Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • razvan312
    replied
    Multumesc pentru detalii si feedback

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    Ca sa stai liniștit, schimba lichidul de racire-atentie de care, tip D pentru B4d, curelele de accesorii-2 buc, lichid de frana, bujii. Sfat:ulei schimbat la timp, în funcție de condițiile de utilizare + apă, paie și bătaie. Și să nu îți faci griji că are 4333 rpm la 130km/h, daca cele de mai sus sunt puse la punct nu ar trebui să ai probleme.Mașinuța e fiabila daca ai grijă de ea. Drumuri bune!
    Attached Files

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Originally posted by razvan312 View Post

    Intrebarile mele pentru voi, ce recomandati din punctul de vedere al unor oameni care au condus poate si 370k km cu acest motor si masina logan 2 2017-2018? Ce ar trebui sa mai am in vedere si daca chiar ar trebui sa schimb cele mentionate sau sa mai astept cateva zeci de mii km? Recomandari daca aveti, sfaturi de intretinere, stilul optim de conducere al acestei masini. Nu am mai avut niciun model de tip Dacia pana acum.

    Atasez cateva poze sa va faceti o idee.
    Aici pot sa mentionez cativa care pot ajuta in momente cheie ( chiar daca cateodata par putin mai intepati )

    torquemada Gil26 Catalin12345 alex1ioan DFA Cristi822 . Mai sunt si altii, dar cei enumerati mi-i amintesc acum .

    drumuri usoare si fara evenimente!

    Leave a comment:


  • razvan312
    replied
    Buna ziua dragi colegi posesori de Dacia Logan 1.0 SCe. Am achizitionat in februarie acest model varianta 2018 SL Prestige Plus. Cu mare interes am parcurs toate cele 68 de pagini ale acestui topic pentru a-mi face o idee cu ce "se mananca" 1.0 Sce. La inceput am citit postari dubioase de la oameni care probabil nu mai activeaza pe acest forum insa pe parcurs am observat ca lucrurile s-au asezat si m-am bucurat de multe informatii foarte utile venite din partea multora dintre voi. Sunteti niste oameni foarte faini si vreau sa va multumesc pe calea aceasta pentru toate informatiile.

    Masina are 40k km, este intr-o stare atat estetic cat si mecanic, impecabil. Am schimbat uleiul si toate filtrele mai putin cel de combustibil pe care l-am tot cautat pe sub masina ca mai tarziu sa aflu ca acest model nu are un filtru de benzina montat traditional prin preajma rezervorului. Pana la finalul lunii cand voi trece pe rotile de vara, voi face o verificare la tamburi, placute si discuri sa vad ce si cum. Consultand fisa tehnica de intretinere pe care cineva a postat-o aici, am observat ca ar fi cazul sa fac un schimb de bujii, curea accesorii, lichid frana si lichid racire dati fiind cei 8 ani si nu km parcursi. (imi cer scuze ca nu pot face referire la exact acea persoana ca sa-i ofer toata stima, au fost atat de multe informatii intr-un timp asa scurt incat nu stiu care cum ce a postat)

    Masina ruleaza ca si noua, se simte ca una noua, porneste ca una noua, arata ca una noua nu pot sa ma pronunt cu ceva negativ in cei 700km facuti cu ea.

    Intrebarile mele pentru voi, ce recomandati din punctul de vedere al unor oameni care au condus poate si 370k km cu acest motor si masina logan 2 2017-2018? Ce ar trebui sa mai am in vedere si daca chiar ar trebui sa schimb cele mentionate sau sa mai astept cateva zeci de mii km? Recomandari daca aveti, sfaturi de intretinere, stilul optim de conducere al acestei masini. Nu am mai avut niciun model de tip Dacia pana acum.

    Atasez cateva poze sa va faceti o idee.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 8 photos.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Doar ca info:
    Attached Files

    Leave a comment:


  • apy
    replied
    Am incercat și nu am reușit, o sa caut un expert

    Leave a comment:


  • apy
    replied
    Găsesc undeva un tutorial de montat aripa la Logan 2 - 2019? Sau o schiță unde sunt localizate șuruburile? Trebuie data bara față jos sau numai parțial? Este ceva izolație aplicată pe aripă care trebuie transferata pe aripa nouă? Se vede pe aripa veche ceva burete / spumă.
    Attached Files
    Last edited by apy; 5 March 2026, 08:31.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Am tot zis sa aduc aceasta problema în discuție. Pana am găsit sursa vibrație și a zgomotului am schimbat și tamponul cutiei de filtru. Treaba e simpla, turul si returul care întra in radiator generează un zgomot I sarcina la turații mici apoi dispare. Asta a fost simptomul la mine. Soluția e sa izolați acea întrare cu ce puteți și zgomotul dispare.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • aris86
    replied
    Originally posted by Cristi822 View Post
    Tot ce e posibil sa conteze. Încă am emoții cu supapele ma aștept sa cedeze, tot vad pe grupuri 1.0sce pe butuci la maxim 200k. Sau poate am noroc, sa vedem. Eu mai am și piticii mei cu antigel schimbat la 100k, contează mult și partea de răcire.
    Am schimbat supapele la 1,2 16v la 190k, acu mă pregătesc de segmentare.

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Originally posted by Cristi822 View Post
    Tot ce e posibil sa conteze. Încă am emoții cu supapele ma aștept sa cedeze, tot vad pe grupuri 1.0sce pe butuci la maxim 200k. Sau poate am noroc, sa vedem. Eu mai am și piticii mei cu antigel schimbat la 100k, contează mult și partea de răcire.
    Eu schimb antigelul la fiecare schimbare de curele de accesorii ( app 60.000 km ).
    Uleiul l-am schimbat in plaja de 9000-11000 km , dar la ultimul schimb, am observat cel mai negru si vascoz ulei pe care l-am avut vreodata in masina ( dupa 10700 km de la ulima schimbare ). Bolidul se apropie de 120.000km

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    am schimbat si la cutie de 2 ori uleiul in aproape 400k km. Is operatiuni foarte ieftin de realizat antigelul si uleiul la cutie.

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    Conteaza tot ce faci ! schimb de ulei la timp, nu cum scrie cartea ! toate lichidele inlocuite regulat, macar la 2 ani, inclusiv uleiul din cutie.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Tot ce e posibil sa conteze. Încă am emoții cu supapele ma aștept sa cedeze, tot vad pe grupuri 1.0sce pe butuci la maxim 200k. Sau poate am noroc, sa vedem. Eu mai am și piticii mei cu antigel schimbat la 100k, contează mult și partea de răcire.

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    Vedeți cât de mult contează uleiul schimbat la timp ? Câți n-au fost care m-au luat la misto, când le-am zis de ulei schimbat la maximum 5.000–6.000 km, mai ales la motoare extrem de mici !!

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    În regim de taxi. Cu schimburi mai dese de ulei.
    Attached Files

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google