Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Depinde mult ce inseamna sau ce se intelege prin mers incet si nejustificat. Banda 1 de pe DE cu 80 Km/h nu cred ca se considera viteza nejustificat de mica. Ar fi asa daca mergi 50 pe un drum national (90Km/h) cu o banda pe sens, zic si eu...

    Facem offtopic, cand ma duc la Sinaia jur ca urc cu telecabina pana la 1400 sa am 0 pe urcare .

    Comment


    • #47
      @moru
      Foarte bun consumul, asteptam, daca se poate, un consum la extrema cealalta(130 km/h pe autostrada in aceleasi conditii)

      Comment


      • #48
        Salut!
        Consumul pe care l-a scos motorasul in primii 1000km (am respectat ce scrie in carte legat de rodaj - nu mai mult de 3000turatii) este de 4.3 l/100. Am mers un drum pana la mare, un drum pana la Padina si in rest prin Bucuresti. In medie 4 persoane in masina. Sunt multumita de consum care este mai bun decat cel de la 1.2. Cat despre motor, clar e mai fasnet decat 1.2. Nu compar cu alte motorizari pentru ca .... as compara mere cu pere si nu e cazul.

        Comment


        • #49
          Foarte importanta e viteza medie la care ati realizat acest consum.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #50
            Deja la 4.3 media pe primii 1000 km nu mai conteaza nimic, mi se pare senzational pt un Logan pe benzina... Se pare ca motorasul asta chiar e ceva deosebit. Ar fi grozav sa ne dea cineva un consum pe autostrada pe cativa zeci de km cu 130 constant.

            Comment


            • #51
              Nu este masina pt mers cu 130km/h. Si ori cum...la cate autostrazi avem...nu-i foarte relevant

              Se confirma banuiala mea. 1.0 este mai economic decat 0.9.

              P.S. Banuiesc ca-i sare consumul bine. Cutia-i scurta...ca sa compenseze cuplul mic al motorasului.

              Comment


              • #52
                Nu neaparat ii sare consumul. Un motor de turatie nu consuma neaparat foarte mult la turatii mari. Daca sta acolo intr-un 7-8 ar fi chiar decent. Confortul are de suferit la turatiile acelea, dar masina trebuie sa mearga la 130 fara probleme.

                Comment


                • #53
                  De mers garantat merge...merge si cu 140Km/h si mai mult. Problema-i ca iese din zona de "confort". De exemplu, la 0.9 cel mai ok se preteaza viteza de 110-120km/h. Acolo are consum decent...zgomot decent. 1.0 probabil in zona 100-110km/h. Totusi, sa nu itam scopul logan-ului...cu atat mai mult motorul de 1.0

                  Comment


                  • #54
                    I-am dat eu ieri 140 km/h si mai ducea dar s-a terminat drumul repede Majoritatea timpului am mers cu 120-130 si statea pe la 7%-8%. Logan II Ph2 Prestige 1.0 SCe. Ce m-a impresionat placut e ca motorul se auzea decent, mentionez ca am doar vreo 600km cu masina...
                    Last edited by sadicu; 17 July 2017, 12:08.

                    Comment


                    • #55
                      Un pic de off-topoc, motorul de 1l de pe soda citi GO, consuma 5,5 l/100 km la 130 km mers constant.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by aris86 View Post
                        Un pic de off-topoc, motorul de 1l de pe soda citi GO, consuma 5,5 l/100 km la 130 km mers constant.
                        Asa si drujba mea consuma mai putin decat Citigo...in primul rand Citigo nu e din aceeasi clasa, e mai mica si mai usoara decat un Logan. In plus la consumul mentionat de mine portbagajul era incarcat full iar in masina era 4 adulti + 2 copii.

                        Comment


                        • #57
                          Probabil ca atat consuma 1.0 Sce si pe Renault Twingo daca o fi echipat cu asa ceva.

                          @sadicu N-ai fost cam... sadic cu el? Date fiind recomandarile din manual in perioada de rodaj?

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by horatiuc View Post
                            Probabil ca atat consuma 1.0 Sce si pe Renault Twingo daca o fi echipat cu asa ceva.

                            @sadicu N-ai fost cam... sadic cu el? Date fiind recomandarile din manual in perioada de rodaj?
                            Nu stiu ce sa zic, daca am fost sau nu...insa am avut un drum de vreo 400 km dus-intors de facut si iti dai seama ca nu aveam cum sa merg cu 90km/ora. incerc s-o rodez in oras ma gandesc ca in secolul asta nu mai e nevoie de rodajul clasic. La fel ca la telefoane, nu mai formatezi bateria...Ii dau talpa ca oricum e in garantie, chiar daca e Dacia tot am niste pretentii de la ea.
                            Last edited by sadicu; 17 July 2017, 13:31.

                            Comment


                            • #59
                              Consumul meu pe ultimii 2k km....unul destul de maricel,dar avand in vedere ca este umblat la soft de aprox 2 ani si masina nu este menajata deloc in sensul ca nu merg deloc la consum...sunt multumit de motoras.:P
                              Attached Files

                              Comment


                              • #60
                                @OnLyOvY
                                Aici se pun consumurile la motorul 1.0Sce.
                                Este topic si pentru consum 0.9 tce.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google