Problema Motor 0.9 TCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Referitor la lanturile astea de 0.9 TCe si la stoicanu care a schimbat primul lant la 100 000 km, nu vad nicaieri mentionat faptul ca uleiul folosit la revizii a fost Dacia Oil 5W30, ceea ce este clar gresit, fiind un ulei A5/B5, recomandarea pentru TCe fiind A3/B4, gen un 5W40. Zic si eu ca poate a avut un impact...

    LE - nu e prima data cand vad recomandat/utilizat ulei Dacia Oil 5W30 un TCe...
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Silviu View Post
      VW Golf 1.2TSI aceeasi problema cu lantul de distributie (problema recunoscuta oficial) schimbat gratis la o masina iesita din garantie dar doar piesele, manopera suportats de proprietar. Dupa 23000km picat iara. A doua oara schimbat de proprietar (exact aceeasi problema ca prima data, defect de proiectare).

      Deci se poate si la case mai mari nu doar la Dacia ....


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      La casele alea mai mari macar au avut bunul simt sa dea piesele gratis, la prima schimbare, chiar de masina era iesita din garantie. Cu toate ca, ar fi trebuit sa suporte tot devizul.
      Asa ca, nu vad utila comparatia, decat ca problema se perpetueaza, tu schimbi lantul cu altul fix la fel, care va avea aceeasi soarta.
      Daca as avea 0.9 tce si mi-ar pica lantul, te asigur ca nu-mi foloseste la nimic faptul ca pica si la tsi.
      Aia de la VAG au revenit la distributie pe cura la 1.2 tsi.
      O curea e mai elastica, zgomotl e mai mic, dezavantajul e ca se poate rupe fara avertisment, plus ca trebuie schimbata mai des.
      Dar, e mai ieftin schimbul, decat in cazul lantului.
      Si mult mai simplu, nu demontam motorul.
      Last edited by mr.K; 3 July 2017, 12:47.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        La casele alea mai mari macar au avut bunul simt sa dea piesele gratis, la prima schimbare, chiar de masina era iesita din garantie. Cu toate ca, ar fi trebuit sa suporte tot devizul.
        Asta dupa ce au fost fortati sa recunoasca defectul (in DE si apoi global) :-)

        Si nu vrei sa stii procedura de schimbare gratis in post-garantie (acte, emailuri si drumuri la service ...).
        Oricum renuntat la 1.2 si l-au inlocuit cu 1.0TSI (care e pe curea).

        Daca cei cu probleme la 0.9tce nu fac presiuni la ei, in post-garantie, atunci probabil nu vor face nimic...
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Stiu un caz cand au schimbat cu totul un 1.4 tsi.
          Atunci am zis ca nu imi trebuie motor benzinar de la VAG din generatie noua decat >1.8.

          Ascutitorile astea >100 CP cred ca sunt pentru folosinta limitata in timp, in conditii blande de exploatare. Ori eu, nici nu-s prea bland cu motorul, nici nu cumpar masina pentru 2-3 ani.

          Comment


          • Eu știu câteva cazuri care au avut probleme la ambreiaj la modelele 2006-2007 in special seria Happy și de la Skoda: Fabia și Tour. Au căzut intre 30.000 și 40.000! Explicația celor de la WV a fost că materialul ( "soarele") a fost de proastă calitate. Cost total, la mașina mea de la muncă, in urmă cu vreo 3-4 ani, in jur de 3200 lei( manoperă, piese + tractare). Bun, am întrebat atunci, că dacă se știe de problemă de ce m-au taxat la piese. Au zis că sunt puține cazuri și că ar trebui să mă " îndrept" către firma mamă din Germania și oricum mi-au făcut 30% reducere per total. Așa că nici ăia nu sunt mai cu moț decât ai "noștrii"! Adevărul este că-n primul an m-au chemat și au schimbat nu știu ce șuruburi pe dedesubt fără a plătii nimic. Chiar mi-au plătit și taxiul dus-întors!
            Distribuția este tot pe lanț !

            Comment


            • Lasa, ca Dacia iti va spune ca ambreiajul e consumabil, deci nici vorba de garantie.
              Dar lantul de distributie, nu apare niciunde ca se schimba vreodata, nu e consumabil ca ambreiajul.
              Deci, face obiectul garantiei.

              Comment


              • Off-topic: si ultimele 1.2 tsi-uri sunt pe curea. Am eu unul cumparat in martie, e curea, cu ceva insertii metalice si 'imersata' in ulei'(sper sa nu zic tampenii). Skoda zice ca e pe viata.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Lasa, ca Dacia iti va spune ca ambreiajul e consumabil, deci nici vorba de garantie.
                  Dar lantul de distributie, nu apare niciunde ca se schimba vreodata, nu e consumabil ca ambreiajul.
                  Deci, face obiectul garantiei.
                  Sunt convins că și ai noștrii vor spune la fel! Oricum oamenii mi-au dat atunci și un cd cu poze și un filmuleț ( in care se vedea că se lucrează la mașină ) plus piesele . Piesele le-am refuzat că nu aveam de gând să-le trimit în Germania, iar cd-ul, habar n-am pe unde este. Oare la Dacia, când te duci la reprezentanță la reviziile obligatorii îți dă cd-uri?! Pe mine, când WV era în garanție mă întreba mereu dacă vreau cd-ul, ca să văd că s-a lucrat la mașină. Mereu refuzam, pt că nu era gratuit și nici nu se vedea mare lucru, că erau imagini de pe camerele de supraveghere. Dacă era să bage ăia alt antigel, oricum nu se vedea. Oricum găseam tot ce schimbau și ce rămânea în portbagaj. Așa era acum vreo 7-8 ani. Acum nu știu, pt că nu mă mai duc la reprezentanță. Scump.
                  Scuze de off

                  Comment


                  • Deci vw vinde i cd-URI [emoji23][emoji23][emoji23]



                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    sigpic

                    Comment


                    • Si Dacia vinde gogosi. D'alea care tin o viata.

                      Comment


                      • Toti vand gogosi...doar ca unii vand mai mari gogosi...altii mai mici (tot raman la parerea ca problemele cu lantul la dacia sunt destul de razlete...totusi...nu doar in botswana...pardon...romania se vand...

                        Comment


                        • Stii cum e cu statistica, o dai naibii cand intri personal in calculele alea.

                          Comment


                          • Si asta-i foarte adevarat...dar parca nu-i chiar asa de acra statistica daca nu-i o regula. Adica nah...este o diferenta intre ghinionist si prost de ghinionist (m-am uitat mult pe forumurile din alte tari cu apa calda etc...si n-au raportat probleme cu 0.9...de asta m-am si hotarat sa ma risc....era mai grav daca forumurile erau pline si eu tot ma riscam...si din nefericire asta-i valabil nu doar la dacia, si nu doar in domeniul auto)

                            Comment


                            • Tot asa, banui ca, statistic, un procent mic de 0.9tce vandute in Romania au atins 90-100k, prag la care, tot statistic, apar problemele cu lantul.

                              Comment


                              • Pentru ca tot se vorbeste de statistici pe aici: tare as fi curios sa vad la cate din cele peste 1 milion de motoare produse in Romania plus cate or fi fost facute si in Spania au aparut probleme la lant pana in 100.000 km?
                                Intrebarea este desigur retorica pentru ca nu vom afla niciodata.

                                Stiti cum este chestia asta cu statistica? Daca vecinul mananca doua paini pe zi si eu nu mananc nici una inseamna ca fiecare dintre noi mananca o paine zilnic. Statistic este adevarat, real nu.
                                Last edited by gabrieln1960; 4 July 2017, 09:42.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google