Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mirceammd View Post
    Care e cantitatea de ulei pentru a avea nivelul maxim pe joja 1.0 sce?
    2,7 dupa unii.

    Comment


    • Nu e rea intenție, doar dezinteres pt ceva ce detești, eu "pensionar", sunt mulțumit.

      Comment


      • Originally posted by mirceammd View Post
        La placutele noi scrie ca se schimba la 7.5 mm.
        Urmeaza sa le masor si eu...
        Sa nu fie 7,5 cu tot cu suport, eu am găsit pe forumul vecin, minim 3 mm.

        Comment


        • 11,3 au noi, deci sunt la jumate.

          Comment


          • Originally posted by oBED View Post

            2,7 dupa unii.
            Mda, asa este, si asta chiar daca in postul #370 s-au oferit capturi din manualul de service in care scrie 3.0L https://www.loganclub.ro/forum/forum...07#post3650907 si pare OK chiar daca in valorile de intretinere mai apar si inadvertente la unele modele Renault (sunt cazuri destule), asa este si pe MyDacia. De fapt discutia asta a mai tot fost, desigur ca o ”chichita” ar fi cu\fara filtru ulei (dar cred ca se subintelege majoritatea se refera la cu), apoi nivelul pe joja: unii colegi au scris 3.3L la maxim. Si Sanderica a venit din fabrica cu el la maxim, la toate ”gioarsele”detinute in 30 de ani l-am facut aprox la mediu, ma bucur ca si la prima revizie cei din reprezentanta l-au pus asa (chiar fara sa le spun, eram ”preocupat” cu alte cele, apoi la urmatoarele tot la fel a fost si l-au verificat cu rigurozitate). Si in postul #479 la mirceammd vad ca tot pe acolo este (si a scris 3L pe joja si a mai pus 0.3). Desigur insa ca fiecare procedeaza asa cum doreste si nu voi intra intr-o polemica pe tema asta.
            Tot in valorile de intretinere se gaseste si grosimea minima a placutelor (7.5mm cele fata), pentru cele noi atasat grosimea de la un producator ales aleator (codul nu l-am verificat, s-a mai discutat despre astea).
            Numai de bine!
            Attached Files
            Last edited by Gil26; 4 April 2021, 09:12.

            Comment


            • E clar ca se refera la grosimea placutelor cu totul măsurate , 7,5 mm minim e f mult ,doar material de frictiune, basca 16,9 mm noi.

              Comment


              • Era o data masini inclusiv mizeria aia de olcit care aprinea un bec in bord cind cerea schimabrea placutelor

                dar era decit masini vechi nu de astea noi moderne !

                Comment


                • In legatura cu olcitul
                  ​​​​​​Aveam un olcit prin ani 2000 ,deci acum peste 20 ani prima mea masina (oltena 12Trs)

                  + + fata loganul meu de astazi
                  - Discuri ventilate fata montate sus langa cv.
                  -discuri frana pe spate
                  ​​
                  -suspensie independenta pe spate
                  - la frana de mana avea placute care bloca pe fata discurile ,adica pe fata avea cate 4 placute pe un disc.
                  Trageam usor frana de mana si tragea ambele roti iesea din noroi ziceai ca e 4x4.

                  Si desigur multe, multe minusuri
                  Delcoul era jos, cand dadeai mai tare in balta se oprea motorul ,carburatorul dublu corp
                  2 usi, trebuia sa ma dau jos sa coboare cei din spate
                  Aveam de rezerva toata aprinderea si o lada de scule in portbagaj.

                  Ce vremuri..​​​

                  Comment


                  • adi xxl ; big, BIG like !

                    ( cine stie, cunoaste ! )

                    Comment


                    • Revizie 133,28 RON, fără probleme tehnice, plăcuțele de schimbat urgent, dar mai merg vro 3-4 mii, zice meseriasul.

                      Comment


                      • Concluzii după revizie: ulei peste nivelul maxim( 3,5 L în masina, 0,5 ramasi în bidon), capacul de la mufa torpedou, nepusa, zeflemeala, tragere de timp. Vedeți de ce abia aștept sa scap de ei (încă 2 ani), sa le pot face singur și de ce ii apreciez atât de mult pe cei ce își fac singuri?

                        Comment


                        • Era de ajutor sa spui si ce reprezentanta a facut asta, eventual si o reclamatie la vocea clientului. mie mi-au pus cu un litru in plus la schimb, deci esti OK. eu am facut 2 revizii la ei, la 2 ani jumatate, cand era inca in garantie, am facut revizia in alta parte (facusem nr de km), daca se inatmpla ceva ce tine de garantie, nu aveau cum sa observe.

                          Comment


                          • Eram "fript" de Daperom, trebuia și Amat sa dea cu "muci-n fasole". Cu reclamațiile am încercat si in trecut, fără raspuns. Atitudinea e aceeași oriunde ai merge, în garanție, ce au zis; dacă masina nu da ulei pe nicăieri, o facem noi sa dea!". Mizează pe oameni necunoscători, în "pana" de timp, comozi, care sunt convinși ca merg unde trebuie și li se face ceea ce trebuie la masina lor, sunt convinși ca nu" cerceteaza" nimeni în urma lor. Lipsa de pregătire, totul la ghici și la ochi, nesimțire. Urata atitudine și neschimbata de atâta amar de vreme, rușine!
                            Last edited by alex1ioan; 6 April 2021, 16:30.

                            Comment


                            • Îmi amintesc povestea ta , neplăcută cu eioBED și aviz celor convinși ca merg "la sigur" la " meseriasi", nu de puține ori e mai bine ,dacă poți și îți dorești, sa -ti faci cu mana ta, se numește " lucru manual".

                              Comment


                              • alex1ioan revin cu masuratorile. am asteptat sa schimb rotile dar n-am avut timp de ele si inca dimineata mai sunt -1 grade...
                                M-am uitat la placute/ discuri si le-am masurat:
                                placutele cam varza, 3-4mm "carnea" si 10mm cu totul.
                                placuta de la roata dreapta din exterior a avut o problema inca din primul an (primii 2000 km) a sapat un sant in disc si asa a mers pana acum, am mai desfacut-o odata si la fel era, nu avea vreo piatra prinsa sau ceva, cred ca defect de fabricatie. Placuta inca mai are "burta" aia si discul un sant in el.
                                Discurile au cam 10.6 mm deci cam la limita si ele dupa cum zice la carte.

                                Voi ce ziceti? "mai merg un sezon" ?

                                cod placute 410602581R
                                discuri 7701208252
                                Attached Files
                                Last edited by mirceammd; 6 April 2021, 19:20.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google