Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by chris_t View Post
    Hop si eu. Da, sunt suficiente variante la 14.000. Dar, uite, eu acum caut masina noua. Achizitia va fi facuta probabil prin iunie.

    Cerintele sunt urmatoarele: break + diesel + climatronic + automat/robotizat.

    Acum, poate sunt eu prost, dar ceva cat de cat apropiat de MCV Prestige/Stepway, care sa mai aiba in plus si cruise control si navi, eu n-am gasit.

    Si nu, nu-mi zi de Rapid, are sotia de la firma. Cheala e oribila, iar noile TDI sunt dezastru. Masina a stat o luna in service, in ianuarie, pana s-au prins aia ca sunt "ceva" probleme la injectoare. "Ceva", incat a fost nevoie sa le schimbe. Pe toate. Nu-ti zic costul, zi tu o suma.
    Si, nu vorbim de clima, nu vorbim de break, nu vorbim despre climatronic, navi...ce navi, masina nu are nici macar computer de bord.

    Iti mai zic? Polo 1.2TDI Comfortline, 2014. Comfortline, adica nivelul al doilea de echipare. Nici ala nu are computer de bord.

    Nu tin neaparat sa-mi iau Logan, dar da-mi tu un break diesel, bine dotat, pe care pot sa-l iau pana in 11.000 + TVA si jur ca il iau.
    Imi raspund singur, am gasit break-ul cautat, si nu mai astept dupa Dacia.

    Am prins 1 bucat masina cu actiune de destocare, fabricatie 2016.

    E vorba de Megane Estate ZEN, 1.5 dci 90CP, 12.400+ TVA, fara rabla, livrabila cel mai probabil saptamana viitoare.

    Platit avansul, astept sa vina.
    Last edited by chris_t; 29 April 2017, 07:26.

    Comment


    • Originally posted by jonnie007 View Post
      Eu nu vad nicaieri pe site 6390. Unde ai gasit Fanica "scoru"
      Promotie Serie Limitata Plus
      Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.

      Unde scrie fara "5 ani fara griji".

      Uite aici.
      S-a mai discutat, mai sus.

      Originally posted by jonnie007 View Post
      Pana la coada Ligheanu FL SL Plus e 6990 sau 6390?
      Originally posted by aris86 View Post
      6990 euro cu intretinere gratuita 5 ani inclusa sau 6390 euro cu garantie 3 ani standard.
      Originally posted by vitriol View Post
      Si una, si alta.

      Treaba e cam in halul asta:
      Logan FL SL Plus 1.0 12V costa 8440E, din care scazi 1450E rabla => 6990E

      Mai ai 600E discount din partea Dacia pe care ii poti folosi in doua moduri:
      1. Discount la cei 6990E, deci ai un pret total de 6390E
      2. Revizii gratuite in reteaua Dacia timp de 5 ani => masina costa 6990E.
      In concluzie, ti s-a raspuns destul de clar.
      Last edited by Fanez; 29 April 2017, 09:00. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Ideea ca nu am gasit pe site nimic la 6390. Nu scrie nicaieri ca ai de ales intre revizii moaca 5 ani sau o reducere de 600 de euro...
        Keep walking...

        Comment


        • Fara 5 ani garantie si revizii gratuite.
          Cu 5 ani garantie si intretinere gratuita.
          Adica dai 6390 si n-ai garantie 5 ani si revizii gratuite sau dai 6990 si ai 5 ani garantie si revizii gratuite.
          Adica o cumperi cu 6390 dar n-ai revizii moaca sau o cumperi cu 6990 (600 euro in plus) si ai reviziile moaca.
          Ramane sa alegi care varianta iti convine.

          Comment


          • Chestia cu reviziile gratuite nu suna bine in marketing. Ori vinzi "ligheanu crapat" ori este gaurit. Daca tot se plimba astia cu carutele prin sat...fer..cumparam fer vechi.....
            Cum nu am auzit sa piarda cineva bani din revizie, sigur, undeva este ceva scris marunt in contract.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Chestia cu reviziile gratuite nu suna bine in marketing.
              Aici te contraspun. As fi ales varianta asta daca era valabila "pe vremea mea". (bine ca n-a fost )
              undeva este ceva scris marunt in contract.
              O fi. Treaba este ca dai 600 de euro anticipat pentru reviziile alea gratuite Ei isi vand uleiul si filtrele, e avantajos pentru ei.
              La un calcul aproximativ, dai 540 de lei/an.
              Last edited by Fanez; 29 April 2017, 10:41.

