Martor Pentru Regenerarea Filtrului De Particule

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cum ai constatat frecventa regenerarilor; ai pus un tester sa verifici?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #32
      Parametrii (sper ca nu am sarit vreunul) legati de DPF ce se pot monitoriza cu Pyren, Torque, etc pentru masina mea (Injectie 11418):

      Temp. upstream of particle filter,"PR382"
      Particle filter pressure diff.,"PR414"
      Oil dilution information,"PR875"
      Number of regeneration failure,"PR848"
      Soot in the particle filter,"PR383"
      Particle filter pressure offset,"PR1020"
      Particle filter upstream temp. ref. value,"PR1009"
      Weight of soot after regeneration,"PR1012"
      KM since last successful regeneration,"PR1079"
      Duration of last regeneration,"PR1008"
      Time since last regeneration,"PR415"
      Successful regeneration counter,"PR914"

      Eu tot mi-am propus sa monitorizez (subscriu la faptul ca sistemul de la Renault pare unul fiabil), am creat PID-ul pentru Torque si m-am oprit aici. Nu imi bat capul prea tare, totusi ar fi interesant de vazut valorile (sper sa imi fac timp si sa reusesc asta chiar daca Sanderica "vede" destul de des drumuri lungi la viteze mari). Atasat o captura din Torque cu o monitorizare “profi” facuta de un coleg.
      Attached Files

      Comment


      • #33
        Am facut o diagnoza ieri si am 20g masa funingine si Greutate funingine dupa regenerare 21g
        Oare stie cineva la ce se refera "greutate f. dupa regenerare" ?

        Comment


        • #34
          In filtrul de particule se aduna funingine. La regenerare aceasta este arsa si se transforma in cenusa. Cantitatea de cenusa creste in filtru pe toata durata vietii filtrului de particule si este estimata de ECU in functie de numarul de regenerari, combustibil ars etc. In functie de cantitatea de cenusa si de presiunea diferentiala ECU stie cat este de colmatat filtrul de funingine si declanseaza regenerarea.
          De aceea la montarea unui filtru nou se va rescrie cantitatea de cenusa la 0g.
          In principiu cam asa functioneaza filtrul de particule. Cenusa nu se elimina niciodata, dar chiar si asa viata filtrului de particule este suficient de lunga daca nu intervin alte probleme.

          Comment


          • #35
            Un articol interesant despre DPF, mai ales cel de la Renault: http://www.e-automobile.ro/categorie...particule.html
            Daca tot am posibiltatea zilele urmatoare poate ma voi uita la parametri acestia. Dar nu cred ca voi face o monitorizare serioasa, nu am timp si nici rabdare. Cel mult poate ma mai uit din cand in cand la ei si merg pe mana celor de la Renault. Insa atat cat pot incerc sa am grija de motoras si sa ii dau ce trebuie cand trebuie.

            Comment


            • #36
              GIL26 ca sa am si eu o monitorizare cum ai tu ce trebuie sa fac? descarc aplicatia Torque si de ce mai este nevoie? Multumesc

              Comment


              • #37
                Incarci fisierul atasat in Torque (https://torquebhp.fandom.com/wiki/Ho..._extended_PIDs), dupa ce il redenumesti din *.txt in *.csv

                logan2-fap-torque-pids-2019.txt

                Asta folosesc eu pentru monitorizarea FAP-ului tot pe in 1.5dCi 90CP.

                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • #38
                  Multumim Silviu, elegant ca intotdeauna

                  @ mariocluj, pe langa Torque incarcat cu PID-ul oferit, mai ai nevoie si de o interfata ELM327 cu celebrul chip PIC18F25K80 (grija la alegere) care oricum e buna "la casa (masina) omului".

                  Comment


                  • #39
                    Recomandari pentru interfata, eu am una, batrana vreo 6anisori, conexiune BT, e ok merge pot folosii torque, dar uneori imi face bordu diverse figuri, martori aprinsi, pica kilometrajul, daca demufez interfata isi revine. Ceva recomandari?

                    @Siliviu, multumim pentru PID-uri si fisier, daca ai cumva un fisier cu toate PID-urile ce se pot citii, nu ar strica. Dar de ce, cand dau add display, selectez ce vreau ce PID, pe ecran imi afiseaza numarul PID-ului nu numele pus de tine. Ce fac gresit?
                    Mentionez ca am Torque Pro, luat din Google Play, updatat la zi.

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Salut
                      Am cumparat un elm327 si am descarcat Torque Lite ca sa pot incarca PID-ul dar in folderul aplicatiei torque/extendedpids nu exista "extendedpids" unde sa pun .csv -ul necesar.
                      Oare este nevoie de veriunea Pro la Torque sau ce fac gresit?

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by SoNyKeL View Post
                        Recomandari pentru interfata, eu am una, batrana vreo 6anisori, conexiune BT, e ok merge pot folosii torque, dar uneori imi face bordu diverse figuri, martori aprinsi, pica kilometrajul, daca demufez interfata isi revine. Ceva recomandari?
                        CAN scramble. Arunci adaptorul ala. Atentie ce folositi pe CAN.

                        ai cumva un fisier cu toate PID-urile ce se pot citii, nu ar strica.
                        Nu am cu toate PIDurile. Se pot genera cu pyren, in functie de ECU. Mai am unul cu PIDuri ptr EasyR. Daca vrei il atasaez si pe acela.

                        Dar de ce, cand dau add display, selectez ce vreau ce PID, pe ecran imi afiseaza numarul PID-ului nu numele pus de tine. Ce fac gresit?
                        Mentionez ca am Torque Pro, luat din Google Play, updatat la zi.
                        Pentru ca implicit afiseaza valoarea de pe coloana 'ShortName' din csv.


                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • #42
                          Nici eu nu aveam in TorquePro folderul "extendedpids" dar l-am creat cu TotalCommander de android, si am reusit sa aduag cei 6 PID in aplicatie.

                          Comment


                          • #43
                            Îți trimit un PM cu detalii (suntem offtopic aici).

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by mariocluj View Post
                              nu exista "extendedpids" unde sa pun .csv -ul necesar.
                              Daca nu exista poate trebuie creat. Ai incercat?
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • #45
                                Atasat gasiti PIDurile pentru Easy-R TS4 (1.5dCi 90CP). Defapt e o colectie de mai multe PIDuri (unele din ECU Injectie) deoarece eu monitorizam mai multi parametrii incercat sa inteleg fenomenul cu trepidatiile.

                                logan2-easyr-torque-pids-v3.txt

                                Scuze de offtopic, o sa mut posturile la celalalt topic dedicat.
                                Attached Files
                                Last edited by Silviu; 23 January 2020, 16:53.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google