Problema Motor 0.9 TCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @bolovan, in manualul de fizica de gimnaziu gasesti relatia dintre densitate, masa si volum.

    @mr.K, in reactii chimice da dar acum am deviat spre notiuni elementare de fizica.

    Daca dispare 0.9 TCe ce facem? revenim la 1.4MP3 (la asta macar nu ne puneam probleme de tipul asta, fum negru pe evacuare, supraalimentare, distributie pe lant ... prindea 200' si fara astea)
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Se pare ca silviu avea dreptate, dupa o discutie cu ceva gagii priceputi, amestecul arde mai lent cand este imbogatit. Prin urmare este mai lent...deci si temperatura din cilindru este mai mica. Fenomenul are efecte masurabile undeva pe la 7-8.000 rpm. Sub pragul ala efectul este 0. Reversul medaliei este o putere mult mai mica (temperatura dicteaza presiunea din clindru...deci si puterea). Si mai exista o hiba, gazele de evacurare sunt mult mai fierbinti (procesul de ardere are loc inca in timpul evacuarii)...ceea ce duce la mari probleme la motoarele supra alimentate unde turbina este foarte aproape de evacuare (temperatura in zona turbinei poate sa ajunga si pe la 500 grade in situatia asta). De asta se foloseste fenomenul doar la motoarele simplu aspirate...si cum efectul apare doar la turatie mare (aka 8000 rpm)...fenomenul este masurabil doar la motoarele de motocicleta de competitie care nu sunt supuse normelor de poluare. La motoarele noastre, chiar si la turatia maxima...o la...stai ca nu pot spune pe post...Deci nu se aplica la motoarele cu norma euro (senzor de oxigen/catalizator etc).
      Revenind on topic. M-am uitat la 4 colegi la masinile lor (benzina supra alimentate)...si toate au toba afumata (doi bucata ford, una bucata skoda si una bucata renault)...la fel ca la 0.9. Deci este normal

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        amestecul arde mai lent cand este imbogatit. Prin urmare este mai lent...
        saracit ai vrut sa zici
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Tocmai ce am aruncat o privire sub capota: 0.9 tce nu a disparut. E acolo!

          Comment


          • 10K km si merge struna. Singurul lucru de reprosat este ca daca la accelerari puternice cade sub 3000 RPM la urmatoarea treapta, da in nas (turbo lag) apoi isi revine dupa 3000.

            In rest trage decent, consuma decent, se tureaza decent. Un motoras reusit.

            Comment


            • Deci e normal acel lag la accelerare sub 3000rpm... Mașina mea e inca in rodaj și nu depășesc 3000rpm, mă gândeam că o avea vreo problema motorașul, dar să înțeleg că e normal acel lag...

              Comment


              • Nu, nu cred ca este normal. La mine, la peste 2000 rpm nu se mai simte lag-ul
                Acum depinde si cat este lag-ul. Daca este doar o senzatie...poate-i doar o senzatie. Daca este de 2-3 secunde...atunci este o problema. Nu de alta...dar nici la 1500 rpm nu trebuie sa ai lag asa de mare. La 1500 trebuie sa fie sesizabil...dar nu deranjant.

                Comment


                • Lagul apare oricum indiferent de turatie, doar ca la turatii reduse este mai usor de sesizat! Mie mi se pare ca se simte doar intre 1500-2200! Dincolo de 2200 motorasul trage chiar bine si o face pana in limitare.
                  P.S. La problema cu lagul mai poate fi o explicatie. Dacaesti in frana de motor si imediat pedala este complet apasata lagul pare mult mai sesizabil!
                  Last edited by DannyMC; 19 June 2017, 20:51.

                  Comment


                  • Lagul de simte in treapta 1,2 și 3 daca accelerez un pic mai brutal, dar nu cu pedala la maxim, cam 1-1,5 secunde. Nu mă deranjează dar sper sa nu fie o problema. La mașina soției golf 6 1.2 nu are deloc lag, și dacă are nu il simt. O sa.i întreb pe cei de la service dar mă aștept la "așa face ele" ;))

                    Comment


                    • @Wooolf daca ai sub 2200, hai sa zicem ~2000 ture (cum zice colegul @bolovan) si apesi pe pe acceleratie "un pic mai brutal" motorul are raspuns intarziat. Lucrul acesta este normal, 0.9 are o plaja de cuplu incredibila chiar ptr cilindreea sa (baietii cu experienta te pot lamuri). Motorul nu are lag, naspa e ca pe reprize cilindreea mica isi mai spune cuvantul, nu-i suficient ca motorul sa fie supra-alimentat (gen da-i talpa cu a 3-a pana la 80km/h, lasa putin acceleratie si dupa apas-o la podea....vei vedea ca nu mai trage asa bine in repriza 2 de accelerare....liniar insa, fara comentarii).

                      Comment


                      • Bolovan, DannyMc, Amiralul mulțumesc pentru lămuriri!

                        Comment


                        • Wooolf 1-1.5 secunde este mult. La peste 1800 rpm...mai mult de 0.5 secunde nu am simtit (de fapt...era o usoara ezitare...specifica...scurta...cat sa nu o simta pasagerul...doar soferul)
                          Da...acum imi aduc aminte...cand sprintez (de exemplu cand ies de la servici)...si schimb, chiar daca o duc pe la 4500-5000 rpm...cand retrogradez...are un usor lag (nici nu stiu daca-i sesizabil de pasager).
                          Dap...motorul are un cuplu senzational de la 1500 rpm (am condus o perioada un 1.6 inainte de asta...si am ramas surprins). Dar da, cilindrea mica are si reversul medaliei. Motorul asta fara supra alimentare este o lesinatura (raport mic de compresie etc). Urcam pe un munte un kopaonic (serbia)...si la un moment dat a trebuit sa ne oprim intr-o panta de vo 18-20 grade. Cand am plecat de pe loc a trebuit sa o turez pe la 2200-2500 rpm...si sa dau drumul usor la ambreiaj (ca turbina sa inceapa sa supra alimenteze)...
                          @Amiralul la mine merge ok in reprize repetate (de exemplu, am dorit zilele trecute sa ma bag intr-o depasire...si am ezitat o secunda - nu vedeam calumea drumul...pana am urcat in varful unei pante...sa zicem 2 secunde?...cand am reaccelerat ferm...la fel a accelerat)

                          Comment


                          • Prin lag ma refer ca daca nu schimb suficient de sus e senzatia aia de dat in nas, apoi cand ajunge la 3000 RPM incepe sa traga iara as expected. Ca sa evit asta, daca nu o turez destul patinez ambreajul vreo 1 secunda cat sa o tin in 3000 RPM, apoi trage perfect.

                            Comment


                            • sa nu fie o problema...parca 3000 rpm este prea sus. Da, exista o ezitare...dar nici pe departe nu ajunge la o secunda (cel putin la motofierastraul meu). Iar ezitarea este simtita doar de mine. Pasagerii nu au simtit ezitarea (am intrebat )

                              Comment


                              • uitandu-ma la curbele de cuplu/putere la Energy TCe 90 cam pe la 3000rpm ar trebui sa apara senzatia `ca acelereaza mai bine` pentru ca de acolo are deja 60% din putere disponibila (care e in crestere liniara).
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google