea habitaclului. Si da, decat sa dau 10.000-12.000 pe o Dacie, orice Dacie, prefer poate sa mai strang din dinti, poate sa mai pun un ban deoparte, si sa imi iau altceva (poate dintr-o clasa inferioara, daca ne referim la Duster, de exemplu). Dar, cum spuneam, este FIX si DOAR parerea mea

                  Comment


                  • Sincer...daca trebuie sa strang din dinti un an de zile ca sa-mi cumpar masina...inseamna ca nu-mi este rentabila. Eu mi-am luat masina care reprezinta maxim 6 luni din venitul meu. Sau un an de economie (fara sa trebuiasca sa strang de buci de-mi ies ochii din orbite ca sa strang banii aia). Si practic, ori ce venit as avea...trebuie sa reprezinte maxim 6 luni (ideal 3...dar din nefericire si cu 6 lini este un...meh...sa zicem).
                    Firar...mai sunt si alte chestii in viata de facut decat sa dai bani pe masini: filme de vazut (a cinematograf sa poti pipai gagica)/locuri de vizitat (altele decat mol-ul din centru) /carti de citit (da...ciudat...)

                    Comment


                    • Piața va decide dacă MCV Stepway merita sau nu. De multe ori oamenii mai în vârsta cumpăra mașinile noi. Cei mai tineri de multe ori nu au bani de mașina noua, dar au mai mult timp liber.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Dacia face maxim 10000 euro, dupa nu prea mai merita arunci orzul pe gaste, ca e slaba calitativ, fiabilitate si service-uri romanesti jalnice (peste 90%).

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          Sincer...daca trebuie sa strang din dinti un an de zile ca sa-mi cumpar masina...inseamna ca nu-mi este rentabila. Eu mi-am luat masina care reprezinta maxim 6 luni din venitul meu. Sau un an de economie (fara sa trebuiasca sa strang de buci de-mi ies ochii din orbite ca sa strang banii aia). Si practic, ori ce venit as avea...trebuie sa reprezinte maxim 6 luni (ideal 3...dar din nefericire si cu 6 lini este un...meh...sa zicem).
                          Firar...mai sunt si alte chestii in viata de facut decat sa dai bani pe masini: filme de vazut (a cinematograf sa poti pipai gagica)/locuri de vizitat (altele decat mol-ul din centru) /carti de citit (da...ciudat...)
                          perfect de acord cu tine....tocmai de aia mi-am luat Dacie noua, sub 9000 euro. Ca sa nu strang din buci, ca sa fac si alte lucruri pe langa mangaiat masina. Eu vorbeam ipotetic, in situatia in care nu gaseam Dacie in suma autoimpusa!

                          Comment


                          • Cand spui ca va fi un hit al vanzarilor, inseamna sa simti ca te numeri printre potentialii cumparatori.
                            Asa, las' s-o cumpere altii...
                            Ca exemplu, Sandero am vazut pe strada, Sandero Stepway, 1 sau 2.

                            Comment


                            • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                              Piața va decide dacă MCV Stepway merita sau nu. De multe ori oamenii mai în vârsta cumpăra mașinile noi. Cei mai tineri de multe ori nu au bani de mașina noua, dar au mai mult timp liber.
                              Asa este. Tata de exemplu, ar da banii astia pe un MCV Stepway. Asta in conditiile in care are un Nissan Almera din 2004 si pe care regreta ca l-a luat (din cauza pretului pieselor si serviceului)

                              Comment


                              • Prin Bucuresti am vazut si Sandero Stepway, dar nu atat de multe sa rupa gura targului. Oricum ce face una normala face si cealalta, diferenta intre cele 2 consta in plastice. Daca ar fi pus la MCV si 4x4 era altceva. Nu se gândesc ca romanii vor mai mult sa faca si un Logan Stepway?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google