Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca sa fie credibil, trebuie sa arate viteza medie, timp, consum mediu pe perioada aceea... Si si asa am mai prins pe forum cu poze masluite... Adica nu masluite, ci amestecate, o viteza medie de la un drum, un consum mediu de la alt drum... Si asa masina lui mergea cu 150 pe autostrada cu consum de 5...
    La asa drum lung, si daca mergi doar la consum... Tot nu scoti 3 si ceva medie... Hai 5, asta e credibil, poate...
    Poate nici cu 1.5 dvi nu acoti asa consum...

    Apai cu un un litru lesinat...
    Last edited by mumus; 7 September 2018, 17:30.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Ai dreptate @mumuse poze viteza maxima pe ceas +200km/h, masina ridicata pe rampa viteza 5 si faci poza ... ghem set meci !

      Comment


      • Poate nu pare credibil dar eu cred că se poate obține acest consum în funcție de traseu si stilul de mers. Daca nu as fi avut acest motor poate n-as fi crezut dar după 5500km cu el mi-am făcut o idee destul de clară despre ce poate si poate fi foarte economic dacă este exploatat corespunzător. Numai utilizatorii acestui motor pot simți acest lucru chiar dacă pentru alții pare incredibil.

        Comment


        • Scuze de off topic, consum facut azi, mers oarecum normal, max 110, benzina co 100, logan 1.4 mpi, fosta mea masina. Asa se pune un consum.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Stimati colegi de Forum,

            nu pot inarca dovada, filmuletul cu actionarea Bord Comuterului, primesc urmatoarea eroare:

            Your submission could not be processed because a security token was missing.
            If this occurred unexpectedly, please inform the administrator and describe the action you performed before you received this error.

            Nu dorec sa induc pe cineva in eroare, departe de mine gandul asta, dar asta a fost consumul afisat de Bord Computer: 3,9%.

            Multumesc celor care m-au sustinut dar si celorlalti pentru comentarii.

            Cu stima!

            Stimati colegi,
            postez link-ul de pe Youtube privitaor la actionarea butonului de Bord Computer

            Last edited by nene; 7 September 2018, 20:42. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Daca este pe bune, jos palaria! Din ce oras esti? in oras cat consuma la drumuri scurte? iarna in cat timp ajunge la 90 de grade apa?
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Ești singurul în 20 de pagini de forum cu acest consum, am aceeași motorizare si aproape 5K km in aproape 4 luni, mers pe toate traseele posibile, dar nu am reușit mai jos de 4,8 mixt . Crede-mă că nu mai am fițe de puștan, sunt familist si consumul chiar contează la buget.

                Comment


                • Originally posted by mumus View Post
                  Daca este pe bune, jos palaria! Din ce oras esti? in oras cat consuma la drumuri scurte? iarna in cat timp ajunge la 90 de grade apa?
                  Din Bucuresti.
                  In oras consumul depinde foarte mult de trafic de zona.
                  Consumul mediu in oras este intre 5,7 - 6,2%.
                  In Bara la bara s-a dus si pana la 7%, dar cum prind drum liber scade.

                  Comment


                  • Consumul mixt nu este concludent la 700 km

                    Comment


                    • Felicitari pentru consum. Postul #387 este destul de detaliat. Kilometrii parcursi, viteza medie, consum carburant, consum mediu si conditii de condus.
                      @ mumus. Colegul a descris traseul si conditiile in care a realizat acest consum.
                      Daca a resetat corect CB atunci cred ca acest consum este real.
                      La numarul de km facuti (700) cred ca este OK.
                      La cati km ar trebui facut? In ce conditii? Cat de elocvent este? Urban, extraurban, mixt?
                      Pana la urma conteza cati litrii alimentam si cati km parcurgem.
                      Last edited by Gil26; 7 September 2018, 21:08.

                      Comment


                      • Originally posted by alex1ioan View Post
                        Ești singurul în 20 de pagini de forum cu acest consum, am aceeași motorizare si aproape 5K km in aproape 4 luni, mers pe toate traseele posibile, dar nu am reușit mai jos de 4,8 mixt . Crede-mă că nu mai am fițe de puștan, sunt familist si consumul chiar contează la buget.
                        M-am straduit sa obtin acest consum.
                        Nu am mers normal, am cautat sa am un mers continuu cu viteza maxima pe pina in 110Km/h pe care poate am atins-o odata. Fara frine si cu ochii pe consumul instantaneu.
                        Motorul asta consuma foarte putin daca turatia este intre 2500-2800(3000)RPM.
                        De pe la 85Km/h intervine rezistenta aerodinamica si consumul urca imediat.
                        Last edited by nene; 7 September 2018, 21:11. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • AAAAAA asa da, si eu cand m-am straduit cu 1.4, am scos 3.8, dar asa nu mai merg in viata mea... am mers dupa tir cu 80... pana am imbatranit.

                          Deci consumul tau este irelevant, parerea mea, este relevant doar ptr un topic gen cel mai mic consum atins cu...
                          Last edited by mumus; 7 September 2018, 21:23.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Dacă cobor de la Bâlea până la C. de Arges s-ar putea sa scot si eu consum de consum.

                            Comment


                            • Originally posted by nene View Post
                              Nu am mers normal, am cautat sa am un mers continuu cu viteza maxima pe pina in 110Km/h pe care poate am atins-o odata.
                              asta e esenta!
                              apesi pedala usor-usurel de tot pina la viteza necesara, anticipezi traficul si chiar daca "te mai dai la ea" din cind in cind scoti lejer consumul ala.
                              se poate, da' tre' sa ai rabdare si viziune.

                              Comment


                              • Drumul parcurs a fost: Bucuresti - Snagov si retur de 2 ori, prin Bucuresti cam 40 Km, apoi Buc. - Poiana Brasov si retur cu 2 urcari in Poiana Brasov. Pe DN1 am folosit Cruise controlul cit s-a putul la viteza de 80 - 90 Km/h. In masina au fost 2 persoane. Pe DN1 a fost ceva blocaj in zona Busteni atit la ducere cat si la intoarcere (in zilele de miercuri si joi).
                                Bine. Dar se poate.
                                Si face concurenta colegului bolovan.
                                Depinde de sofer, depinde de masina.
                                M-am straduit sa obtin acest consum.
                                Eu sunt invidios. Si cand am vrut nu am reusit asa ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google