Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai dreptate, e limpede ca o baterie pe moarte, e pe moarte. Si sunt instrumente de testare\verificare mult mai bune. Dar sincer nu vad nimic rau in faptul ca pot folosi inca o metoda de verificare a starii bateriei.
    Last edited by Gil26; 22 September 2020, 20:51.

    Comment


    • Originally posted by Gabrielt View Post
      Bună.
      Am un Logan 1.5 dci din 2018. Am cumpărat o Interfata de pe emag - dintr-un link de pe acest topic, e cu Elm și funcționează pe Bluetooth.
      Am reușit sa ma conectez cu torque de pe telefon.
      Doresc sa activez câteva funcții:
      - iluminare ceasuri tot timpul
      - informații consum
      Am încercat cu ecu tweaker, dar nu se conectează, spune ca îmi lipsește ceva fișiere.

      Ma puteți ajuta cu softul necesar? Mulțumesc.


      Fiindca niciun stimat \ stimabil \ reputat \ experimentat coleg nu s-a indurat sa-ti urce un ecu.zip pentru ecu tweaker , o fac eu .

      Comment


      • Baza de date trebuie sa contina clusterul adaugat si modificat (vezi postul#264) pentru ca @ Gabrielt sa poata sa activeze cu EcuTweaker iluminarea permanenta si afisarea consumului asa cum doreste. Altfel ii este inutila (iar arhiva de 125 Mb nu il contine), fie o modifica fie foloseste o baza de date corespunzatoare (sau chiar alt program) pentru aceste activari de functii.

        Comment


        • De ce nu o pui tu la dispozitia tuturor ? Cam asta ar fi rostul unui forum , nu ? Bineinteles odata cu instructiunile de folosire.

          Comment


          • @ georgstelsib, pana acum am tot oferit programe, baze de date si informatii (pentru care am pierdut destul timp sa le obtin, prelucrez, modific, prezint, etc.).
            Baze de date cu clusterele respective au fost urcate de cateva ori (chiar si de catre un alt coleg de forum pentru care am tot respectul) dar link-urile nu mai sunt valabile (si i-am oferit-o si lui Gabrielt in privat dar nu a descarcat-o).
            Uite ca acum te las pe tine sa faci asta, chiar si cu toata ironia foarte ieftina din postul #274 (uploadul nu mai este valabil). Trist este ca habar nu ai ce oferi si regretabil ca nici nu sti ce se poate face (sau nu se poate face) cu toate acestea (desi baza de date din decembrie 2018 de 125 Mb tot de la mine ai primit-o prima data).
            Si tocmai datorita acestora cumulate nici nu voi mai urca altele (desi acum am si baza DDT din iulie 2020). Nu sunt obligat cu nimic fata de nimeni, daca doresc sa ofer o informatie o ofer, daca nu - nu. Punct.
            Last edited by Gil26; 23 September 2020, 21:24.

            Comment


            • O fi el forum de impartit idei, solutii, sw, etc. Dar are dreptate Gil26. Lumea mai trebuie sa sape, sa caute si singuri. Nu oferit totul cu prezentari sau filmulete. Dupa isi strica masinile si vin aici si se plang

              Comment


              • Daca trebuie sa caute singuri si o fac , nu mai au ratiune la a activa pe un forum .

                Comment


                • O alta utilitate interesanta a "modului Demo" din PyRen (atat de dezavuat si hulit de catre un distins cunoscator coleg de forum) este mod_ecu.py, se poate "vedea continutul" oricarui ECU.
                  Atasez fisierele *.txt pentru UCH si Transmisia automata a masinii mele. Am atasat si doua capturi (una cu lista erorilor din TS4 si cealalta cu unele "generice" de pe internet).
                  Desigur ca programele ofera si detalii despre aceste erori iar informatii si descriere mai amanuntita se poate gasi si pe internet sau documentatia oficiala de diagnosticare.

                  Despre salvarea configuratiilor, verificarea comenzilor si adreselor sau analiza parametrilor si a starilor (obtinute "in vivo" de pe masina) in modul Demo nu mai detaliez (am tot oferit aceste lucruri).
                  Attached Files
                  Last edited by Gil26; 26 September 2020, 07:49.

                  Comment


                  • Aștept cu nerăbdare să văd primul JS3 cu DTC071013 ... treducerea mai târziu
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Există o bază de date ddt2000 mai nouă?,din 2020?

                      Comment


                      • Da, exista una din iulie 2020.

                        Comment



                        • Asta este cea mai nouă pe care am găsit-o eu

                          Comment


                          • @ playmaker831, multumim. Baza aceasta de date este una care am urcat-o si eu de cateva ori in alte locuri.
                            Am spus ca nu mai pierd timpul (este destul de mare, cateva ore, plus ca am fost si injurat pe alt topic pentru asta) sa compilez baze de date full, imi extrag si adaug doar ceea ce am nevoie pentru masina mea si mari modificari nu am sesizat (bazele mele modificate cu care lucrez au 4.7 Mb respectiv 6.8 Mb). Oricum pentru ddt4all noile vehicule ar trebui adaugate si in proiecte (si bineinteles ca asta o stie si copilul de clasa a VII-a ).
                            Probabil ca voi fi din nou jignit (ramane de vazut in ce limba ) dar pentru cine doreste urc o baza de date din iulie 2020 compilata pentru ddt4all\EcuTweaker de un alt user care a inceput sa le urce constant, plus programe. A lasat ”pe dinafara” cateva fisiere dar este destul de buna. Link upload: https://transfiles.ru/xspau
                            Ce nu mi-a placut este ca a oferit o versiune de ddt4all in care a scos Expert Mode (simbolul Einstein), modificarile se pot face direct. Cedric a introdus bine acest lucru ca o protectie mai ales pentru cei care sunt la inceput cu acest program. Dar ma rog, fiecare cum considera.

                            Comment


                            • Mulțumim pentru upload!
                              Sa inteleg ca ambele sunt din iulie 2020?

                              Comment


                              • Cu mare drag.
                                Link-ul oferit cu generozitate de @ playmaker831 (multumiri din nou ) este baza de date DDT2000 din decembrie 2019 , ecu.zip este baza din iulie 2020 compilata de un alt user. O am si pe cea DDT2000 full din iulie dar m-a interesat doar pentru masina mea. Daca doriti o pot oferi insa trebuie prelucrata pentru a fi folosita (ex pentru EcuTweaker nu ati dori sa aveti ditamai arhiva pe telefon). Insa cea pe care am urcat-o este destul de OK. Asa cum am mai scris se aduc multumirile de rigoare oricui o va oferi altfel compilata. Eu nu prea mai am timp sa fac asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google