              Comment


              • Originally posted by Oti View Post
                Chestia cu reviziile gratuite nu suna bine in marketing. Ori vinzi "ligheanu crapat" ori este gaurit. Daca tot se plimba astia cu carutele prin sat...fer..cumparam fer vechi.....
                Cum nu am auzit sa piarda cineva bani din revizie, sigur, undeva este ceva scris marunt in contract.
                In Germania Dacia vinde de ani buni pachete de 72 luni/ 200.000 km garantie, revizii incluse la 1100 euro....

                Comment


                • Deci e 6990 plus un tichet, nu?

                  Comment


                  • Da, asa este.
                    De la aceasta varianta am plecat eu si asa am ajuns la prestige....adica masina asta, va fi 8400 EUR daca punem si tichetul rabla....iar Prestige este 9450...
                    Ina cest moment poti sa iti refaci calculele si sa vezi daca merita sa iei acea varianta Plus sau ami pui 1000 EUR si beneficiezi de multe alte dotari. E drept ca daca vrei sa mai pui si alt motor...te mai arunca cu cel putin 1000 EUR.
                    Parerea ema e ca nu merita varianta plus.
                    As merge in plus pe Prestige pentur:
                    - aer conditionat automat
                    - computer de bord
                    - jante aliaj (desi sincer...pe mine ma lasa rece)
                    - oglinzi electrice (nici aici nu sufar prea mult - poate incalzirea)
                    - geamuri electrice (macar pe fata cred ca sunt interesante - acum nu am)
                    Fa-ti niste calcule....

                    PS beneficiezi de aceeasi promotie cu 5 ani si la Prestige (de fapt cred ca e singurul....Laureat-ul sau ambiance nu cred ca au aceasta oferta) sau reducere 600 EUR.
                    Adica: Prestige la 8800 cu 3 ani garantie fara revizii
                    Plus la 8400 cu 5 ani garantie si revizii incluse....cred ca fiecare trebuie sa decida. Eu am ales Prestige cu 5 ani....
                    Last edited by sebibv; 30 April 2017, 10:46.

                    Comment


                    • Originally posted by sebibv View Post
                      as merge in plus pe prestige pentur:
                      - aer conditionat automat
                      - computer de bord
                      - jante aliaj (desi sincer...pe mine ma lasa rece)
                      - oglinzi electrice (nici aici nu sufar prea mult - poate incalzirea)
                      - geamuri electrice (macar pe fata cred ca sunt interesante - acum nu am)
                      fa-ti niste calcule....
                      aceeasi siguranta , aceeasi stabilitate pe sosea , aceeasi tabla. Nu merita.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Și mergi în service sa faci întreținerea gratuita și te trezești ca îți baga ulei elf 10w40 ca sa încadreze în suma negociata cu dacia.

                        Comment


                        • Eu cred ca as opta la ~ 8100 euro pt Logan Plus 1.5 dci 75...am facut o mini tura cu 1.0 sce si nu cred ca as plati 6500 euro pentru asa ceva.
                          Ce trepidatii are 0.9tce...sa-l vedeti pe asta, imi pare rau ca nu l-am filmat.

                          Comment


                          • Originally posted by Costi-bc View Post
                            aceeasi siguranta , aceeasi stabilitate pe sosea , aceeasi tabla. Nu merita.
                            Conform acestei viziuni, niciun Logan nu merita a fi cumparat, pentru ca toate au aceiasi platforma si aceiasi tabla.
                            OFF.
                            Cei care atat isi permit sa plateasca pe o masina noua, ce sa faca?
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Eu nu inteleg... Daca sunt atat de proaste.... Oare de ce se mai cumpara?

                              Comment


                              • Le cumpara pentru ca nu gasesti la aceeasi bani o masina la fel de spatioasa.
                                De exemplu cu banii de o Skoda Citigo (4 locuri si portbagaj minuscul) iti cumperi un Logan sedan cu aceleasi dotari, dar 5 locuri rezonabile si portbagaj de 500 de litri.
                                Last edited by stolniceanulucian; 30 April 2017, 16:24.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google