Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    ... inainte de achizitie trebuie sa citesti forumul marcii+forum generalist cu sectiunea pe marca si modelul respectiv.
    Mr. K, fara suparare, incearca sa citesti mesajele din topicul asta de la primul pana la ultimul (stiu, e munca de chinez batran) si pune-te in situatia unui "simplu cetatean" neexperimentat intr-ale masinilor, dar care vrea sa-si cumpere un Logan 2 "facelift". La finalul lecturarii acestui "turn Babel al parerilor", ce concluzie ai putea sa tragi?
    Sunt convins ca e valabil pentru orice forum al oricarei marci de masina ce se poate cumpara in Romania.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • Temperatură motor pe CB la X52 ph2 ?

      Citeam weekend-ul ăsta manualul de utilizare la stepway asta nou de l-am cumpărat vineri, uitaţi şi voi ce am găsit acolo, pun şi o poză :
      Attached Files

      Comment


      • E noutate pentru neinitiați (momentan nu e implementată deci nu ai ce activa), sunt altele noutăți - trebuie doar să cauți.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Ştiam că firmware dash actual nu permite, momentan vreau să păcălesc SBR

          Comment


          • Originally posted by Cherubino View Post
            Mr. K, fara suparare, incearca sa citesti mesajele din topicul asta de la primul pana la ultimul (stiu, e munca de chinez batran) si pune-te in situatia unui "simplu cetatean" neexperimentat intr-ale masinilor, dar care vrea sa-si cumpere un Logan 2 "facelift". La finalul lecturarii acestui "turn Babel al parerilor", ce concluzie ai putea sa tragi?
            Sunt convins ca e valabil pentru orice forum al oricarei marci de masina ce se poate cumpara in Romania.
            Concluzia ar fi ca Dacia ofera putine satisfactii comparativ cu noile preturi ale echiparilor mai scumpe.

            Daca in 2004 alegeai Ambition o faceai si pentru ca era singurul model echipat din standard cu ABS.
            Acum, daca UE ne-a obligat, un ABS, un ESP gasesti si pe variantele slab echipate.
            Ramane sa te hotarasti daca platesti 6 mii si ceva sau 12-14 mii.
            Romanului ii place calea de mijloc, multi vor alege sa se opreasca pe la 9-10 mii, sar peste primele motorizari slabe, mai pun un AC.

            Cine nu e chitit pe Dacia musai, iti spun eu ca dupa ce citeste forumul, se reorieteaza.

            Un mod de a privi lucrurile de catre habotnicii Dacia e si urmatorul: o Solenza de 100 de ani merge perfect dupa cum am citit pe aici, dar un BMW de 3-4 ani sigur va fi o coaja.
            Last edited by mr.K; 1 May 2017, 09:34.

            Comment


            • mr.K Asta-i si fiolozofia Dacia: putine satisfactii (cat dai primesti). Daca vrei mai mult, sau iti gasesti muiere sau te duci la curve. Iar din prisma autoturismului..iti ofera exact cat platesti (de asta se si vinde asa de bine...nu in romania...in tari mai primitive putin). Vrei mai multe "satisfactii"...te duci la alta marca...unde decontezi mai mult.

              Comment


              • Din punctul meu de vedere, lipsa afisarii temperaturii motorului este o chestie de un real... Rahat.
                Este un parametru important pe care il poate urmari orice sofer...

                @torq: ce vrei sa spui? Vor readuce totusi aceasta informatie in cb?

                Comment


                • sebibv pe toata lumea deranjeaza asta. Dar se pare ca este un trend. Cost reduction?

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    mr.K Asta-i si fiolozofia Dacia: putine satisfactii (cat dai primesti). Daca vrei mai mult, sau iti gasesti muiere sau te duci la curve. Iar din prisma autoturismului..iti ofera exact cat platesti (de asta se si vinde asa de bine...nu in romania...in tari mai primitive putin). Vrei mai multe "satisfactii"...te duci la alta marca...unde decontezi mai mult.
                    Pai ce sa zic, raportat la echiparea de baza, inca 3-4 mii de euro sunt cam multi bani in plus pentru un motor cu cativa magari lesinati in plus, un AC plus o tableta in bord.
                    Teoria cu cat dai atat primesti pica, daca priveti lucrurile in fata.

                    Comment


                    • @bolovan: cu un alt soft in TdB, mesageria pe CAN are info temp motor, trebuie afisată, aşa cum scrie în manual, depinde de ţară, eu cred ca va apărea în scurt timp şi la noi, vede şi uzina câta lume vrea asta.
                      Daca cuiva nu-i place îşi setează CB pe consum sau de voie, la alegere

                      Comment


                      • @bogdan_cr http://www.thecarconnection.com/news...-no-temp-gauge
                        @mr.K cam nu prea Ia fa o socoteala si o sa vezi. Acum ca tu ai vrea in loc de tableta si AC, faruri de ceata etc ... 200 cp...tu esti unul...si nu esti in target-ul celor de la dacia. Si da...tu intri in categloria explicatiei de mai sus (vezi link-ul)

                        Comment


                        • @bolovan
                          Nu cred ca e cost reduction...puteau gasi o solutie sa afiseze aceasta informatie in locul consumului instant sau...
                          Oricum, cineva glumea acum cativa ani ca rotile masinilor vor fi optionale peste o perioada de timp...ei bine, deja sunt optionale in anumite cazuri (cele de rezerva)

                          Comment


                          • CIteste mai atent. Nu este vorba de cost reduction...ci de faptul ca sunt foarte multe mituri legate de temperatura etc. Si probabil veneau in service ca nu se incalzeste, ca oscileaza temperatura (este si normal...dar nah). SI ca sa evite...au scos.
                            Din acelasi motiv o perioada a fost scos si consumul instantaneu...ca veneau haterii...si se plangeau de consumuri de 25-30%. De altfel, pentru un consum instantaneu sa afiseze cifre de genul asta...este perfect normal (am urcat ieri la cetatea de la siria...putin mai sportiv...pai vedea consumuri de 30% frecvent...si cu toate astea tot drumul dus-intors etc am avut un consum mediu de 4.7%)

                            Comment


                            • Bolovan, matale lucrezi la Dacia? Esti unul dintre cei care ne spun ca "asa face toate, deci, e cat se poate de normal"?
                              Cum, mama ciorilor, sa fie normal faptul ca temperatura motorului oscileaza?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Ca sa evite schimbarea termostatelor pe garantie si a sondelor de temperatura, au scos afisajul.
                                Dacia ne vinde povestea aia cu "ce nu stii, nu te deranjeaza".
                                Last edited by mr.K; 1 May 2017, 12:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google