Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In oras nu se simte diferenta (si este irelevanta puterea in oras). Iar afara...daca mergi normal...nu deranjeaza asa de tare faptul ca are doar 73 cp si 90 si ceva Nm.
    Dar hai sa ne rezumam la consumuri de 1.0

    Comment


    • Da, bolovan, ești singurul care a raportat un consum atât de mic, de 4.4%. Poate a fost vânt din spate.

      Pentru mine și toți ceilalți care citesc forumul, consumul TCe în condițiile specificate de tine este de 5% și peste. Eu m-am convins.

      Comment


      • Depinde si de stilul de condus (are nu neapasrat trebuie reflectat in viteza medie ). Vezi ca vitezele mele medii sunt in zonele normale...nu sub. Citeste atent posturile si te uita la poze

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          In oras nu se simte diferenta (si este irelevanta puterea in oras). Iar afara...daca mergi normal...nu deranjeaza asa de tare faptul ca are doar 73 cp si 90 si ceva Nm.
          Dar hai sa ne rezumam la consumuri de 1.0
          1.0 are 75 cp
          73 cp avea 1.2. 16 v euro6

          Comment


          • Comment


            • Am mai parcurs azi vreo 20 km in oras.

              Pe anumite portiuni s-a mers bara la bara (Sos. Morarilor).
              Ce-i drept consumul a mai crescut un pic. S-a dus la 7,1% fata de 6,9% cat spuneam mai sus, dar tot e bine.

              La cerere pot pune poze, dar diseara cand plec spre casa...
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • mers exclusiv in zilele lucratoare...si in perioada agromeratie...cam tot ce-i sub 8% si in weekend sub 7% este un consum grozav. Fie benzinar, fie diesel.

                Comment


                • Am "crescut" la 7,6 % în oraș.
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Nu te speria. Eu la o rasnita de 1.4 de la alta marca am 10-11 prin oras, bara la bara.
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • Azi am iesit din oras la modul:

                      -80% pe A1 (la ducere pana intr-o comuna) apoi pe DN7 (la intoarcere)
                      -20% urban.

                      Situatia arata cam asa...

                      - consum: 5,1 l/100
                      - distanta: 218 km
                      - viteza medie: 46,1 km/h

                      *nu am sarit de 100 - 110 km/h decat ocazional (tine bine la depasire, chiar foarte bine)

                      La cerere, descarc pozele de pe telefon si le pun aici...

                      In concluzie, sunt foarte ok cu acest consum.
                      De-abia astept concediul la vara (prin Europa, aprox. 7000 km dus - intors).

                      **************

                      Originally posted by stolniceanulucian View Post
                      Nu te speria. Eu la o rasnita de 1.4 de la alta marca am 10-11 prin oras, bara la bara.
                      Offf, imi pare rau, sincer...
                      Last edited by Catalin S.; 9 March 2018, 21:29. Reason: Automerged Doublepost
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Eu am GPL montat pe motorul de 1.0 Sce de app 2000km, ca si functionalitate nu am observat nici cea mai mica diferenta in functionare (este mai silentios pe GPL deoarece nu se mai aude tacanitul injectoarelor de benzina).
                        De cand am inceput monitorizarea consumului qam alimentat(plin la plin, aceeasi statie, app/ aceeasi temperatura):

                        30 L = 379 km - 7.94 l/100
                        30 L = 395km - 7.65 l/100
                        25 L = 290 km - 8.61 l/100

                        Consumul mai mare de la ultima alimentare vine de la faptul ca temperatura exterioara a crescut si a trecut mai repede pe gaz. Km respectivi au fost facuti 90% urban. CB afiseaza un consum de 7%.

                        Comment


                        • consumul e direct proportional cu numarul la bocanc ?
                          Eu port 47 si ma gandeam ca da............
                          Lasand gluma la o parte pana la 400 Km. nu arata consumul?
                          Asa am inteles din carte cat am avut rabare sa citesc.............
                          Pe bord scrie ceva "ambiguu"
                          Mă numesc BUREBISTA și conduc DACIA

                          Comment


                          • 400 m de la resetare incepe sa arate consumul.
                            Iar consumul instantaneu cand depasesti 30km/h

                            Comment


                            • 10,7 - 11 % consum instant la 170 km/h (sau pe acolo) pe autostradă.

                              Inițial nu a vrut să sară de 155 km/h. Apoi am simțit în pedală un fel de zvâc, ceva gen opritor / obstacol pe care l-a trecut și s-a dus la 170 km/h.

                              Apropos, mai mult nu poate? Are limitator?

                              Oricum e ok acest consum având în vedere că unele mașini papă atât în oraș.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Cum sa nu poata mai mult? E limitata electronic la 250 km/h.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google