Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• mirceammd
    replied
    1. Schimb placute + discuri (39.300 km)
    2. Schimb bujii (42.000 km)
    3. Schimb ulei + filtre (42.000 km)
    Coduri in poze.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 19 photos.
    Last edited by mirceammd; 1 week ago.

Leave a comment:

• CostiC
    replied
    Originally posted by Catalin12345 View Post
    Suportul de motor dreapta, schimbat in primul an prin garantie, a inceput din nou sa toncane la turatia de 1100-1200 rpm. A gasit cineva o solutie la suportul acesta de motor? Exista cineva care produce suporti de motor custom care nu mai trebuiesc schimbati dupa 15000km?
    Salut,
    Daca gaseti un furnizor te rog sa-mi spui si mie. Suportul ala schimbat e o gluma. dupa 15000 de la schimbare a inceput sa faca la fel.....

Leave a comment:

• Maiorul1230
    replied
    Originally posted by moru View Post
    Nu s-a stricat nimic, nu s-a agravat in timp. Din contra, parca se aude mai putin, si doar cand e foarte cald afara. Sau poate nu il mai aud eu :-).
    Confirm si eu cand este cald se simte mai bine , probabil din cauza electroventilatorului de racire .

Leave a comment:

• Catalin12345
    replied
    Momentan am numai imaginea de mai sus. Vizual nu arata rau dar daca tragi de el se misca in toate directiile si scoate tot felul de paraituri si scartaituri. Daca ma pun cu el pot sa-l dezasamblez cu mana. Cel nou nici nu se clinteste.

Leave a comment:

• meganel
    replied
    Poti sa pui o imagine cu cel uzat?

Leave a comment:

• Catalin12345
    replied
    Salut. Eu am schimbat suportul azi ca ma facea cu capul. Ca o concluzie partea de cauciuc a suportului incercuita se toceste/taseaza si se creeaza un joc mai mare intre partea din plastic si cea de cauciuc, care genereaza acea bataie.
    Attached Files

Leave a comment:

• moru
    replied
    Si eu am vrut sa schimb tamponul ala, dar pana la urma nu l-am mai schimbat. M-am acomodat cu vibratia la 1100-1200 rpm. Am 81.000 / 4.5 ani si face zgomotul specific de la aproximativ 30.000 daca imi amintesc bine. Nu s-a stricat nimic, nu s-a agravat in timp. Din contra, parca se aude mai putin, si doar cand e foarte cald afara. Sau poate nu il mai aud eu :-).
    Last edited by moru; 9 September 2021, 14:20.

Leave a comment:

• Catalin12345
    replied
    Suportul de motor dreapta, schimbat in primul an prin garantie, a inceput din nou sa toncane la turatia de 1100-1200 rpm. A gasit cineva o solutie la suportul acesta de motor? Exista cineva care produce suporti de motor custom care nu mai trebuiesc schimbati dupa 15000km?

Leave a comment:

• apy
    replied

Cred că au crescut și mai mult intervalele de schimb după 2019.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 30 August 2021, 11:08.

Leave a comment:

• cbota
    replied
    Acum eu nu stiu ce sa zic. In cartea mea (LOGAN 1.0SCE 2018) scrie că la 60.000 trebuie schimbat(dacă e nevoie pun o poză). Si întradevăr mi-au zis când am făcut schimbul de ulei că, dacă aud un zgomot suspect, sa vin sa verifice kitul. În ce privește achizitia kitului e o voi face de pe www.pieseautoarges.ro (fără intenția de a face reclamă, dar piesele sunt originale și prețul e mult mai mic decât în reprezentanță), prefer ca în reprezentanță să plătesc doar manopera. Iar magazinul dă garanție pe piesele cumpărate de la ei doar dacă faci dovada că au fost montate într-un service autorizat RAR.
    Dacă te uiti în postările mele de mai sus vezi căt au fost piesele+consumabilele cupărate de mine și cât a fost manopera plătită în service ca să iti faci o idee cum e când iei totul de la ei (piese+manoperă) și când plătești doar manopera.

Leave a comment:

• apy
    replied
    Eu am Logan 1.0 sce din 2019, pe fisa de intretinere scrie sa schimb kit-ul la 80.000 km. Acum am ~78000 km si ma gandesc sa nu il schimb daca nu se aude galagie de la el. La reprezentanta au zis ca pretul este peste 1000 lei (kit-ul si manopera).

Leave a comment:

• cbota
    replied
    Nu te grăbi să le schimbi...mai ai până la 60000. Dar dacă vrei neapărat....consumabilele da pentru că își pierd din calitate după un an, dar cred că, chitul nu e cazul...eu am 52000 după 3 ani si 1 lună si cand am facut schimbul de ulei si filtre au zis ca citez ” la anu când schimbăm uleiul să vă pregătiți și pentru kit” La întrebarea mea dacă tre să viu mai repede (fac cam 18000 - 20000 pe an) dacă face între timp 60000 (conform cărți) au spus că + 10000 nu e o problemă, să nu mă duc mai mult de 70000...

Leave a comment:

• Bogbil
    replied
    Logan 1.0 SCE 2017, a patra revizie, schimbat ulei și consumabile în reprezentanța .Mașina are 30000 km, sunt nehotărît dacă să schimb cureaua de accesorii și galeți cum scrie în fișă. Voi ați schimbat kit-ul, dacă da, m-ar ajuta un cod și niște prețuri. Drumuri bune să aveți.

Leave a comment:

• alex1ioan
    replied
    Salut, revin cu vechea potential problema, care pare a fi de la achiziționarea mașinii, zgomot sub volan pe drum cu denivelări, cu rotile virate. Volanul nu are joc, pe loc-miscare. Reamintesc, masina a trecut prin revizia de 3 ani + ITP la "sânge " în reprezentanta. Ma resemnasem, crezând ca asa fac toate, ca n-are bara stabilizatoare, bla-bla ,etc, dar în urma unei discuții,cu un vecin, posesor de Duster, s-a aprins becul. Omul a schimbat în garanție coloana volan, masina de 2 ani, acuzând aceleași simptome descrise de mine. Am mers la masina și am mișcat-rasucit de coloană și DA, are joc, nu știu dacă e normal sau mare. Am sesizat recent și prin denivelările de pe A2, prin urmare, s-a mai confruntat cineva cu problema descrisa?
    PS. Am sa merg și la garantie
    Last edited by alex1ioan; 27 July 2021, 04:39.

Leave a comment:

• CostiC
    replied
    Nu am vazut prea bine (deh varsta) aparea un cod gen:98..... si ceva scris cu galben. acum voi vedea dupa resetare, banuiesc ca daca e catalizatorul ar trebui sa manifeste simptome in urmatorii 50-100 km sau?..?
    Last edited by 77sky; 19 July 2021, 18:13.

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google